Aktualizacja: Z pomocą internautów udało się ustalić tożsamość kobiety. Okazało się, że to Maria Barr, córka polskiego pułkownika i wdowa po brytyjskim pilocie polskiego pochodzenia. W chwili wykonania fotografii miała 22 lata. Odbierała odznaczenie dla swojego poległego męża z rąk króla Jerzego VI. Prawdopodobnie, po raz drugi wyszła za mąż, za polskiego lotnika.
15 marca 2021 roku Instytut Pamięci Narodowej udostępnił archiwalną fotografię, przedstawiającą młodą kobietę w polskim mundurze wojskowym. Zdjęcie zostało wykonane ponad 70 lat temu na jednej z angielskich ulic. Niestety, młoda żołnierka pozostaje nieznana.
Pamięć o przeszłości
Jak kobieta znalazła się w Anglii? Wyjaśnienie podsuwa nam sama historia Polskich Sił Zbrojnych. Już w 1939 roku formułowano oddziały Wojska Polskiego poza granicami kraju. W tamtym czasie Polska była okupowana przez Niemcy i ZSRR. W związku z tym, Polacy brali udział w wielu działaniach na frontach II wojny światowej. Trafiali oni choćby do Belgii, Holandii, Francji oraz Włoszech. Nasi żołnierze wykazali się hartem ducha i profesjonalizmem również w Bitwie o Anglię, podczas której sławę zyskali nasi piloci z dywizjonów 300, 301, 302 i 303.
Gdy II wojna światowa dobiegła końca, rozpoczęto demobilizację polskich oddziałów. Część naszych żołnierzy trafiła do Wielkiej Brytanii. W tamtym czasie w Polsce do władzy zaczęli dochodzić komuniści. Warunki polityczne nowego ustroju sprawiły, że wielu wojskowych postanowiło pozostać na emigracji.
Poszukiwana żołnierka ze zdjęcia
Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczął poszukiwania żołnierki ze zdjęcia, aby poznać dalsze losy kobiety. Fotografia pochodzi z teczki zatytułowanej “Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie” i została przekazana do zasobu archiwalnego IPN z WSI w Warszawie. Brak natomiast informacji o dokładnym miejscu jej wykonania. Przypuszcza się, że zdjęcie mogło powstać na jednej z ulic Londynu, Glasgow, St. Andrews, lub Edynburga. Pomimo kwerendy archiwalnej nie udało się ustalić danych personalnych bohaterki fotografii, ani tego czy zdecydowała się pozostać na emigracji, czy może wróciła do kraju. Nie wiadomo także, czy żyje lub może czy posiada żyjących krewnych. Mundur kobiety wskazuje, że była Polką służącą w lotnictwie i to jedyne, co do tej pory udało się ustalić.
Jeśli ktoś z Państwa posiada informacje po tym, kim mogła być żołnierka przedstawiona na zdjęciu, prosimy o kontakt z naszą redakcją Zaginieni Przed Laty lub z Instytutem Pamięci Narodowej. Gwarantujemy anonimowość!
Źródło:
Instytut Pamięci Narodowej, https://ipn.gov.pl/pl