Blog
Zaginieni Przed Laty

21 lat temu zaginęła Basia Majchrzak

Basia Majchrzak

Basia Majchrzak zaginęła w lutym 2000 roku w Jastrzębiu-Zdroju. Mimo upływu lat rodzina i policja nie ustaje w poszukiwaniu zaginionej.

Basia Majchrzak
Zaginiona Basia Majchrzak

Dzień zaginięcia

22 lutego 2000 roku Basia rozpoczynała zajęcia o 11:00, z tej racji musiała iść do szkoły sama, ponieważ jej rodzeństwo było już na lekcjach. Dziewczynka wyszła z domu po 10:00. Szkoła znajdywała się zaledwie kilkaset metrów od domu. 

Wiadomo, że przed blokiem przy ulicy Pomorskiej, Basia rozmawiała chwilę z sąsiadką, po czym udała się w kierunku Szkoły Podstawowej numer 7. Po wyjściu z domu, dziewczynkę widziało jeszcze kilka osób. 

Po południu, około 16:00, gdy Basi nadal nie było w domu, rodzice zaczęli się niepokoić. Basia tego dnia lekcje kończyła o 14:00, więc dotychczas zawsze o tej godzinie była już w mieszkaniu. W pierwszej chwili rodzice skontaktowali się ze szkołą dziewczynki. Okazało się, że Basi w niej nie było. Od razu pojechali na policję zgłosić zaginięcie córki, jednak nie chciano przyjąć zgłoszenia.

Od razu poszliśmy na policję, ale tam potraktowano nas z góry. Policjant stwierdził, że to pewnie kolejna “ucieczka z mieszkania”, bo ostatnio wiele takich mieli – wspomina pani Małgorzata, mama Basi Majchrzak

 

Basia Majchrzak
Rodzice – Małgorzata i Ryszard Majchrzak wciąż wierzą w odnalezienie córki. ZDJĘCIE: Lucyna Nenow/Dziennik Zachodni

Powołując się na procedury, policja zgłoszenie przyjęła dopiero po 48 godzinach. Przez ten czas rodzice i znajomi szukali dziewczynki na własną rękę. Niestety bezskutecznie. Potem do poszukiwań dołączyła także funkcjonariusze z wyspecjalizowanym sprzętem. Pies tropiący zaprowadził funkcjonariuszy pod drzwi Szkoły Podstawowej numer 7. Jednak tam zwierzę traciło trop. 

Mężczyzna z autobusu

W poszukiwanie Basi było zaangażowane wiele osób. Sprawa została nagłośniona w krajowych mediach. Z tej racji policja otrzymywała wiele sygnałów o potencjalnym miejscu pobytu dziewczynki. Ludzie zgłaszali, że widzieli ją w Poznaniu, jak i w Niemczech. Policja większość zgłoszeń uznała jednak za fałszywe.

W marcu 2000 na policję zgłosił się kierowca autobusu w Wodzisławiu Śląskim, mieście położonym niedaleko Jastrzębia Zdroju. Opisywał, że już po zaginięciu, widział dziewczynkę w autobusie, który prowadził. Basia podróżowała ze starszym mężczyzną. Nie wzbudzali żadnych podejrzeń. Basia ufała temu człowiekowi. Kierowca przypuszczał, że jest jej dziadkiem. Dopiero po zakończeniu pracy, na pętli autobusowej dostrzegł plakat ze zdjęciem Basi. To zgłoszenie śledczy uważają za pewny trop w spawie, ponieważ mężczyzna wspomniał o wyraźniej wadzie wymowy dziewczynki. Było to prawdą, ponieważ miała rozszczep podniebienia, a informacja ta nie była udzielona do publicznej informacji.

Policjanci sporządzili portret pamięciowy mężczyzny. Miał on charakterystyczną, rozległą bliznę na lewym policzku. Niestety dotychczas nie udało ustalić się jego tożsamości. 

Zaginiona

W policyjnej bazie Basia Majchrzak wciąż widnieje jako osoba zaginiona. W tym roku kończyłaby 33 lata. Rodzice nadal wierzą w odnalezienie córki.

Basia Majchrzak
Progresja wiekowa zaginionej

Osoby posiadające jakiekolwiek informacje, które mogłyby przyczynić się do odnalezienia zaginionej, proszone są o kontakt z policją w Jastrzębiu pod nr tel.: 32 47-87-200.

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

[…] zaginień dzieci. Sprawy do dziś nie zostały rozwiązane. Przypominaliśmy sprawę zaginięcia Basi Majchrzak, Iwony Wąsik i Kubusia Jaworskiego. Dziś chcemy opisać zaginięcie 9-letniej Sylwii […]

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl