Blog
Zaginieni Przed Laty

Moses Sithole- seryjny morderca na Czarnym Lądzie

Moses Sithole, seryjny gwałciciel i morderca z Afryki Południowej stanowi żywy przykład na to, że żaden zamieszkały przez człowieka zakątek świata nie jest całkowicie bezpieczny i wolny od przemocy.  Mężczyzna zabił 38 kobiet, a co najmniej 40 zgwałcił.

Moses Sithole i jego życie w RPA

Moses, którego imię moglibyśmy przetłumaczyć jako Mojżesz, urodził się w 1964 roku. Mieszkał z rodzicami i czwórką rodzeństwa w Vosloorus w RPA. Jego rodzina była biedna, a ich sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej gdy zmarł ojciec- głowa rodziny. Wówczas zrozpaczona wdowa zdała sobie sprawę, że nie da rady utrzymać siebie i swoich dzieci. W związku z tym, porzuciła je na posterunku policji. Resztę swojego dzieciństwa Moses Sithole spędził w różnych sierocińcach. Bez wątpienia, w afrykańskich domach dziecka panują surowe warunki- szczególnie w tamtych czasach. Celem było tam przetrwanie, nie zaś socjalizacja, edukacja czy rozwój zainteresowań.

Dorosłość

Trzeba przyznać, że Moses Sithole nie miał łatwego dzieciństwa ani startu w dorosłość. Mimo to, miał w sobie coś, czego nie da się kupić za pieniądze- charyzmę, urok osobisty, pewność siebie. Był uważany za przystojnego, nie miał problemu z nawiązywaniem relacji z płcią przeciwną.

Nie wiadomo kiedy właściwie Moses rozpoczął swoją przestępczą działalność i ile kobiet dokładnie skrzywdził. Prawdopodobnie, było ich znacznie więcej niż w oficjalnych ustaleniach.

W 1989 roku Moses został po raz pierwszy skazany na karę więzienia. Powodem miał być gwałt na Buyiswie Swakamisie. Mężczyzna powtarzał, że był niewinny. Jego sześcioletni wyrok został skrócony za dobre zachowanie. Po odzyskaniu wolności nie zamierzał wieść życia zgodnego z prawem, normami społecznymi i moralnymi.

Fot. Seryjny gwałciciel i morderca- Moses Sithole

Moses Sithole- uzależniony od przemocy na kobietach

Moses wykorzystywał swój urok osobisty, by wzbudzić zaufanie ofiar. Napotkanym kobietom oferował pracę w nieistniejącej organizacji charytatywnej. Zapraszał je na ,,rozmowy kwalifikacyjne’’ w odosobnione miejsce. Tam- bez świadków- robił z nimi co chciał. Najpierw gwałcił swoje ofiary, a następnie odbierał im życie. Być może to porzucenie przez matkę spowodowało u niego nienawiść do kobiet, a może po prostu był człowiekiem okrutnym, niezdolnym do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Mówi się, że Moses wyciągnął wnioski po swoim aresztowaniu- zamordowana ofiara gwałtu nie mogła przecież na niego donieść. Wydawać by się mogło, iż mężczyzna uzależnił się od krzywdzenia kobiet. Dokonał ponad 40 gwałtów i 38 morderstw zaledwie w ciągu roku.

Pułapka popularności

Ludność całej Afryki Południowej drżała z przerażenia. Mieszkańcy Czarnego Lądu nie doświadczali dotąd przypadków, by ich życiu zagrażał seryjny morderca. Mówiono o nim wszędzie- zarówno w lokalnych mediach, jak i w prywatnych rozmowach. Taki rozgłos podobał się sprawcy. Czuł się dumny ze swojej popularności.

Utworzono specjalną grupę zadaniową do śledzenia tajemniczego przestępcy. Przełomem wydawało się być odkrycie masowego grobu ofiar gwałciciela. Kiedy rozpoznano jedną z nich zauważono, że kobieta tuż przed zniknięciem wybierała się do Mosesa na rozmowę kwalifikacyjną. Wówczas stał się on podejrzanym o gwałt i serię morderstw. Zorganizowano obławę, ale nie przyniosła ona oczekiwanych skutków. Sithole wcześniej opuścił miejsce pobytu, a jego chęć zabijania wzrosła jeszcze bardziej.

Moses był pewny siebie i dumny ze swoich czynów. Zadzwonił do lokalnej gazety, by pochwalić się morderstwami. Wyjawiał szczegóły, które mógł znać tylko zabójca. To upewniło policję, że podejrzenia wobec Stithole’a są słuszne. Zwiększyli intensywność polowania na mordercę, a w końcu udało im się go ująć.

Wyrok

Moses Sithole nie przyznał się do zarzucanym mu 40 gwałtów i 38 morderstw. Mimo to, dowody świadczące przeciwko niemu jasno wskazywały go jako sprawcę. Sędzia skazał go na 2 410 lat więzienia, dodając przy tym, że gdyby RPA nie zniosło kary śmierci, to właśnie taki wyrok by mu wymierzył. Obecnie Moses ma 56 lat i przebywa w więzieniu w Mangaung Correctional Center w Bloemfontein.

 

Źródła:

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Moses_Sithole
  2. https://www.crimeandinvestigation.co.uk/crime-files/moses-sithole-south-africa-s-worst-serial-killer
  3. https://www.capetownetc.com/entertainment/the-bloody-history-of-south-africas-serial-killers/

 

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl