Blog
Zaginieni Przed Laty

Spędził w więzieniu 35 lat za gwałt , którego nie popełnił

James Bain

Tragedia, do której doszło w nocy 4 marca 1974 roku w Lake Wales na Florydzie, znacznie wpłynęła na lokalną społeczność. Tamtej nocy z rodzinnego domu porwano 9-letniego chłopca. Sprawca włamał się przez okno jego pokoju, a następnie zaciągnął chłopca na pobliskie boisko i tam brutalnie zgwałcił. Kiedy przerażony chłopiec wrócił do domu, opowiedział, co się stało.

Chłopiec opisał napastnika jako czarnoskórego mężczyznę z charakterystycznymi, gęstymi bakami oraz wąsem. Wujek ofiary, który był wtedy w domu, od razu skojarzył go z 19-letnim Jamesem Bainem, a następnie powiadomił organy ścigania. Poszkodowanemu chłopcu policja już następnego dnia przedstawiła pięć fotografii podejrzanych osób. Bez wahania wskazał wizerunek Jamesa Baina.

Zatrzymanie

Późnym wieczorem jeszcze tego samego dnia, czyli 5 marca 1974 roku, do drzwi Jamesa zapukała policja. Funkcjonariusze poprosili, aby udał się z nimi na komisariat w celu zebrania informacji w pewnej sprawie – nie mówili, o co dokładnie chodzi. Dopiero po dwóch dobach wyjaśniono mu, że został zatrzymany pod zarzutem gwałtu na 9-letnim chłopcu. James od początku twierdził, że doszło do fatalnej pomyłki. Wierzył, że szybko zostanie zwolniony oraz oczyszczony z postawionych mu zarzutów. Według niego w chwili, gdy doszło do przestępstwa, był w domu i wspólnie ze swoją siostrą oglądał film w telewizji.

Badanie DNA

23 maja 1974 roku ława przysięgłych skazała Baina na dożywocie. James Bain w 2001, 2003 i 2006 roku zwracał się o badanie DNA w postępowaniu odwoławczym, ale za każdym razem odmawiano mu wykonania testu. Dopiero organizacja Innocence Project na Florydzie, która pomaga niewinnym więźniom, zaoferowała mu pomoc. Dzięki niej w 2009 roku wykonano badanie DNA, które nie wykazało zgodności między Bainem a materiałem biologicznym pozostawionym na miejscu zbrodni przez sprawcę.

Wolność

James Bain został zwolniony z kary 17 grudnia 2009 roku po spędzeniu 35 lat w więzieniu za przestępstwo, którego nie popełnił. Bain należy do 245 osób w Stanach Zjednoczonych, które wykorzystały testy DNA, aby udowodnić swoją niewinność. Wśród nich mężczyzna spędził najwięcej czasu w więzieniu za przestępstwo, którego nie popełnili. Bain miał zaledwie 19 lat, kiedy został skazany. Więzienie opuścił w wieku 54 lat. W 2011 roku stan Floryda przyznał mu 1,75 miliona dolarów odszkodowania.

Źródło:

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl