Blog
Zaginieni Przed Laty

Evelyn Colon- nikt jej nie szukał. Została zamordowana

Szczątki ciężarnej nastolatki rozczłonkowane znaleziono w walizkach

Evelyn Colon zaginęła w 1976 roku. Była wtedy nastolatką w ciąży. Szczątki ciężarnej 15- latki odnalazły się w walizkach porzuconych wzdłuż brzegu rzeki Pensylwanii.  Po 44-latach nastąpił przełom w śledztwie. W związku z tym, aresztowano domniemanego mordercę.

Ostatni kontakt z nastolatką

15-letnia Evelyn Colon mieszkała ze swoim 19-letnim chłopakiem, Luisem Sierra w Jersey City. W połowie grudnia 1976 roku dziewczyna zadzwoniła do swojej mamy. Prawdopodobnie,  nastolatka poinformowała kobietę, że źle się czuje. Poprosiła, by ta przyjechała do niej i przywiozła jej zupę.

Mieszkanie bez lokatorów

Tego samego dnia matka przybyła do mieszkania córki w Jersey City. Bez wątpienia to, co zastała na miejscu wzbudziło u niej wiele podejrzeń. W mieszkaniu nie było nikogo. Sąsiedzi twierdzili, że para się wyprowadziła. W związku z tym, opróżnili mieszkanie.

Podejrzenia bliskich

Rodzina nie miała kontaktu z dziewczyną. Mimo to, bliscy uznali, że Evelyn prawdopodobnie chce zacząć nowe życie. W wyniku tego przypuszczenia, nie zgłosili zaginięcia na policję.

Tajemniczy list

W styczniu 1977 roku rodzice Colon otrzymali list w języku hiszpańskim. Autor nie umieścił na nim adresu zwrotnego. List był stemplowany w Connecticut. Jego treść zawierała informacje które potwierdzały, że Evelyn i dziecko mają się dobrze. W liście opisano dziecko jako chłopca o wadze 9 funtów. Rodzice byli niemalże pewni, że listu nie pisała ich córka.

Makabryczne odkrycie

Rok 1976. Pięć dni przed Bożym Narodzeniem Policja stanowa w Pensylwanii otrzymała przerażające zgłoszenie. Tego dnia znaleziono szczątki kobiety. Ciało ofiary było rozczłonkowane, rozłożone w  trzy oddzielne walizki, porzucone wzdłuż brzegu rzeki Lehigh. Po upadku około 100 metrów, dwie z walizek  otworzyły się, co ukazało części ciała ofiary.

Rozczłonkowane ciało ofiary

Po śmierci ciało ofiary zostało rozczłonkowane na dziesięć kawałków.  Jej tułów został przepiłowany na dwie części. Analiza kryminalistyczna wykazała, że płód został usunięty przed rozczłonkowaniem i że ciało zostało pocięte drobnym, ząbkowanym narzędziem przez kogoś, kto prawdopodobnie nie był profesjonalnie wyszkolony w medycynie lub anatomii.

Połowa tułowia była owinięta w gazetę. Inne części ciała w narzutę. Szczątki zostały umieszczone wewnątrz trzech walizek, które były  pomalowane na czarno. Nie miały uchwytów. Jedna walizka zawierała ręce i nogi, druga zawierała głowę i płód, a ostatnia, tułów. Nos, uszy oraz piersi były odcięte i nigdy nie zostały odnalezione. 

Policja  ustaliła, że morderca prawdopodobnie wrzucił walizki z zachodniego wiaduktu autostrady Off  Interstate 80 w dzielnicy East Side, Pa.  Morderca bez wahania i z zimną krwią rozczłonkował ciało dziewczyny, która była w zaawansowanej ciąży.

 

Fot. Wiadukt pod którym znaleziono rozczłonkowane ciało nastolatki

Nastolatka była niskiego wzrostu. Prawdopodobnie miała ciemnobrązowe włosy sięgające do ramion. Lekarz orzecznik sklasyfikował jej krew jako grupę O. Na ciele miała znaki charakterystyczne: na jednej nodze widać było bliznę od 2 do 6 cala, a na twarzy dwa pieprzyki- jeden nad lewym okiem i jeden na lewym policzku. Mogły one jednak rozwinąć się dopiero w czasie ciąży.

 

Szczątki ciężarnej nastolatki rozczłonkowane znaleziono w walizkach
Fot.Najnowsze rekonstrukcje twarzy, przedstawiające ofiarę o różnych długościach włosów i przybliżeniu nosa.

Ustalenia policji

Bezsprzecznie, nastolatka została zgwałcona. Doznała urazu narządów płciowych. Nie wiadomo, czy miało to miejsce przed, czy po jej śmierci. Morderca udusił ją, a następnie oddał do niej strzały i rozczłonkował jej ciało. Policja nie znalazła w bazach osób zaginionych wizerunku zamordowanej. Z pewnością w dużym stopniu utrudniło to śledztwo. Śledczy nie mieli żadnych podejrzeń odnośnie tego, kto mógł dokonać tak okrutnego mordu na ciężarnej nastolatce. Lata mijały i nikt nie przypuszczał,  że ciało brutalnie zamordowanej nastolatki to Evelyn. W 1983 roku na miejskim cmentarzu White Haven  odbył się skromny, symboliczny pogrzeb ofiary. Ponieważ nikt nie znał jej personaliów, na krzyżu umieszczono nazwisko Beth Doe, które nadaje się niezidentyfikowanym kobietom.

 

Fot. Grób Evelyn

Nieustanne śledztwo

Śledczy nie dawali za wygraną.  Mimo upływu lat, nadal próbowali rozwiązać sprawę tajemniczego morderstwa. Poprosili opinię publiczną o pomoc w jej identyfikacji ofiary. W 2007 roku jej szczątki zostały ekshumowane w celu zebrania nowych informacji. Na koniec 2017 roku, krewny  Evelyn- Luis Colon przekazał swój materiał genetyczny do badań, które mogłyby pomóc wykluczyć, iż  ofiarą była Evelyn.  W 2020 roku, po wielu nieudanych próbach, analiza wykazała, podobieństwo między porównywanymi próbkami.  To by przełom w tej sprawie.

Przełom w sprawie

Po 44 latach udało się wyjaśnić sprawę tajemniczego morderstwa 15- latki. Krewni Evelyn potwierdzili, że w latach 70-tych dziewczyna zaginęła. Na podstawie opisu zidentyfikowali oni ofiarę.  31 marca 2021 roku rodzina dowiedziała się zatem prawdy o zaginionej.

Szok dla bliskich

Bez wątpienia, nikt nie spodziewał się takiego finału sprawy.  Przez wszystkie lata bliscy Evelyn wierzyli, że dziewczyna ułożyła sobie gdzieś nowe życie i odezwie się do nich po latach. Prawda była jednak okrutna: ktoś zamordował ciężarną nastolatkę. Bezsprzecznie, sprawa ta stała się jedną z najgłośniejszych w tamtych latach.

W poszukiwaniu mordercy

Siostra zamordowanej nastolatki podała śledczym szczegóły dotyczące życia ofiary.  Opowiedziała o byłym chłopaku swojej siostry, Luisie Sierra. Chłopak bez wątpienia uchodził za groźnego człowieka. Istotne było to, że  był on bardzo zazdrosny o swoją dziewczynę. W związku z tym, był zdolny do wszystkiego.

Morderca trafił do aresztu

Policja wielokrotnie przesłuchiwała Sierrę. Bez wątpienia, mężczyzna gubił się w tym, co mówił. Początkowo twierdził, że nie znał Evelyn. Po pewnym czasie przyznał się do randkowania z nastolatką.  Wiedział też o jej ciąży. To on był ojcem nienarodzonej dziewczynki. Sierra twierdził, że ostatni raz miał  kontakt z dziewczyną w ich mieszkaniu w Jersey City.

W oczekiwaniu na sprawiedliwość

Śledczy uznali, że były chłopak Evelyn, Luis Sierra jest jej mordercą. W chwili aresztowania przebywał w Ozone Parku w Stanie Nowy Jork. Miał wówczas 63 lata. Bezsprzecznie, mężczyzna żył spokojnie, choć miał krew na rękach. Bez wątpienia dla tak okrutnej zbrodni nie ma odpowiedniej kary.


ŹRÓDŁO: Web Translator (translatetheweb.com)

ŻRÓDŁO: Luis Sierra Charged With Murder in Grisly 1976 Cold Case (lawandcrime.com)

 

 

 

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl