Blog
Zaginieni Przed Laty

Claudia Lawrence – co stało się z 35-letnią kobietą?

Claudia Lawrence urodziła się 27 lutego 1974 roku. W dniu zaginięcia miała 35 lat. Mieszkała sama w Heworth. Kobieta pracowała jako szef kuchni na pobliskim Uniwersytecie York. Jej rodzice Peter i Joan rozwiedli się, gdy Claudia miała około 20 lat, ale pozostała z nimi w stałym kontakcie.

Ostatni dzień w pracy

18 marca 2009 roku Claudia Lawrence obudziła się wcześnie rano i udała się do pracy. Po spokojnej zmianie wyszła z pracy około godziny 14:30. W domu była przez chwilę, gdyż miała jeszcze do wysłania list. Podczas spaceru spotkała swojego znajomego, który później w zeznaniach, powiedział, że Claudia tamtego dnia była szczęśliwa i zadowolona.

Wieczorem około godziny 19:30 rozmawiała przez telefon ze swoim tatą, a zaraz potem zadzwoniła do matki. Claudia wysłała również wiadomości tekstowe do swojego znajomego, który mieszkał na Cyprze. Jednak policja nigdy nie była w stanie potwierdzić, czy kobieta odebrała wiadomości od niego.  Według jej rodziców, kiedy Claudia miała wczesną zmianę w pracy na uniwersyteckiej stołówce, starała się zasypiać przed godziną 21:00, więc możliwe, że już nie odczytała tych wiadomości. Następnego ranka Claudia nie pojawiła się w pracy.

Ojciec i znajomi zaczynają poszukiwania

19 marca zauważono, że Claudia zaginęła. Tego dnia miała spotkać się z jedną ze swoich najlepszych przyjaciółek Suzy Cooper na drinka, wieczorem w lokalnym pubie. Jednak Claudia, która często spotykała się w Nag’s Head, nie pojawiła się na tym spotkaniu. Jej koleżanka nie otrzymała żadnej wiadomości, więc kolejnego dnia Suzy zadzwoniła do właściciela pubu George’a Foremana, który również był przyjacielem Claudii, aby i on spróbował z nią nawiązać kontakt. Mężczyzna pojechał do jej mieszkania. Jednak nikt nie otworzył mu drzwi. Dlatego też Suzy skontaktowała się z ojcem Claudii. Peter zadzwonił na uniwersytet, uzyskał informację, że jego córka nie pojawiła się poprzedniego dnia w pracy.

Claudia Lawrence - co stało się z kobietą?
Fot. Claudia Lawrence ze swoim ojcem

Spanikowany ojciec przejechał do Heworth i razem z George Foremanem udali się ponownie do jej mieszkania, gdyż Peter posiadał zapasowe klucze. Kiedy mężczyźni weszli do środka, jej łóżko było zasłane, a pozostałe przedmioty były na swoim miejscu. Jedynymi brakującymi rzeczami był plecak, robocze ubranie do kuchni, prostownica do włosów i telefon komórkowy. Peter zgłosił jej zaginięcie i wszczęto dochodzenie.

Trudne śledztwo

Policja od początku miała wiele problemów podczas prowadzonego śledztwa. Tak naprawdę nikt nie był pewien, którego dnia kobieta zniknęła. Rzeczy w jej domu, takie jak szczoteczka do zębów, talerze śniadaniowe, sugerowały, że wyszła do pracy normalnie tego feralnego dnia i być może wydarzyło się coś w drodze na uniwersytet. Rano o tej porze roku było jeszcze ciemno, a Claudia szła sama. Wydawało się, że taka hipoteza może być prawdopodobna.

Brak śladów

Według jej przyjaciół i rodziny Claudia intensywnie korzystała z telefonu podczas przerw w pracy, a także w drodze do domu. Policja znalazła ładowarkę Claudii w mieszkaniu. Było to trochę dziwne, że osoba, która często korzysta z telefonu, wychodzi do pracy z rozładowanym telefonem i bez ładowarki. Jej torebka i karta bankowa również były w domu, chociaż koledzy potwierdzili później, że nie zabierała ze sobą torby do pracy. Policja nie znalazła w zasadzie nic. W domu Claudii nie było żadnych dowodów wskazujących na wypadek lub walkę.

Zgłoszenia na policję

Rano 19 marca rowerzysta zgłosił, że o godzinie 5:35 rano widział mężczyznę i kobietę na moście Melrosegate. Obszar ten znajduje się w pobliżu pracy Claudii oraz kamer. Opisana kobieta miała jasnobrązowe włosy oraz ubrana była w krótką, niebieską kurtkę. Natomiast mężczyzna ubrany był w ciemną bluzę z kapturem oraz ciemne bojówki. Świadek stwierdził również, że w lewej ręce trzymał papierosa. Jednak para nigdy nie została zidentyfikowana.

Pojawił się również materiał z kamer CCTV przedstawiający podejrzanie wyglądającego mężczyznę na tyłach domu Claudii na Heworth o godzinie 5:50 rano tego ranka, był on również ubrany w czarną bluzę z kapturem.

Sprawa ogłoszona jako morderstwo

Pięć tygodni po jej zniknięciu policja ogłosiła, że ​​śledztwo zostało formalnie zaklasyfikowane jako podejrzenie o morderstwo.

Działania w 2009 roku

2 czerwca 2009 roku sprawa została opisana w odcinku BBC Crimewatch, w którym pojawił się prowadzący poszukiwania Ray Galloway, który powiedział, że nadal nie ma żadnych wyraźnych tropów w sprawie podejrzenia o morderstwo. Dodał również, że w miarę rozwoju śledztwa stało się jasne, że niektóre relacje partnerskie Claudii miały dla nich element tajemniczości. Wyznał, że jest pewien, że niektóre ze związków nie były znane jej rodzinie ani przyjaciołom.

Życie osobiste Claudii stało się dla mediów bardzo interesujące. Według Petera Lawrence’a, pan Galloway powiedział później, że nie miał zamiaru, aby tak to wyszło.

Również w 2009 roku zespół funkcjonariuszy został wysłany na Cypr, aby przesłuchać ludzi, których Lawrence tam spotkała. Galloway wyznał, że Claudia znała kilka osób mieszkających na Cyprze. Twierdził później, że przesłuchiwane osoby były niechętne i prawdopodobnie nieszczere podczas rozmowy z nimi.

Kolejne badania

Przegląd sprawy w 2013 roku ujawnił nowe dowody. Analiza telefonu Claudii wykazała, że ​​w tygodniach poprzedzających jej zniknięcie spędzała czas w rejonie Acomb w Yorku. Policja uważa, że ​​prawdopodobnie była w okolicy, aby się z kimś spotkać. Poprosili o informacje taksówkarzy, którzy mogli ją tam zabrać lub odebrać we wczesnych godzinach porannych. Jednak nie udało się niczego ustalić.

Ponowne badanie domu Claudii przy użyciu nowych technik kryminalistycznych ujawniło również liczne odciski palców, których wcześniej nie pobrano. Niedopałek papierosa z męskim DNA znaleziony w samochodzie Claudii również został wysłany do testów, ale niestety nie udało się ustalić żadnych dopasowań. W 2015 roku policja ponownie zainteresowała się uliczką za domem Claudii, gdzie tajemniczy mężczyzna został zauważony przez CCTV w nocy 18 marca. Specjalistyczne zespoły poszukiwawcze i dobrze wyszkolone psy tropiące przeszukały okolicę, ale jeśli odkryto jakiekolwiek nowe dowody, informacje te nie zostały upublicznione.

W ciągu kilku lat od rozpoczęcia prowadzonego śledztwa dokonano co najmniej ośmiu aresztowań w związku ze zniknięciem Claudii. Wszyscy byli mężczyznami starszymi od Claudii i wszyscy mieli jedno wspólne miejsce spotkań – pub Nag’s Head. Ostatecznie jednak nie było wystarczających dowodów, aby ich oskarżyć.

Od zaginięcia Claudii policja zebrała wiele zeznań, skontrolowała podejrzane pojazdy, przeszukała domy i lokale handlowe. W sumie 159 osób zostało w pełni zweryfikowanych.

Prawo Claudii

Peter Lawrence niestrudzenie pracował po zaginięciu swojej córki, aby wspierać osoby, których bliscy są zaginieni. Przez lata prowadził kampanię na rzecz stworzenia przepisów, które pozwoliłyby rodzinie lub przyjaciołom zaginionej osoby zostać prawnymi opiekunami ich domów i spraw. W kwietniu 2017 roku uchwalono ustawę o opiece nad osobami zaginionymi, znaną jako Prawo Claudii.

Nierozwiązana sprawa

11 lutego 2021 roku zmarł ojciec Claudii, 74-letni Peter Lawrence, któremu nie udało się dowiedzieć, co stało się z jego córką.

Detektywi podejrzewają, że kluczowe i istotne informacje, które mogłyby przynieść przełom, zostały ukryte. A odpowiedzi na zniknięcie Claudii najprawdopodobniej trzeba szukać wśród lokalnej społeczności.

 

 

Źródło:

Claudia Lawrence: New appeal in missing chef case after 12 years – BBC News

What happened to Claudia? – BBC News

www.morbidology.com/what-happened-to-claudia-lawrence

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl