Skład złożony z trzech sędziów orzekł, że  Fritzl jest jednym z najsłynniejszych przestępców i należy przenieść go z aresztu psychiatrycznego do zwykłego więzienia. Taką decyzję przekazał w środę 20 kwietnia 2022 roku austriackiej Agencji Prasowej rzecznik sądu Ferdinand Schuster.

Więził i gwałcił córkę przez 24 lata. Josef Fritzl zwolniony z aresztu
zdjęcie ze strony Fakt.pl
Orzeczenie sądu w Krems w północno-wschodniej Austrii wymaga jeszcze zatwierdzenia w Wiedniu. Opiera się na raporcie psychiatrycznym, w którym stwierdzono, że osadzony więzień nie stanowi żadnego zagrożenia. Prokuratorzy złożyli apelację, kierując sprawę do sądu wyższej instancji.

Przypomnijmy:

Joseph Fritzl latami więził własną córkę w piwnicy, gwałcąc ją i torturując. Córka Josefa Fritzla Elisabeth 29 sierpnia 1984 roku w wieku osiemnastu lat została uwięziona przez ojca w piwnicy, która pełniła formę bunkru. Podziemne więzienie dla córki Fritzl zaczął budować, gdy dziewczynka miała dwanaście lat. Podobno już wtedy miał dopuszczać się seksualnych nadużyć w stosunku do niej. W dźwiękoszczelnym pomieszczeniu Fritzl nieustannie gwałcił córkę. Nikt jednak o tym nie wiedział: „Zainstalowałem zlew, toaletę, łóżko, kuchenkę i lodówkę. Pomieszczenie to było już wcześniej podłączone do prądu”. Aby dostać się do piwnicy, w której była przetrzymywana, trzeba było pokonać ośmioro drzwi, a ostatnie z nich zamykane były na zamek elektroniczny. Elisabeth nie miała szans, by uciec. Jak wytłumaczono jej zaginięcie? Ojciec cały czas twierdził, że uciekła do sekty.

Elisabeth opuściła piwnicę, mając 42 lata.

Więził i gwałcił córkę przez 24 lata. Josef Fritzl zwolniony z aresztu
zdjęcie ze strony viva.pl

Jak podaje “DailyMail”, jeśli wyrok zatwierdzi sąd w Wiedniu, umożliwi Fritzlowi przedterminowe zwolnienie już w przyszłym roku, ponieważ zgodnie z austriackim prawem odsiedział już 15 lat kary. To oznaczałoby, że gwałciciel w więzieniu spędziłby mniej czasu, niż więził i gwałcił swoją córkę.

Autor: ZPL Również. Lecz. Oczywiście 

Źródło: Potwór z Amstetten Fritzl umiera w więzieniu. A jak wygląda życie jego córki? | Viva.pl

Josef Fritzl wychodzi z aresztu psychiatrycznego. Przenoszą go do więzienia (fakt.pl)

Josef Fritzl skazany na dożywocie w zakładzie psychiatrycznym – RMF 24