Blog
Zaginieni Przed Laty

Postęp w sprawie Zodiaka? List 340 odszyfrowany!

Zodiak to pseudonim seryjnego mordercy działającego w latach 60. i 70. w San Francisco. Pomimo wielu poszlak i kilku podejrzanych, nigdy nie udało się odkryć jego tożsamości. Zodiak zasłynął głównie dzięki listom wysyłanym do redakcji dużych gazet. Domagał się sławy: publikowania jego listów na okładkach gazet, informowania o jego zbrodniach ludzi. Szantażował policję i dziennikarzy zabiciem kolejnych ludzi, jeśli nie spełnią jego żądań. Część listów szyfrował. Kryptogramy miały zawierać wskazówki do rozwiązania sprawy Zodiaka, m.in. tę najważniejszą – jego tożsamość. Część szyfrów udało się rozwiązać, lecz nie padło w nich nazwisko mordercy.

Jednej wiadomości nie udało się odczytać. Aż do dziś.

List 340 rozszyfrowany

11 grudnia 2020 roku, 51 lat po otrzymaniu szyfru od Zodiaka, pojawiło się rozwiązanie zagadki. Szyfr złamało trzech mężczyzn. Sam Blake z Australii. Jarl Van Eycke z Belgii. David Oranchak z USA. Ten ostatni umieścił film na kanale YouTube, na którym tłumaczy, w jaki sposób udało im się rozwiązać szyfr.

Zodiak wysłał tajemniczy list 8 listopada 1969 roku do redakcji „Chronicle” w San Francisco. Przesyłka zawierała pocztówkę i szyfr na 340 znaków. Na pocztówce z Dripping Pen Zodiak napisał (tekst przetłumaczony przez autorkę artykułu):

„Tu mówi Zodiak. Pomyślałem, że przyda wam się zdrowy śmiech, zanim otrzymacie złe wiadomości. Nie otrzymacie więc wiadomości jeszcze przez chwilę.
PS Moglibyście wydrukować ten nowy szyfr na swojej stronie tytułowej? Czuje się strasznie samotny, kiedy jestem ignorowany, a samotny mógłbym zrobić moją Rzecz!!!!!!
Grudzień Lipiec Sierpień Październik = 7”

Liczba 7 prawdopodobnie oznacza liczbę jego ofiar. Do tej pory przypisywano mu sześć morderstw.

Do przesyłki był doręczony również szyfr:

Co oznacza ten zbitek tajemniczych znaków? Oto rozwiązanie opublikowane przez Davida Oranchaka i potwierdzone (jak mówi) przez FBI!

I HOPE YOU ARE HAVING LOTS OF FUN IN TRYING TO CATCH ME – THAT WASN’T ME ON THE TV SHOW – WHICH BRINGS UP A POINT ABOUT ME – I AM NOT AFRAID OF THE GAS CHAMBER BECAUSE IT WILL SEND ME TO PARADICE ALL THE SOONER BECAUSE I NOW HAVE ENOUGH SLAVES TO WORK FOR ME WHERE EVERYONE ELSE HAS NOTHING WHEN THEY REACH PARADICE – SO THEY ARE AFRAID OF DEATH – I AM NOT AFRAID BECAUSE I KNOW THAT MY NEW LIFE WILL BE AN EASY ONE IN PARADICE DEATH

Tłumaczenie:

Mam nadzieję, że macie mnóstwo uciechy z prób złapania mnie. To nie ja byłem w tym telewizyjnym show, w którym o mnie mówili. Nie boję się komory gazowej, ponieważ ona wyśle mnie szybciej do raju – mam teraz wystarczająco wielu niewolników pracujących dla mnie, podczas gdy wszyscy inni nie będą mieli nic, gdy trafią do raju. Więc oni boją się śmierci. Ja się nie boję, bo wiem, że moje nowe życie po śmierci będzie łatwe.

Co dalej?

Osoby, które rozwiązały szyfr, nie są oczywiście pewne, czy wiadomość nie zawiera błędów – wątpliwości pojawiają się głównie względem ostatniego fragmentu.

Treść wiadomości ma jednak sens – rzeczywiście do programu telewizyjnego Jim Dunbar Show zadzwonił mężczyzna podający się za Zodiaka. Prowadzący uspokajał go, że nie pójdzie do komory gazowej. Widocznie prawdziwy morderca nie chciał być z nim utożsamiany.

podpis Zodiaka, a równocześnie symbol marki zegarków Zodiac

Wiadomość może nieco rozczarowywać, w końcu nie ujawniła, kim jest Zodiak. Odszyfrowanie listu jest to jednak dziełem godnym szacunku, które pozwoliło odżyć sprawie przez wielu skazanej już na przegraną. Kto wie, może jeszcze uda się zidentyfikować Zodiaka? Może ten jeszcze żyje?

 

Film Oranchaka na YouTube: https://youtu.be/-1oQLPRE21o

Artykuł: https://www.zodiacciphers.com/340-cipher.html

 

Informacje o Zodiaku:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zodiak_(morderca)

http://unsolved.cba.pl

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl