Blog
Zaginieni Przed Laty

Pisarze-mordercy – o literatach z kryminalną przeszłością

Krystian Bala

Pisarz w książce “Amok” bardzo obrazowo opisał morderstwo na Mary, którego dokonuje Chris, główny bohater powieści. Życiorys protagonisty w dużej mierze pokrywa się z życiowymi filozofiami, przeżyciami i cechami charakteru autora. Choć książka ma fatalne recenzje (przewijają się określenia “megalomania“, “grafomania“, “rynsztokowy język“), to nadal się sprzedaje, a nawet nakręcono na jej podstawie film.

Sama powieść naprowadziła śledczych na rozwiązanie śmierci wrocławskiego biznesmena Dariusza J., zamordowanego w 2000 roku. Przedsiębiorca miał romansować z żoną Bali, więc jako motyw zabójstwa przyjęto chorobliwą zazdrość. Proces opierał się na 14 poszlakach, z których 10 tworzyło logiczny ciąg zdarzeń. Ostatecznie sąd, opierając się na podstawie opinii biegłych psychiatrów, nie uznał “Amoku” jako dowód. Przeważyła sprzedaż telefonu skradzionego Dariuszowi J. na Allegro, posiadanie długopisu z logo firmy ofiary i brak alibi na dzień zabójstwa.

W 2007 roku, pomimo nieprzyznania się do winy i podważeniu kilku poszlak, Krystian Bala usłyszał wyrok 25 lat pozbawienia wolności.

 

Anne Perry

Juliet Hulme, jako nastolatka była bardzo związana ze swoją szkolną przyjaciółką Pauline Parker. Dziewczynki były nierozłączne, a psycholog uznał nawet, że należy je odseparować, bo są zakochanymi w sobie lesbijkami… Rodzice Juliet, którzy byli w tym czasie w trakcie rozwodu, wzięli tę poradę do serca i postanowili, że Juliet wyjedzie z ojcem do Londynu. Zrozpaczone dziewczynki nie potrafiły pogodzić się decyzją dorosłych, więc uznały, że należy pozbyć się matki, która była największą zwolenniczką rozdzielenia koleżanek.

W czerwcu 1954 roku, Honora Parker wyszła ze swoją córką Pauline i Juliet na spacer do lasu. Gdy doszły do pierwszych drzew, przyjaciółki zaatakowały Honorę kawałkiem cegły zawiniętym w pończochę.

Po zamordowaniu Honory, wróciły do herbaciarni, w której cała trójka jadła desery przed spacerem. Obsługa lokalu zapytała o matkę, która jeszcze przed paroma minutami towarzyszyła dziewczynkom. Zbrodnia bardzo szybko wyszła na jaw, a przyjaciółki trafiły na 5 lat do poprawczaka. Po wyjściu dostały nowe tożsamości i zakaz kontaktowania się ze sobą.

Juliet przyjęła nazwisko Anne Perry i została popularną pisarką kryminałów o Thomasie Pitt oraz Williamie Monk.

 

William S. Burroughs

Amerykański pisarz i poeta prowadził rozrywkowy tryb życia. Nie odmawiał narkotyków, alkoholu, przypadkowych homo i heteroseksualnych stosunków. W 1945 roku związał się z Joan Vollmer, a ze związku przyszedł na świat syn.

6 września 1951 roku w mieście Meksyk doszło do zabójstwa. William poprosił Joan, żeby postawiła sobie na głowie szklankę z ginem, którą pijany pisarz miał zestrzelić. Kula trafiła jednak prosto w Joan, która zmarła na miejscu. Dzięki manipulacjom, jakich dokonał znajomy adwokat i dzięki fałszywym zeznaniom, Burroughs wyszedł na wolność po zaledwie trzynastu dniach aresztu.

 

Liu Yongbiao

Liu nocował w pensjonacie ze swoim wspólnikiem Wangiem, kiedy zauważyli jednego z gości, którego uznali za bogatego. Pozory zmyliły złodziei, bo ofiara miała przy sobie tylko trochę biżuterii i gotówki. Napadnięty mężczyzna zaczął jednak głośno krzyczeć, więc Liu i Wang zabili jego i trzech świadków zbrodni.

Wyrzuty sumienia po przestępstwie tak bardzo dręczyły Liu, że “w ramach terapii” napisał książkę inspirowaną tamtymi wydarzeniami. Nieoczekiwanie pozycja przyjęła się na rynku wydawniczym, a obsypany nagrodami twórca pisał dalej.

Cała sprawa wyszła na jaw po 22 latach, kiedy śledczy zabrali się ponownie za rozwiązanie sprawy. Porównali DNA z niedopałka zostawionego na miejscu zbrodni z 60 tysiącami innych próbek. Tym sposobem dotarli do popularnego pisarza kryminałów Liu Yongbiao.

W wywiadzie dla Chińskiej Centralnej Stacji Telewizyjnej wyznał, że część z jego powieści była inspirowana drastycznym morderstwem, którego się dopuścił. Powiedział jednak, że szczegóły zbrodni są tak brutalne, że “powinien zginąć 100 razy”.

Liu i jego ówczesny wspólnik Wang zostali skazani na karę śmierci.

Autor: Paulina K.

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl