Blog
Zaginieni Przed Laty

Joanna Michalak została zamordowana. Kto zabił młodą studentkę?

Joanna Michalak została zamordowana. Kto zabił młodą studentkę?

Joanna Michalak została zamordowana. Kto zabił młodą studentkę? Od jej zabójstwa minęło 25 lat, a sprawca wciąż jest na wolności. Czy w tej sprawie jak w wielu innych panuje zmowa milczenia?

Joanna Michalak

Joanna Michalak uchodziła za kobietę pełną pasji, kochającą życie ponad wszystko. Zawsze uśmiechnięta pochodząca z Olsztyna młoda kobieta mieszkała razem z rodzicami i bratem w zabytkowej stolicy Warmii. Asia interesowała się historią, geografią i kulturą, uwielbiała jeździć na rolkach. Studiowała japonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W 1995 roku zdała egzaminy w związku z tym, w sierpniu wyjechała na cały rok do Kraju Kwitnącej Wiśni. Zamieszkała w domu studenckim, gdzie uczęszczała na zajęcia i ukończyła kurs języka japońskiego. 31 lipca 1996 roku młoda studentka wróciła do Polski. Pierwsze dni spędziła rodziną w Olsztynie, opowiadając im swoje przeżycia i sukcesy.

Joanna Michalak została zamordowana. Kto zabił młodą studentkę?
zdjęcie ze strony Niewyjaśnione zbrodnie
 
2 sierpnia 1996 roku 23-letnia Joanna Michalak razem z rodziną wyjechała do domku letniskowego w Rekownicy. Asia bardzo dobrze znała tamtejszą okolicę, ponieważ wcześniej już tam bywała. Sąsiednia posesja należała do cioci Asi. 3 sierpnia 1996 roku w godzinach przed popołudniowych w domku Michalaków odbyło się rodzinne spotkanie, na którym pojawiła się Joanny ciocia i jej mąż.
Po roku przerwy Asia założyła rolki na nogi i wyruszyła w ulubioną trasę do Pidunia i z powrotem. Miejscowość tę odległą od Rekownicy o 4 kilometry, łączyła z letniskową wsią Michalaków droga DW508. To rzadko uczęszczana szosa biegnąca środkiem lasu, wśród jezior. Joasia bardzo dobrze znała tę trasę i lubiła nią jeździć. Około godziny 14:00 wyszła z domu i obiecała, że wróci na obiad na 15:00.

Joanna Michalak zaginęła

Joanna Michalak nie wróciła na obiad. Rodziców bardzo to zaniepokoiło, ponieważ córka nigdy się nie spóźniała. Po godzinie 16:00 rodzice i brat Asi rozdzielili się i zaczęli szukać 23-latki. Przeszukali trasę, jaką Asia miała pokonać, nie znaleźli żadnego śladu, co jeszcze bardziej zaniepokoiło rodziców. Nie odpuszczali, nadal szukali dziewczyny i powiadomili policję. Około godziny 19:40 tata Asi dokonał wstrząsającego odkrycia przy DW508. Około 15 metrów od drogi w głąb lasu, znalazł córkę. Od samego początku było wiadomo, że Joasia nie żyje, jednak ojciec rozpaczliwie próbował ją reanimować. Kiedy zdał sobie sprawę, że jego pomoc nie przynosi efektu, razem z synem włożył zakrwawione ciało do samochodu i ruszył do szpitala w Szczytnie. W międzyczasie została powiadomiona policja o znalezieniu ciała Asi. Funkcjonariusze bardzo szybko pojawili się na miejscu zdarzenia.

Joanna Michalak została zamordowana. Kto zabił młodą studentkę?
zdjęcie ze strony Fakt.pl

Morderstwo młodej studentki

Lekarze ze szpitala potwierdzili zgon Joasi. Wstępne oględziny ciała wskazywały, że młoda kobieta prawdopodobnie mogła paść ofiarą wypadku drogowego. Dokładniejsze badania ciała ujawniły rozległe uszkodzenia głowy w kilku miejscach oraz rany kłute na przedramieniu i tułowiu. O 21:00 przeprowadzono próbę na stężenie pośmiertne i ustalono, że zgon nastąpił mniej więcej 6 godzin wcześniej, czyli około 15:00. Ojciec Asi wraz ze śledczymi udał się na miejsce zbrodni.

Z pewnością przenoszenie ciała i wcześniejsze próby reanimacji Joanny mogły zatrzeć ważne ślady. Jednak na miejscu tragedii udało się zabezpieczyć ważne dowody. Były to dwa, odrzucone od siebie o dwa metry, kawałki drewnianego drąga z mocno zakrwawionymi końcami. Drąg pękł na dwie części, kiedy zabójca katował Asię. Obrażenia czaszki i mózgu spowodowały śmierć. W trakcie dochodzenia odnaleziono również nóż i ślady trampek. Takim nożem posługiwali się grzybiarze. W związku z tym od razu wykluczono wypadek drogowy, wszystko wskazywało na brutalne morderstwo młodej studentki.

Morderca

Pies tropiący, którego przywieziono z Mrągowa, wyprowadził policjantów z lasu w kierunku szosy Rekownica-Piduń. Następnie przebiegł 200 metrów i stracił ślad. Śledczy ustalili, że morderca zaczaił się na poboczu i zaatakował przejeżdżającą Joannę. Wtedy padły pierwsze ciosy, kolejne były nie tylko kijem, ale również nożem, które morderca zadał kobiecie już po przeniesieniu żywej jeszcze w głąb lasu.
Śledztwo wykazało, że Joanna Michalak nie miała wrogów. Chociaż nie wykluczają, że morderstwa dokonała osoba, którą Asia znała. Na początku podejrzenia o brutalne zabójstwo studentki padły na 18-latniego Grzegorza R. Mężczyzna przebywał wtedy na przepustce z poprawczaka w Laskowcu. Chłopak miał zaburzenia depresyjno-maniakalne. Choroba dwa razy doprowadziła go do próby samobójczej. Jednak bardzo szybko ustalono alibi chłopca.
Następnym podejrzanym stał się mężczyzna, który kilka dni wcześniej próbował zgwałcić 15-latkę w Mierkach. Miejscowość ta również znajduje się na trasie DW508. Udało się sporządzić portret pamięciowy podejrzanego:
Joanna Michalak została zamordowana. Kto zabił młodą studentkę?
Portret pamięciowy podejrzanego. Zdjęcie ze strony Niewyjaśnione zbrodnie

 

Pomimo upływu wielu lat morderca wciąż jest na wolności. Śledztwo utkwiło w martwym puncie. Nikt nic nie widział, nikt nic nie słyszał, nikt nic nie wie. Nie można wykluczyć, że w sprawie zapadła zmowa milczenia. Czy Asia została zamordowana przez osobę, którą dobrze znała? Czy stała się tylko przypadkową ofiarą? Mamy nadzieję, że sprawa się rozwiążę i rodzina pozna prawdę, a sprawca poniesie konsekwencje.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco, zapraszamy do naszego serwisu ponownie! Jeśli

Może zainteresować Cię również: Małgorzata Szabatowska. Kto zabił pracownicę banku? (zaginieniprzedlaty.com)

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl