Blog
Zaginieni Przed Laty

Zaginięcie w Watykanie- Emanuela Orlandi

Emanuela Orlandi była 15-letnią mieszkanką Watykanu. To najmniejsze państwo świata powszechnie kojarzy się z religią, Kościołem katolickim, czy papieżem. Nie jest ono jednak całkowicie wolne od przestępczości i jak się okazuje, bezpieczne. Młoda dziewczyna zaginęła w 1983 roku i do dziś nikt jej nie odnalazł. Czy jej losy to wielka, ściśle strzeżona tajemnica Stolicy Apostolskiej?

Emanuela Orlandi była zwyczajną nastolatką

Emanuela Orlandi miała 15 lat. Mieszkała w Watykanie razem z rodzicami i czwórką rodzeństwa. Jej ojciec był świeckim urzędnikiem kurii rzymskiej, rodzinie nie brakowało pieniędzy. Dziewczyna uczyła się w liceum w Rzymie. Była uzdolniona muzycznie, więc brała udział w zajęciach pozalekcyjnych z gry na flecie w szkole Tommaso Ludovico Da Victoria- prestiżowej placówce, połączonej z Papieskim Instytutem Muzyki Sakralnej. Emanuela należała także do watykańskiego chóru kościelnego.

Zaginięcie Emanueli Orlandi

Nastolatka zwykła dzielić swój czas pomiędzy szkołę, życie rodzinne i towarzyskie oraz zainteresowania muzyczne. Podróżowanie autobusem pomiędzy domem, szkołą i szkołą muzyczną nie stanowiło dla niej problemu.

22 czerwca 1983 roku 15-latka wyszła z domu na zajęcia z gry na flecie. Jeszcze przed zajęciami zadzwoniła do siostry, by powiedzieć jej o propozycji pracy, jaką dostała od przedstawiciela firmy Avon. Podczas zajęć, rozmawiała o tym również ze swoją koleżanką z klasy muzycznej. Po lekcjach koleżanka odprowadziła Emanuelę na przystanek. To była ostatnia chwila, w której losy nastolatki były jeszcze znane. Później 15-latka była widziana, kiedy wsiadała do dużego samochodu marki BWM.

Kiedy Emanuela nie wróciła do domu ani nie kontaktowała się telefonicznie z najbliższymi, ci nabrali uzasadnionych obaw. Rodzice zadzwonili do szkoły muzycznej i do koleżanek córki. W związku z tym, że nikt nie wiedział gdzie jest dziewczyna, dzień później zgłoszono jej zaginięcie.

Poszukiwania nastolatki

Fot. Emanuela Orlandi

Wizerunek nastolatki został opublikowany w mediach. W Watykanie i Rzymie rozwieszono plakaty akcji poszukiwawczej. Trzy dni po zaginięciu Emanueli jej rodzice odebrali tajemniczy telefon. Rozmówca przedstawił się jako Pierluigi. Twierdził, że ma 16 lat, a zaginiona dziewczyna jest jego narzeczoną. Dla uwiarygodnienia podawał liczne szczegóły dotyczące wyglądu i zwyczajów dziewczyny. Wyznał, że zdecydowała się uciec z domu. Miała zmienić fryzurę i przedstawiać się jako Barbarella. Jej źródłem dochodu miała być praca konsultantki Avon. Na tym jednak skończyły się informacje.

28 czerwca do państwa Orlandi zadzwonił niejaki Mario, właściciel baru w Ponte Vittorio. Co istotne, lokal ten mieścił się niedaleko szkoły muzycznej Tommaso Ludovico Da Victoria. Według niego, do baru zaczęła przychodzić tajemnicza młoda dziewczyna, Barbara.  Ponoć podczas jednej z wizyt wyznała, że uciekła z domu. Miała jednak zamiar wrócić do rodziny przed ślubem jej siostry.

Fot. Rodzina Orlandi z Janem Pawłem II

Emanuela Orlandi- porwana przez terrorystów?

Ówczesny papież, Jan Paweł II  poprosił o modlitwę za zaginioną. W opinii publicznej pojawiły się podejrzenia, że ktoś ją porwał. Do państwa Orlandi zadzwonił wtedy anonimowy informator, który twierdził, że ich córkę  uprowadziła grupa terrorystyczna. Ponoć terroryści mieli wykorzystać Emanuelę, by wymusić uwolnienie więźnia- Mehmeta Ali Agcy- zamachowcy, który w 1981 postrzelił papieża. Choć w tamtej chwili rodzice zaginionej nie otrzymali więcej informacji, anonimowe telefony zaczęły się powtarzać. Nieznani informatorzy mówili, że ,,Pierluigi’’ i ,,Mario’’ to członkowie organizacji terrorystycznej. Podczas jednego z połączeń, państwo Orlandi usłyszeli głos córki odtworzony z taśmy.

Dziewczyna jako karta przetargowa

6 lipca agencja ANSA otrzymała telefon z żądaniami porywaczy dziewczyny. Tajemniczy rozmówca oferował wysłanie dowodów na to, że Emanuela Orlandi jest w rękach grupy. Miała to być kserokopia legitymacji szkolnej nastolatki, paragon i notatka pisana przez nią samą.

Mimo to, sędzia nie podjął działania w tej sprawie. Twierdził, że nie ma podstaw by wierzyć w związek pomiędzy zaginięciem 15-latki, a żądaniami rozmówcy.

Co istotne, tajemniczy rozmówca wykonał aż 16 takich telefonów, w tym nawet do szkolnego kolegi Emanueli. Jego propozycje wymiany nastolatki za uwięzionego terrorystę pozostawały bez odzewu.

Fot. Plakat z akcji poszukiwawczej Emanueli Orlandi

Makabryczne znalezisko

14 maja 2001 roku w konfesjonale w kościele Grzegorza VII w Rzymie znaleziono tajemniczy pakunek. Była to torba z wizerunkiem Ojca Pio a w niej niewielka ludzka czaszka, pozbawiona żuchwy. Nie potwierdzono, by należała ona do Emanueli Orlandi, jednak makabryczne znalezisko wzbudziło niepokój nie tylko rodziny zaginionej, ale wielu mieszkańców Watykanu.

Emanuela Orlandi- spekulacje na temat losów dziewczyny

Zgłębiając temat zaginięcia Emanueli Orlandi można natknąć się na kilka teorii odnośnie jej losów. Wedle jednej z nich, dziewczyna rzeczywiście miała paść ofiarą grupy terrorystycznej. Więzień Mehmet Ali Agca sam potwierdzał tę wersję. Według niego nastolatka była przetrzymywana żywa w nadziei na wymianę. Śledczy zamknęli jednak tę sprawę w 1997 roku z powodu braku dowodów. W 2000 roku pojawiły się doniesienia, że Emanuela zasymilowała się ze społecznością muzułmańską. Miała wieść nowe życie w Paryżu- cała i zdrowa.

W 2010 roku, kiedy Mehmet Ali Agca przebywał już na wolności, udzielił wywiadu telewizji  TRT. Mówił wówczas, że to Watykan zorganizował zamach, a sama Emanuela była przed długi czas przetrzymywana w malutkim kraju. Ponoć później trafiła do katolickiego zakonu poza granicami państwa, a jej rodzina może ją tam odwiedzać.

Inne spekulacje zakładały, że Emanuelę porwał włoski gang Banda della Magliana. Pojawiła się też wersja o porwaniu dziewczyny przez watykańskiego żandarma, który zmuszał ją do udziału w orgiach z kapłanami. Po pewnym czasie miała ona zostać zamordowana.  Co jednak istotne, żadna z tych wersji nie została oficjalnie potwierdzona.

Bez wątpienia zaginięcie młodej dziewczyny budzi wiele wątpliwości. Prawdopodobnie wciąż żyją osoby, które mogą wiedzieć co dokładnie stało się z Emanuelą. Wydaje się jednak, że ktoś strzeże tego sekretu i nie dopuszcza do jego ujawnienia.

Źródła:

  1. https://niewyjasnione-zaginiecia.pl/emanuela-orlandi/
  2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Zagini%C4%99cie_Emanueli_Orlandi
  3. https://viva.pl/ludzie/newsy/kim-byla-emanuela-orlandi-historia-zagadkowego-zaginiecia-15-latki-odnaleziono-jej-cialo-31577-r3/
  4. https://www.newsweek.pl/wiedza/historia/emanuela-orlandi-jej-zaginiecie-to-sekret-watykanu/ymtcfqe
  5. https://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/tajemnicze-zaginiecie-15-lat-w-watykanie-rozwiazanie-zagadki-skrywa-aniol/f32z2e6

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dorotka

Nie ma czegoś takiego jak dolna szczeka – jest żuchwa 😀 nie pisze tego złośliwie – bo uwielbiam Was czytać – taki mały szczegół ☺️

ZPL.Edyta

Dziękujemy za uwagę, już poprawiamy 🙂

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl