Blog
Zaginieni Przed Laty

Proboszcz został zamordowany- zabójca trafił do szpitala psychiatrycznego

Proboszcz został zamordowany- zabójca trafił do szpitala psychiatrycznego

Proboszcz z Tarnawy w gminie Sędziszów został zamordowany 26 czerwca 2017 roku. Zabójcą duchownego okazał się 26- letni Michał B.  Sąd uznał, że mężczyzna w chwili popełnienia przestępstwa był niepoczytalny, w związku z tym zabójca trafił do zamkniętego zakładu psychiatrycznego.

Proboszcz

Proboszcz z Tarnawy miał 70- lat.  Pełnił swoją służbę w parafii św. Marcina od już dłuższego czasu. Prawdopodobnie duchowny nie cieszył się dobrą opinią wśród wiernych. Mieszkańcy twierdzili, że adoruje on młodych chłopaków. W związku z tym istniało przypuszczenie, że mógł ich wykorzystywać seksualnie. Jednak to było tylko przypuszczenie, które nigdy nie zostało potwierdzone.

 Tragiczny dzień

Proboszcz został zamordowany prawdopodobnie w nocy z niedzieli na poniedziałek 26 czerwca 2017 roku. Miał rany kłute brzucha, które z pewnością nie dawały szans na przeżycie. Na miejscu zbrodni były wybite szyby. Zwłoki kapłana znalazła na plebanii zakonnica, którą zaniepokoiło to, że duchowny nie przyszedł na mszę.  Natychmiast powiadomiono policję, która bardzo szybko zjawiła się na miejscu. Nie znaleziono wtedy narzędzia zbrodni. Policja jeszcze tego samego dnia zatrzymała podejrzanego o zabójstwo 26-letniego Michała B. z Krzelowa (sąsiedniej miejscowości).

Proboszcz został zamordowany- zabójca trafił do szpitala psychiatrycznego
Fot. kościół

Dochodzenie

Tuż po zabójstwie mężczyzna wrzucił nóż do studni obok rodzinnego domu swojego ojczyma, który znajdował się w Tarawie. Później Michał B. przyjechał do Krzelowa i przed swoim domem spalił zakrwawione ubrania. Niewątpliwie w ten sposób próbował zatrzeć ślady zbrodni. Istotne w tej sprawie jest to, że rodzina Michała bardzo dobrze znała księdza. Po tym jak rodzice jego wzięli rozwód, mama  ponownie wyszła za mąż. Rodzina zaprzyjaźniła się z duchownym, w związku z tym proboszcz bywał bardzo częstym gościem w ich domu. Przyjeżdżał na obiady, wymieniał u nich pieniądze z tacy. Michał B. miał trójkę braci, lecz najstarszy z nich- Tomek kilkanaście lat temu popełnił samobójstwo. Duchowny prawdopodobnie bardzo często dzwonił do zmarłego brata. Prosił o pomoc przy skoszeniu trawy, pomalowaniu dachu.  Godne uwagi było to, że za każdym razem kiedy ksiądz pojawiał się u nich w domu, Michał wychodził.

Proboszcz został zamordowany- zabójca trafił do szpitala psychiatrycznego
Fot. Plebania

Co było motywem zbrodni

Mieszkańcy opowiadali, że Michał prawdopodobnie obwiniał proboszcza za samobójstwo swojego brata, Tomka. Jaką winę ponosił proboszcz? O czym wiedział Michał? Bez wątpienia w tej sprawie można się wiele domyślać tym bardziej, że z plebanii nie zginęły pieniądze, a ksiądz rzekomo adorował chłopaków. Wszyscy wykluczyli napad rabunkowy. Niewykluczone, motywem zbrodni była zemsta.

Wyrok

Michał B. był badany pod kątem poczytalności. Biegli psychiatrzy stwierdzili, że w chwili popełnienia czynu mężczyzna był bez wątpienia niepoczytalny. W związku z tym, prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o umorzenie postępowania karnego. Dla nich z pewnością sprawca nie mógł odpowiadać za to, co zrobił. Na koniec sąd przychylił się do tego wniosku, potwierdzając, że Michał B. w chwili zabójstwa proboszcza nie był zdolny do przewidzenia swoich działań. W związku z tym, sąd zdecydował o umieszczeniu mężczyzny w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym na czas nieokreślony. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli Michał B. przebywałby na wolności, mógłby popełnić podobny czyn.

 

Źródło:Zabójca proboszcza z Tarnawy trafi do szpitala psychiatrycznego (wyborcza.pl)

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl