Blog
Zaginieni Przed Laty

26-latek zaginął na wodach Tajlandii

26-latek zaginął na wodach Tajlandii. W listopadzie 2019 roku Mateusz Juszkiewicz przyleciał do Tajlandii, gdzie chciał przeżyć niesamowitą przygodę. Młody mężczyzna szukał swojego miejsca na ziemi. Nikt nie mógł przypuszczać, że wyjazd do Tajlandii okaże się koszmarem.

26-latek zaginął

7 grudnia 2019 roku mieszkaniec Ełku wraz ze swoją koleżanką, 23-letnią Werakan Siriprakon, wybrał się na wyprawę kajakową na tajskiej wyspie Phuket.

Wraz z nimi wypłynęły jeszcze trzy kajaki. W trakcie spływu momentalnie pogorszyły się warunki pogodowe. Pozostałe kajaki zostały odholowane przez motorówkę powracającą do brzegu. Kajak Polaka płynął jednak jako pierwszy, a wiatr był zbyt silny. Załoga motorówki odmówiła wypłynięcia po czwarty kajak. 26-latek i 23-latka wiedzieli, że szybko muszą wezwać ratunek.

26-latek zaginął na wodach Tajlandii
Mateusz i Werakan

Mateusz prosił o pomoc 26-latek zaginął

Zaniepokojony 26-latek telefonicznie zaalarmował innych uczestników wyprawy, że znajduje się w niebezpieczeństwie. Po otrzymaniu informacji  natychmiast powiadomiono odpowiednie służby. Poszukiwań nie rozpoczęto jednak od razu. Mateusz orientacyjnie podał swoją lokalizację, co miało przyspieszyć ich ratunek.

Do godziny 20:00 Mateusz Juszkiewicz i Werakan jeszcze trzykrotnie kontaktowali się ze znajomymi. W ostatnim telefonie poinformowali, że wypadli z kajaka przez uderzenie wysokiej fali. Do akcji przystąpiła policja, ratownicy oraz wojsko. Sprawdzono okoliczne wody oraz lądy, na których zdaniem tajskich służb mogli znajdować się turyści.

Po trzech dniach zakończono poszukiwania. Pod naciskiem polskiego konsula oraz dzięki zaangażowaniu rodziny poszukiwania wznowiono i wydłużono je o kolejne dwa dni. Działania nie przyniosły żadnych efektów, nie znaleziono śladów Polaka i jego znajomej.

Zaangażowanie rodziny i polskich płetwonurków 26-latek zaginął

Niezłomna rodzina 26-latka poprosiła o pomoc Grupę Specjalną Płetwonurków RP. To wyspecjalizowana grupa zajmująca się poszukiwaniami i ratowaniem ludzi na wszelkich akwenach wodnych. O polskich płetwonurkach zrobiło się głośno za sprawą poszukiwań Piotra Woźniaka-Staraka na jeziorze Kisajno w sierpniu 2019 r.

Poza płetwonurkami do Tajlandii przylecieli w styczniu również krewni Mateusza. Chcieli mieć pewność, że tajskie służby nie zaprzestały poszukiwań pary.

Niekompletny sprzęt i błędy w akcji poszukiwawczej

Na miejscu dopatrzono się rażących błędów. Kamizelki ratunkowe nie były kompletne, nie posiadały pasów, których celem jest utrzymanie kamizelki w jednym miejscu na ciele. W takim przypadku po wpadnięciu do wody kamizelka może przesuwać się ku twarzy, a co za tym idzie, zakrywać usta i nos. Sprzęt kajakarzy nie posiadał również odblasków, co utrudnia, a wręcz uniemożliwia widoczność ludzi na wodzie w trakcie nocnych poszukiwań.

Ujawniono również nieprawidłowości dotyczące przeprowadzenia akcji ratunkowej. Polscy specjaliści uważają, że tajskie ekipy poszukiwawcze źle wyznaczyły obszar poszukiwań. Ich zasięg był zbyt mały, a z przystąpieniem do akcji służby czekały aż do godziny 20:00, kiedy telefon Mateusza już nie odpowiadał. Nieodpowiedni sprzęt kajakarzy oraz późna godzina poszukiwań w znacznym stopniu zmniejszyły szansę na ratunek Polaka, oraz Tajki.

Pomimo ogromu pracy i zaangażowania wielu osób, los rozbitków pozostaje nieznany. Mateusz Juszkiewicz oraz Werakan Siriprakon w dalszym ciągu uznawani są za zaginionych.

Autor: ZPL

Źródło: lecz. również. oczywiście. Lecz

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/polak-zaginiony-w-tajlandii-akcja-ratunkowa-specjalnej-grupy-pletwonurkow/ctkmk96

https://olsztyn.tvp.pl/46548649/zaginiecie-elczanina-w-tajlandii-nowe-ustalenia-polskich-pletwonurkow

http://elk.wm.pl/629597,Elitarni-specjalisci-pomoga-odnalezc-zaginionego-Mateusza.html

https://wiadomosci.wp.pl/tajlandia-zaginal-mateusz-juszkiewicz-siostry-polecialy-go-szukac-6457994866431617a

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Może zainteresować Cię również: 49-latek zgwałcił 19-latkę z Ukrainy, którą przyjął pod swój dach. (zaginieniprzedlaty.com)

 

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl