Blog
Zaginieni Przed Laty

Natalia to ofiara nie tylko zabójstwa – czym jest victim blaming?

Informacje o zamordowanej w Gortatowie Natalii wywołują w opinii publicznej wiele skrajnych emocji. W sekcjach komentarzy pod postami i artykułami informującymi o szczegółach z życia kobiety przeczytać można wiele potępiających ją słów. Czym zatem jest i jak szkodliwy może być victim blaming?

W ostatnich dniach cała Polska skupiła swoją uwagę na sprawie zamordowanej 39-letniej Natalii. Kobieta zaginęła w nocy z 14 na 15 czerwca 2024 roku. W środę 19 czerwca w kompleksie leśnym w rejonie Barcinka i zapory na jeziorze Kowalskim policja odnalazła jej zwłoki, a dzień później jej mąż Adam R. przyznał się do zabójstwa.

W internecie znaleźć można wiele informacji z życia kobiety, które komentowane są przez internautów. Część z nich jest przykładem zjawiska victim blamingu.

Co to jest victim blaming?

Victim blaming (tł. obwinianie ofiar) jest szkodliwym zjawiskiem społecznym polegającym na przypisywaniu winy za popełnione przestępstwo lub wydarzenie ofierze, a nie winnemu. Podejście to sugeruje, jakoby ofiara swoimi działaniami sprowokowała winnego np. za sprawą ubioru, wyglądu, zachowania czy wypowiedzianych słów.

Zjawisko victim blamingu w sieci można zaobserwować głównie w komentarzach pod newsami i postami publikowanymi w mediach społecznościowych.

Czego się spodziewała?

Od momentu zniknięcia Natalii w internecie pojawiły się setki artykułów informujących o sprawie. Niektóre z portali publikowały i wciąż publikują nowe szczegóły dotyczące życia kobiety, relacji z rodziną i bliskimi. Szokujące tytuły i nagłówki przyciągają do czytania szerokie grono odbiorców, które czuje się sprowokowane do dyskusji i oceny sytuacji w komentarzach.

Sekcje komentarzy na największych polskich portalach informacyjnych i w mediach społecznościowych pełne są wpisów „anonimowych” osób, które wpisują się w definicję victim blamingu. „Czy ktoś będzie podtruwał dobrą żonę ???! Nie sądzę !! Ale jaka była dla niego tak on był dla niej!! Myślę że to właśnie tak było !! Nikt nie robi nic złego dobrej kobiecie.”(pisownia oryginalna) – pisze osoba o nicku Obserwator. Podany przykład to jeden z „łagodniejszych” komentarzy. Wypowiedzi nawołujących do nienawiści wobec kobiety, jej potępienia, ale również pochwalających czyn Adama R. nie brakuje. Internauci stawiają mężczyznę w świetle bohatera, który „zrobił to, co słuszne”, równocześnie obwiniając Natalię o to, że próba odejścia od męża i ułożenia sobie życia na nowo świadczy o prowadzeniu rozwiązłego trybu życia.

Wszystko, co zrobisz, może zostać obrócone przeciwko Tobie

Ofiarą victim blamingu może stać się każdy, bez znaczenia na sytuację, jaka go spotka. To szkodliwe zjawisko powoduje, że niektóre z ofiar ze strachu przed obwinieniem, nie decydują się na zgłoszenie przestępstwa, którego doświadczyły. W konsekwencji tego sprawcy mogą nigdy nie ponieść kary za swoje winy.

Po co z nimi poszła?

Innym z polskich przykładów victim blamingu były internetowe opinie o śmierci Anastazji Rubińskiej na wyspie Kos w Grecji. W trakcie prowadzonego śledztwa do wiadomości publicznej podano, że Anastazja przed zaginięciem, była widziana w towarzystwie pięciu mężczyzn. W sieci pojawiło się wiele komentarzy oskarżających dziewczynę o łatwowierność i ufność wobec nieznanych osób oraz domniemania o motywacjach Anastazji, oskarżające ją o prostytucję.

 

W.B.

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl