Blog
Zaginieni Przed Laty

Śmierć jak z horroru. Elisa Lam – co się z nią stało?

Wsiadła do hotelowej windy, dziwnie się zachowywała, zniknęła… Znaleziono ją na dachu w zbiorniku na wodę, nagą i martwą. Co się wydarzyło? Kim była Elisa Lam?

Ostatnia podróż Elisy Lam

Elisa Lam ma 21 lat. Jest córką emigrantów z Hong Kongu. Mieszka w Kanadzie, studiuje na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej. Pewnego dnia wybiera się na samotną podróż do Kalifornii. Przemieszcza się autobusami i pociągami, odwiedza zoo w San Diego, publikuje zdjęcia w mediach społecznościowych. 26 stycznia 2013 roku melduje się w hotelu Cecil w Los Angeles. Kilka dni później ginie bez wieści.

Elisa Lam

31 stycznia miała ruszyć dalej do Santa Cruz, lecz nie zadzwoniła do swoich rodziców, co miała w zwyczaju robić codziennie podczas podróży. To ich zaalarmowało, wkrótce zgłosili sprawę na policję. Rozpoczęły się poszukiwania. W dniu zaginięcia Lam była widziana przez obsługę hotelu i kierowniczkę pobliskiej księgarni, która opisywała Elisę jako towarzyską, żywiołową i przyjazną dziewczynę. Policja przeszukała cały budynek z pomocą psów, a w okolicy rozwieszono plakaty o zaginięciu.

Dziwne nagranie z windy

Dwa tygodnie po zaginięciu Elisy Lam policja z LA opublikowała film, na którym widać dziwne zachowanie kobiety w windzie. Lam raz po raz wchodzi i wychodzi z windy, drzwi nie chcą się zamknąć. Kobieta wciska wiele przycisków, potem ukrywa się w rogu windy, znowu wygląda na korytarz, coś mówi i wykonuje specyficzne ruchy rękami…

Wideo zostało zmontowane – niektóre elementy zamazano (m.in. usta dziewczyny są pikselizowane), materiał był też prawdopodobnie cięty. Jednak na pewno nagraną kobietą jest Elisa Lam. Film stał się światową sensacją. Ludzie szeroko omawiali i komentowali osobliwe zachowanie Lam. W niektórych wzbudziło ono niepokój. Rzeczywiście nagranie mogłoby posłużyć jako scena w horrorze.

Znaleziona w zbiorniku na dachu

Goście hotelu Cecil zaczęli skarżyć się na niskie ciśnienie wody oraz jej dziwny zapach i smak. Niedługo później znaleziono w końcu Elisę Lam. Jej ciało pływało w zbiorniku z wodą na dachu budynku. Kobieta była naga, a jej ubrania również unosiły się  na powierzchni wody.

Do tej pory nie wiadomo, w jaki sposób Elisa znalazła się na dachu, który był zamknięty – mieli do niego dostęp tylko pracownicy hotelu. Możliwym wytłumaczeniem jest droga przeciwpożarowa. Kolejną przeszkodę stanowiły zbiorniki posiadające nie tylko ciężkie zamykane pokrywy, ale też wysokość uniemożliwiającą dostanie się do nich. Sekcja zwłok nie wykazała obecności żadnych środków psychoaktywnych ani alkoholu. Nigdy nie znaleziono telefonu kobiety.

Jak i dlaczego umarła Elisa Lam?

Hipotez w sprawie śmierci Elisy Lam jest wiele. Jako oficjalną przyczynę śmierci podaje się przypadkowe utonięcie. Samobójstwo wydaje się mało prawdopodobne – dlaczego kobieta miałaby się celowo zabić w środku wyjazdu? I czemu miałaby wybrać tak osobliwy sposób na popełnienie samobójstwa?

Ślady nie wskazywały na żadne urazy czy napaść na tle seksualnym, choć niektórzy interpretowali zachowanie Elisy w windzie jako próbę ukrycia się przed jakimś prześladowcą.

Ważną wskazówką w sprawie był stan zdrowotny kobiety. Elisa Lam cierpiała na chorobę afektywną dwubiegunową, która objawia się między innymi cyklicznie zmiennym nastrojem. Epizody depresji w okresie przygnębienia oraz manii w okresie euforii przeplatają się z czasem remisji, czyli stanem w miarę normalnego funkcjonowania. Choroba ma wpływ nie tylko na emocje, ale także zachowanie chorego. Napadem na tle psychicznym często tłumaczy się tajemniczą śmierć Elisy.

Hotel Cecil

Inspiracja dla horrorów

Szybko znaleziono podobieństwa między sprawą Elisy Lam a filmem Dark water z 2005 r. (a więc nakręconym blisko osiem lat przed śmiercią Lam). Tam również mamy do czynienia z dysfunkcyjną windą, brudną wodą lejącą się z kranów oraz ciałem znalezionym w zbiorniku wodnym na dachu budynku. Ten upiorny zbieg okoliczności nie jest ostatnim związkiem tej sprawy z kulturą masową i filmem.

Na bazie historii Elisy Lam powstały kolejne filmy, seriale i gry. Podobno zainspirowała twórców piątego sezonu American Horror Story. Hotel. Akcja tego sezonu toczy się w hotelu w Los Angeles.

Zresztą prawdziwy hotel Cecil nie cieszy się dobrą opinią. Zyskał reputację schronienia morderców i samobójców. Ukrywało się tu kilku seryjnych morderców, m.in. Richard Ramirez w 1985 roku i Jack Unterweger w 1991.

 

Źródła:

https://en.wikipedia.org/wiki/Death_of_Elisa_Lam

https://straszne-historie.pl/story/5426-tajemnicza_sprawa_elisy_lam

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl