Blog
Zaginieni Przed Laty

Kanada. Odnaleziono kolejny masowy grób dzieci.

Kanada- Odnaleziono kolejny masowy grób dzieci

Kanada. Dzięki użyciu georadaru w pobliżu miasta Cranbrook w Kolumbii Brytyjskiej odnaleziono 182 nieznane do tej pory szczątki dzieci. Kolejny masowy grób rdzennych mieszkańców Kanady odkryty w ostatnich tygodniach. To już trzeci podobny przypadek od końca maja 2021 roku.

Masowy grób

W środę 30 czerwca 2021 roku georadar ujawnił szczątki ludzkie w pobliżu dawnej szkoły katolickiej St Eugene’s Mission, niedaleko miasta Cranbrook w Kolumbii Brytyjskiej, która została otwarta w 1912 roku a zamknięta w połowie lat 70. Wówczas prowadzili ją misjonarze Kościoła rzymskokatolickiego i w ciągu tych niecałych 60 lat do placówki uczęszczało około 5000 uczniów z plemion Indiańskich Okanagan, Shuswap, Czarne Stopy oraz miejscowego Ktunaxa. Budynek po zamknięciu przekształcono w ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy, w którym znajdowało się kasyno z przyległym polem golfowym.

200 m dalej metr pod ziemią znajdował się nieodkryty dotąd cmentarz rdzennych mieszkańców Kanady. Jak podkreślają przedstawiciele Autochtonów… 100 członków ich społeczności zostało zmuszanych do uczęszczania do szkoły w Cranbrook.

Brutalne odbieranie dzieci Autochtonów po to, by wychować je po europejsku, bez wątpienia doprowadziło do ludobójstwa i przemocy.

Szkoły

W kanadyjskim systemie edukacji praktykowano zabieranie dzieci z autochtonicznych rodzin. Kategorycznie nie mogły używać swoich rdzennych języków. Zabrane dzieci przechodziły tam koszmar, ponieważ poddawano je okrutnej przemocy. Nie tylko fizycznej czy emocjonalnej, ale również seksualnej. Rodziny tych dzieci nigdy nie otrzymały informacji, jaka była przyczyna śmierci oraz gdzie jest ciało dziecka. W zeszłym tygodniu odnaleziono 751 nieoznaczonych grobów na cmentarzu przy szkole Marieval.

Kanada- Odnaleziono kolejny masowy grób dzieci
Fot. Dzieci Autochtonów

Rząd federalny Kanady, jak również Rząd Prowincji obiecał wsparcie finansowe dla prowadzenia dalszych poszukiwań georadarem na terenach byłych szkół.

Historię szkół dla rdzennych mieszkańców udokumentowano w 2015 roku raportem Komisji Prawdy i Pojednania na temat 150 lat działania 139 przymusowych szkół dla indiańskich, inuickich i metyskich dzieci. Raport określił szkoły jako… „kulturowe ludobójstwo”. Opisał niszczenie języka, kultury, prześladowanie i przemoc. Ostatnie szkoły, przez które przeszło ok. 150 tys. dzieci, zamykano w latach 90. XX wieku. Finansowane były z federalnego budżetu i prowadzone przez Kościoły katolicki (60 proc.) i protestancki (40 proc.).

Media w Kanadzie odnotowują gwałtowne reakcje na znajdowane groby. W środę 30 czerwca 2021 roku. W ciągu tygodnia w Kandzie spłonął szósty kościół. Pożary są powiązane przede wszystkim z informacjami o znaleziskach.

– Nigdy nie można w pełni przygotować się na coś takiego. Odnalezienie wszystkich dzieci, które zostały tak pochowane to bez wątpienia nasz obowiązek – powiedział Jason Louie z Lower Kootenay Band dla serwisu Cbc.ca.

 

Źródło:Kanada: odnaleziono kolejny masowy grób rdzennych mieszkańców – Wiadomości (onet.pl)

Kanada. Przy dawnej szkole katolickiej odkryto kolejny masowy grób ze szczątkami 182 dzieci | Wiadomości ze świata – Gazeta.pl

Kanada. Kolejne groby znaleziono przy dawnej katolickiej szkole dla rdzennej ludności – TVN24

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl