Blog
Zaginieni Przed Laty

Co się stało z oskarżoną o morderstwo Amandą Knox?

Choć od zabójstwa Meredith Kercher minęło 14 lat, Amanda Knox wciąż pozostaje rozpoznawaną postacią. Co więcej, kontrowersje, jakie wzbudza wydają się jej nie przeszkadzać. Kobieta, niegdyś oskarżona o morderstwo, najwyraźniej nie chce by o niej zapomniano. Bez wątpienia,  nie wszyscy zgadzają się z jej uniewinnieniem.

Morderstwo Meredith Kercher

W 2007 roku świat obiegła informacja o zabójstwie młodej studentki w Perugii we Włoszech. W kręgu podejrzanych znalazła się Amanda Knox i jej ówczesny chłopak, Raffaele Sollecito.  Według początkowych podejrzeń prokuratury mieli oni dokonać morderstwa koleżanki na skutek erotycznej gry, która wymknęła się spod kontroli. Sprawa od razu wzbudziła ogromne zainteresowanie mediów z całego świata, bowiem zabójstwa i seks  bezsprzecznie należą do tematów przyciągających ogromną uwagę odbiorców.

Fot. Amanda Knox i Raffaele Sollecito

Amanda Knox w mediach

Podejrzana- młoda, atrakcyjna dziewczyna- została wykreowana przez media jako lubiąca zabawę nimfomanka. Prasa i telewizja nazywały ją ,,niegrzeczną dziewczynką o twarzy anioła’’, podsycając tym samym erotyczny wątek zdarzenia. Do telewizji, prasy i Internetu trafiały prywatne zdjęcia Amandy, mające na celu potwierdzenie tej kreacji. Media wykorzystały także fakt, iż  w szkole podejrzaną nazywano Foxy Knoxy, co przetłumaczyć możemy jako z sprytna lub seksowna Knoxy. Przydomek ten miał swoje korzenie w umiejętnościach piłkarskimi dziewczyny, jednak tabloidy wolały podjąć drugie znaczenie pseudonimu. Sama Amanda wydawała się być zadowolona z emocji, jakie wzbudza swoją osobą. Przebywając na włoskim komisariacie, pełna entuzjazmu robiła szpagaty, a w sądzie wystąpiła w koszulce z napisem “All you need is love”. Jednocześnie, z płaczem przekonywała o swojej niewinności.

Fot. Amanda Knox podczas rozprawy sądowej

Śledztwo w sprawie morderstwa

Medialne zainteresowanie nie ułatwiało śledztwa organom ścigania. Nie przynosiło ono jednogłośnego rozwiązania. Sam proces trwał łącznie 8 lat, podczas których, za sprawą apelacji, wyrok dla Knox został trzykrotnie zmieniany, balansując między uniewinnieniem, a wyrokiem za morderstwo i napaść na tle seksualnym. Ostatecznie została ona uniewinniona w 2015 roku, a za sprawcę morderstwa został uznany Hermann Guede. Należy zwrócić jednak uwagę na fakt, iż już od momentu dokonania przestępstwa media wydały swój wyrok na młodą dziewczynę, zaczynającą dopiero swoje dorosłe życie. Przez kilka lat cały świat uważał ją za brutalną morderczynię, a jej twarz i nazwisko obiegły cały świat.

Fot. Amanda Knox

 

Życie na wolności

Amanda spędziła łącznie cztery lata w więzieniu. W tym czasie spisała swoje wspomnienia, tytułując je “Waiting to be heard”.  W 2013 roku, książka stała się bestsellerem. Dochód ze sprzedaży pokrył spłatę  długu, który jej rodzice zaciągnęli na opłacenie prawników dla córki. W styczniu 2019 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka nakazał Włochom wypłacić Amandzie 18 400 tysięcy euro, w ramach odszkodowania za nieprawidłowości w procesie. Amerykanka skończyła studia lingwistyczne i została dziennikarką.  W lipcu 2019 roku wzbudziła kolejne kontrowersje, uruchamiając internetową zbiórkę, z której fundusze miały zostać przeznaczone na organizację jej ,,kosmicznego wesela’’, które wymarzyła sobie z narzeczonym- amerykańskim muzykiem Christopherem Robinson.

Amanda Knox polubiła rozgłos

Młoda kobieta pozostała postacią rozpoznawaną, a przypisane cechy potraktowano jako jej wizytówkę. Trudno mówić tu o możliwości prowadzenia dalszego, normalnego życia. Knox, która jako skutek uboczny zainteresowania medialnego zyskała popularność, podjęła liczne próby wykorzystania jej na swoją korzyść. Obecnie chętnie udziela wywiadów, wydała swoją książkę, sprzedała prawa do programów dokumentalnych na jej temat, a także aktywnie udziela się w mediach społecznościowych. Medialny szum stał się zatem jej sposobem na życie.   Knox doczekała się też aż trzech filmów o sobie: fabularnych “Oskarżona Amanda Knox” z 2011 i “Twarz Anioła” z 2014 roku i dokumentalnego “Amanda Knox” Netflixa (2016 rok). Wszystkie budziły ogromne zainteresowanie, tak samo zresztą jak postać samej Amandy.

Fot. Zdjęcie z Instagrama Amandy Knox. Kobieta pozuje w dresie, który nosiła w więzieniu, jednocześnie pisząc o przygotowaniach do ślubu i wesela

 

Fot. Amanda Knox z mężem, Christopherem Robinson

 

Źródła:

  1. https://natemat.pl/279927,co-robila-amanda-knox-po-wyjsciu-z-wiezienia-amerykanka-zbiera-na-wesele
  2. https://www.biography.com/crime-figure/amanda-knox
  3. https://www.scienceofpeople.com/amanda-knox

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl