Blog
Zaginieni Przed Laty

Walka z czasem w poszukiwaniach dzieci – Child Alert

Walka z czasem w poszukiwaniach dzieci- Child Alert

Walka z czasem w poszukiwaniach dzieci – Child Alert. Każde zaginięcie to niewątpliwie ogromny dramat dla rodziny i przyjaciół zaginionego. Kiedy jednak zaginie dziecko, prawdopodobieństwo jego samodzielnego powrotu do domu jest znacznie mniejsze, niż w przypadku osoby dorosłej. W związku z tym, w poszukiwaniach najmłodszych kluczową rolę odgrywa czas, a w chwili zaginięcia liczy się każda minuta! Zgodnie z tą ideą powstał Child Alert.

Walka z czasem w poszukiwaniach dzieci. Na czym polega Child Alert?

Child Alert to system, którego celem jest szybkie reagowanie na zaginięcie dziecka. Opiera się on na udostępnianiu zdjęć dzieci i informacji o ich zaginięciu poprzez środki masowego przekazu. Komunikaty udostępniane są za pomocą ekranów reklamowych w przestrzeni miejskiej, a także ogłoszeń w telewizji, radio i Internecie. Dla chętnych, którzy zarejestrują swój numer telefonu, mogą one także przychodzić w formie SMS. Dzięki temu informacja o zaginięciu dziecka dociera w krótkim czasie do możliwie największej liczby osób. Umożliwia to natychmiastowe zaangażowanie społeczeństwa w poszukiwania.

Walka z czasem w poszukiwaniach dzieci- Child Alert

Fot. Logo Child Alert

Walka z czasem w poszukiwaniach dzieci – Child Alert. Dlaczego to takie ważne?

Zorganizowane jednostki, specjalizujące się w poszukiwaniach zaginionych, posiadają ograniczone zasoby ludzkie. Oznacza to, że określona ilość ludzi przydzielona do poszukiwań, nie jest w stanie ,,być wszędzie’’ i sprawdzić każde miejsce w regionie, kraju, czy na świecie. W związku z tym, zaangażowanie społeczeństwa odgrywa kluczową rolę w poszukiwaniach zaginionych dzieci. Policja nie jest w stanie sprawdzić każdego domu, piwnicy, czy poruszającego się samochodu, jednak czujne oko sąsiada, ekspedientki w sklepie, czy pracownika stacji benzynowej, mogą okazać się niezwykle cenne w poszukiwaniach.

Child Alert poprzez rozpowszechnienie wizerunku dziecka, zwraca uwagę odbiorców na problem i rozbudza ich czujność. Dzięki temu, szanse na odnalezienie zaginionego rosną.

Walka z czasem w poszukiwaniach dzieci- Child Alert

Fot. Child Alert- Komunikat o zaginięciu

Międzynarodowy system

System funkcjonuje już w 16 krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce. Docelowo Child Alert ma objąć swoim działaniem wszystkie 28 krajów członkowskich UE.

W naszym kraju system uruchomiono 20 listopada 2013 roku. W przypadku działania systemu na terenie Polski, zgłoszenia obsługuje 30 linii telefonicznych. System identyfikuje rozmówców i nagrywa rozmowy telefoniczne.

W Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Kanadzie Child Alert funkcjonuje jako „AMBER Alert”.

Fot. Komunikat o zaginięciu dziecka wyświetlany na telebimie

Kryteria systemu Child Alert

System ten został przeznaczony do poszukiwania zaginionych dzieci. Aby jednak funkcjonował on prawidłowo, doprecyzowano kryteria przyjmowanych zgłoszeń. Są one następujące:

– W dniu zaginięcia dziecko nie miało ukończonych 18 lat;

– Istnieje uzasadnione podejrzenie, że dziecko zostało porwane, lub jego zdrowiu czy życiu zagraża niebezpieczeństwo;

– Rodzice lub opiekunowie prawni wydadzą pisemną zgodę na ogłoszenie komunikatu. W przypadku braku kontaktu z rodzicem lub opiekunem prawnym, taką zgodę musi wydać sąd rodzinny i nieletnich;

– Dostarczono wszelkich informacji, niezbędnych do przygotowania komunikatu.

Co robić, gdy zaginie Twoje dziecko?

Nie bój się działać i prosić o pomoc! Najszybciej, jak to możliwe, skontaktuj się i podejmij współpracę z policją, a dodatkowo z innymi służbami lub instytucjami, które podejmą się szukania Twojego dziecka. Pamiętaj, że dzięki informacjom od Ciebie, dziecko może zostać szybciej odnalezione.

Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych
Komendy Głównej Policji  ul. Puławska 148/150
02-624 Warszawa  tel. +48 47 72 510 05
cpozkgp@policja.gov.pl

Numer alarmowy systemu Child Alert: 955

Autor: Natalia

Źródła: https://ec.europa.eu/info/policies/justice-and-fundamental-rights/rights-child_en

http://www.childalert.pl/#criteria-report-1

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Może zainteresować Cię również: Przez 7 lat dzieci mordercy bawiły się na grobie zaginionego Andrzeja B. (zaginieniprzedlaty.com)

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl