Blog
Zaginieni Przed Laty

Ludzie to nie towar

Jest 26 kwietnia 2019 roku, około godziny 2:00 w nocy. Dyżurny VI Komisariatu Policji KMP w Łodzi odbiera zgłoszenie od przerażonej kobiety. Z rozmowy wynika, że jej 38-letnia córka, która obecnie przebywa poza granicami Polski, w najbliższym czasie ma stać się ofiarą handlu ludźmi.

Przyjaciel 

Policjanci niezwłocznie kontaktują się z domniemaną ofiarą. Ta opowiada im o swojej podróży do Włoch. Udała się tam, aby odwiedzić swojego nowopoznanego przyjaciela. Podczas wizyty domyśla się, że szykuje ją na sprzedaż. Z powodu zdezorientowania i strachu nie potrafi przekazać funkcjonariuszom adresu, pod którym się znajduje.

Dzięki stałej łączności policjantom z Łodzi udaje się pokierować kobietę do najbliższego posterunku „Carabinieri”. Jeszcze tej samej nocy 38-latka dociera do placówki włoskiej Policji, a jej życiu i zdrowiu przestaje zagrażać niebezpieczeństwo.

Od 14 latu corocznie 18 października obchodzimy Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu.


Współczesne niewolnictwo najczęściej przybiera formę wykorzystania seksualnego oraz przymusowej pracy. Rzadziej handlu organami, zmuszania do żebractwa, nielegalnych adopcji i fikcyjnego małżeństwa.

Przestępcy zazwyczaj wykorzystują dwa podstawowe mechanizmy do zwabienia swoich ofiar. Pierwszym z nich jest tzw. mechanizm „na pracę”. Osoby długotrwale bezrobotne, pochodzące z dysfunkcyjnych rodzin, w nadziei na poprawę swojej sytuacji życiowej decydują się podjąć pracę, dzięki której mają szybko zarobić. Często w zupełnej nieświadomości wyjeżdżają za granicę, gdzie następnie zmuszane są do ciężkiej, przymusowej pracy fizycznej lub prostytucji.

W drugi mechanizmie główną rolę odgrywa uzależnienie emocjonalne od oprawcy, jest to sposób „na miłość”. Polega on na skłonieniu ofiary do wyjazdu pod przykrywką podróży lub w celach zarobkowych. Następnie ofiary pod wpływem swoich partnerów tracą wolność, są wykorzystywane lub sprzedawane.

Innym częstym mechanizmem wykorzystywanym przez przestępców jest zastraszenie lub szantaż ofiary na podstawie jej domniemanego długu.


Co można zrobić?

Jak określa Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości, handel ludźmi jest trzecim, po handlu bronią i narkotykami, najbardziej dochodowym przestępstwem na świecie. Karą za to przestępstwo jest pozbawienie wolności na czas nie krótszy niż 3 lata, maksymalny jej wymiar to 15 lat.

Szczególnie ważną rolę w przeciwdziałaniu handlowi ludźmi pełni edukacja. Bardzo ważne jest uświadamianie społeczeństwa o powadze i powszechności tego procederu.

Jeśli stałeś się ofiarą handlu ludźmi, możesz zgłosić się do ekspertów Krajowego Centrum Konsultacyjno-Interwencyjnego, którzy udzielają informacji, konsultacji prawnej i wsparcia w kontaktach z właściwymi instytucjami. Po pomoc do pracowników KCiK-u można zwrócić się telefonicznie bądź mailowo: tel. 22 628 01 20, email: info@kcik.pl.

W Wydziale do walki z Handlem Ludźmi Biura Służby Kryminalnej KGP funkcjonuje skrzynka e-mailowa handelludzmibsk@policja.gov.pl, na którą każdy może przesłać informację o zaobserwowanych symptomach tego procederu. Można również skorzystać z telefonu zaufania: 664 974 934, który służy do przekazywania informacji o zdarzeniach noszących znamiona przestępstwa handlu ludźmi, pedofilii oraz pornografii z udziałem małoletniego.

Nie bądźmy obojętni.

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl