Blog
Zaginieni Przed Laty

Robert Steinhäuser. Masakra w Gutenberg-Gymnasium w Erfurcie

19-letni Robert Steinhäuser był sprawcą masakry w Gutenberg-Gymnasium w Efurcie. Zamordował 12 nauczycieli, sekretarkę, policjanta oraz 2 uczennice. Później odebrał sobie życie.

Gutenberg-Gymnasium

26 kwietnia

Zamach planował z dużym wyprzedzeniem. Wybrał datę 26 kwietnia 2002 roku, ponieważ tego dnia miała odbyć się matura z matematyki. Długo przed zamachem, w szkolnej toalecie schował strój “ninja” oraz 500 sztuk amunicji. O godzinie 11 zaczął strzelać. Jego ofiarą padło dwunastu nauczycieli, sekretarka, policjant i dwie uczennice. Zranił jedenaście innych osób. Na korytarzu został zaczepiony przez 60-letniego nauczyciela – Rainera Heisego, który zwrócił się do napastnika słowami: Zastrzel mnie, tylko patrz mi w oczy”. Robert zawahał się i odpowiedział: Na dziś wystarczy, panie Heise”. Heise, korzystając z okazji wepchnął Roberta do klasy, zamknął drzwi i uciekł. Tam nastolatek popełnił samobójstwo.

 

Rainer Heise – nauczyciel, który powstrzymał zamachowca

Kartka z napisem “pomocy” wywieszona przez uczniów

Robert Steinhäuser

Chociaż był typem introwertyka, wydawał się osobą bardzo przyjacielską i sympatyczną. Znajomi podkreślali, że nie można mu było odmówić inteligencji. Chłopak był członkiem klubu strzeleckiego, dzięki czemu posiadał legalnie dwie sztuki broni: Glocka 17 o kalibrze 9 mm oraz wielkokalibrową strzelbę „pump action”. W październiku 2001 wydalono go ze szkoły za wagarowanie i przyniesienie sfałszowanego zwolnienia lekarskiego. Prawdopodobnie to popchnęło go do tak tragicznego w skutkach czynu…

Robert w dzieciństwie

Columbine School

Planując zamach inspirował się Ericem Harrisem i Dylanem Kleboldem – sprawcami masakry w Columbine School. Po jego śmierci znaleziono pamiętnik, w którym wychwalał zamachowców.  Często w swoich wpisach Robert Steinhäuser nawiązywał również do nazizmu.

“Für heute reicht” – to ostatnie słowa Roberta Steinhäusera, a także tytuł książki książki o masakrze napisanej przez Ines Geipel.

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

3.5 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl