Blog
Zaginieni Przed Laty

Mordercę 11-letniego chłopca schwytano po 20-latach

Mordercę 11-letniego chłopca schwytano po 20-latach. Zabójca w międzyczasie brał udział w obozach dla dzieci w Polsce. Śledczy od samego początku popełnili masę błędów.

Mordercę 11-letniego chłopca schwytano po 20-latach

Sprawa zaginięcia 11-letniego Nicky’ego Verstappena była jedną z najgłośniejszych w Holandii i pomimo upływu lat wciąż budzi wiele emocji.

Był 1998 rok 11-letni wówczas Nicky Verstappen miał wyjechać na obóz, który był organizowany przez Fundację Pracy z Młodzieżą im. Joosa Bartena. Chłopiec od dawna nie mógł się doczekać tego wyjazdu. Któregoś dnia Nicky podczas pobytu na obozie ginie bez śladu. Na początku zakładano, że chłopak najzwyczajniej uciekł. Jednak prawda była zupełnie inna.

Ciało 11-latka znaleziono w zagajniku. Morderca był nad wyraz brutalny i chociaż śledztwo było prowadzone intensywnie mordercę szukano ponad 20-lat.

Zaginięcie

 

W poniedziałek 1998 roku około godziny 8:00 rano opiekunowie zauważyli, że Nicky zniknął z obozu. Natychmiast została powiadomiona policja i rodzice zaginionego chłopca. Poszukiwania rozpoczęły się natychmiast. Chociaż uznano, że chłopak najprawdopodobniej uciekł z obozu poszukiwania kontynuowano.

Następnego dnia prawda okazała się przerażająca i wstrząsnęła lokalnym społeczeństwem. Ciało zaginionego 11-latka odnaleziono w jednym z pobliskich zagajników.

Od razu było wiadomo, że chłopiec został bestialsko zamordowany. Nicky w chwili odnalezienia miał na sobie tylko spodnie i bieliznę, które były wywrócone na drugą stronę. Ciało chłopca zaczęło się szybko rozkładać ponieważ panowała bardzo wysoka temperatura.

Niestety śledztwo od samego początku było prowadzone w nierzetelny sposób. Doszło do wielu zaniedbań i błędów ze strony mundurowych.

Śledczy na początku o zabójstwo 11-latka podejrzewali niejakiego Joosa Bortena- organizatora obozu. To był największy błąd popełniony w śledztwie. Skupili się na niewłaściwej osobie. Mężczyzna był wielokrotnie przesłuchiwany w tej sprawie. Ostatecznie zmarł w 2003 roku w wieku 85 lat, a po latach dowiedziono, że to nie on był sprawcą.

Odnalezienie mordercy po latach

Sprawa brutalnego zabójstwa Nicky’ego nie rozwiązywana była przez ponad 20 lat. Do jej rozwiązania przyczyniły się badania DNA. Śledczy latami szukali sprawcę. Jak się okazuje nazwisko mordercy zostało zapisane w aktach już na początku, lecz zakwalifikowano go jako przypadkowego świadka.
Jos Brechbył jednym z opiekunów grupy biwakującej blisko miejsca zdarzenia. Śledczy od 2001 roku wiedzieli, że ten mężczyzna w latach 1984-85 bestialsko zgwałcił trójkę małoletnich dzieci. Dlaczego wtedy nie skojarzyli, że to on jest zabójcą Nicky’ego?
Jos został zawieszony w pracy, wykluczono go z pracy z dziećmi. Szybko stał się jednak konsultantem na turnusach dla dzieci poza Holandią. Mężczyzna przez lata uczestniczył w młodzieżowych obozach w Polsce. Dopiero w 2020 roku Jos Brech stanął przed sądem.
Biegłym bardzo trudno było ustalić przyczynę śmierci Nicky’ego, ponieważ jego ciało było w złym stanie. Ostatecznie Sąd oddalił zarzut zabójstwa i oskarżył Brecha o bezprawne pozbawienie wolności, ze skutkiem śmiertelnym. Mężczyzna został skazany na 12 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.
W procesie apelacyjnym kara została zwiększona do 16 lat pozbawienia wolności za morderstwo 11-latka oraz posiadanie dziecięcej pornografii.
W 2023 roku Jos Brech wniósł kasację. Wyrok skazujący został podtrzymany. Dzięki temu sprawa Nicky’ego Verstappena została zakończona po 25 latach. Czy za brutalne zabójstwo chłopca ten wyrok nie jest śmieszny? Czym sąd się kierował wydając tak niski wyrok za odebranie życia niewinnemu dziecku?

Zbieranie DNA w badaniach Nicky’ego Verstappena wciąż trwa – Meijel24

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Może zainteresować Cię również: Czy można zapobiec zaginięciom seniorów? (zaginieniprzedlaty.com)

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl