Blog
Zaginieni Przed Laty

Tadeusz Rączka skazany na śmierć za zabójstwo rodzeństwa

Tadeusz Rączka był sprawcą brutalnego morderstwa na rodzeństwie – Gabrieli i Pawła Trieblerów. Sprawa odbiła się szerokim echem w całej Bydgoszczy. Za ten czyn, Rączka został skazany na śmierć – wyrok wykonano 10 sierpnia 1960 w więzieniu w Bydgoszczy.

Usłyszane “pod celą”

Tadeusz Rączka odbywał wyrok w więzieniu. Podczas rozmowy ze swoim współwięźniem dowiedział się, że w Bydgoszczy mieszka bogata rodzina Trieblerów. Głowa rodziny, Piotr zmarł 25 marca 1952 roku. Mężczyzna był bardzo cenionym bydgoskim rzeźbiarzem i twórcą Pomnika Braterstwa Broni, który zdobił Duży Rynek w Świeciu. Za jej wykonanie, otrzymał od miasta pokaźną sumę – 480 tys. złotych.

Tadeusz Rączka
Bydgoski rzeźbiarz, Piotr Triebler

Gdy artysta zmarł, jego żona Cecylia przejęła dochodowy zakład kamieniarski.

Kłamstwo

Rączka opuścił zakład karny w latach 60. Pod koniec marca 1960 roku przyjechał do Bydgoszczy i zapukał do drzwi mieszkania rodziny Trieblerów. Przedstawił się Cecylii jako konserwator zabytków i powiedział, że chce zrobić duże zamówienie na nagrobki. Tak wywabił kobietę z domu.

Chwilę później przestępca znowu pojawił się pod mieszkaniem bogatej rodziny, gdzie aktualnie przebywała 18-letnia Gabrysia i 14-letni Piotr (dzieci Piotra i Cecylii Trieblerów). Mężczyzna skorzystał z pierwszej okazji i zaatakował obojga.

“Jak wynikało z oględzin mieszkania i analizy śladów oraz odniesionych obrażeń przez ofiary, chłopiec zginął praktycznie od jednego uderzenia tępym narzędziem w głowę. Prawdopodobnie został zaskoczony przez napastnika, który dla pewności jeszcze go udusił. Dziewczyna stoczyła natomiast długą walkę o życie. W sumie otrzymała pięć uderzeń w głowę, prawdopodobnie łomem, a następnie napastnik poderżnął jej jeszcze gardło nożem. Do zdarzenia doszło, jak ustalono, około godziny 20.”

Po całym zdarzeniu Tadeusz Rączka zabrał ze sobą  stare futro Cecylii Triebler, aparat fotograficzny po jej zmarłym mężu i dwa zegarki. Niewykluczone, że liczył na więcej.

Śledztwo

Sprawę zgłoszono odpowiednim służbom, stworzono również rysopis podejrzanego. Dzięki szybkiej reakcji funkcjonariuszy policji, Tadeusz Rączka został zatrzymany cztery godziny po brutalnej napaści, choć w tym czasie zdążył już opuścić miasto.

Za ten czyn skazano go na karę śmierci. Wyrok wykonano w więzieniu w Bydgoszczy 10 sierpnia 1960 roku. jeśli

Źródło

https://extraswiecie.pl/

https://expressbydgoski.pl/

https://pl.wikipedia.org/

Podobne

https://zaginieniprzedlaty.com/artykuly/anna-dybowska-i-jej-ostatnia-podroz-pociagiem/

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco, odwiedzaj nas częściej!

 

 

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zygfryd

Miałem 6 llat ,pamętam jak skurwysyna złapano na stawidle w Kotomierzu….,mieszkaliśmy 500 m od stawidła..

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl