Pedofilia należy do najczęściej spotykanych dewiacji seksualnych. Internet bez wątpienia stanowi dla pedofilów atrakcyjne miejsce aktywności. Wykorzystywany jest przez nich na różne sposoby. Używają go na przykład do poszukiwania potencjalnych ofiar – dzieci, lub do rozpowszechniania materiałów przejawiających dewiacyjne skłonności.
Dzieci szczególnie narażone
Zainteresowanie przestępców przyciągają przede wszystkim dzieci zagubione, osamotnione, mające problemy w domu, wchodzące w tzw. okres buntu, niezrozumiane. Stosunkowo ,,łatwym łupem’’ dla pedofila, może okazać się także dziecko spragnione uwagi, podziwu, doceniania.
Warto również zdawać sobie sprawę z faktu, że dzieci są ciekawe nie tylko świata, ale także swojego ciała i ,,dorosłych spraw’’. Ciekawość ta nie powinna być zaspokajana w sposób przypadkowy czy niekontrolowany, dlatego tak ważne są rozmowy z dzieckiem i odpowiednia edukacja seksualna.
Internet- raj dla pedofila
Internet umożliwia pedofilom stały dostęp do potencjalnych ofiar. Mają oni możliwość podszycia się pod rówieśnika ofiary oraz łatwość pozyskania danych o nieletnich (adres, e-mail, numer telefonu). Dzięki temu, mają szansę nawiązania z nimi długotrwałej znajomości internetowej w celu późniejszego rozpoczęcia kontaktów seksualnych.
Niestety, Internet może też stanowić miejsce wirtualnych spotkań osób o skłonnościach pedofilskich. Wówczas umożliwia to stały kontakt z innymi osobami zainteresowanymi wykorzystywaniem seksualnym dzieci, możliwość dyskusji o swoich preferencjach seksualnych, czy nawet wymiany informacji na temat sposobów pozyskiwania ofiar. W ten sposób pedofile otrzymują wsparcie dla swoich preferencji seksualnych, co w rzeczywistości może ich jeszcze bardziej motywować.
Jak pedofil wykorzystuje Internet
Pedofil nie tylko zdobywa informacje na temat dziecka poprzez śledzenie go na różnych forach i blogach internetowych. Taki człowiek wykorzystuje je w celu zdobycia potencjalnej ofiary podczas rozmów z nim, np. za pośrednictwem dostępnych komunikatorów. Przestępca udaje przyjaciela dziecka, często nie zdradza się ze swoim prawdziwym wiekiem, lecz wysyła mu sygnały świadczące o jego zrozumieniu, a czasem nawet kupując prezenty. Dziecko wysyła swoje zdjęcie pedofilowi a ten odsyła my swoje, wizualizujące seksualny stosunek pedofila z dzieckiem. Zdarza się również, że pedofil w rozmowach prowadzonych z dzieckiem nawiązuje do seksu, nakłania ofiarę do fotografowania się w seksualnych sytuacjach czy też zleca niejako poddawanie się pewnym praktykom seksualnym, obiecując dziecku osiągniecie dzięki temu przyjemności. Kolejny etap to zorganizowanie spotkania pedofila z dzieckiem w realnym świecie. W tym momencie dziecko jest już na ogół uświadomione o wieku swojego przyszłego oprawcy, ufa mu w bezgraniczny, w naiwny dziecięcy sposób traktuje go jako przyjaciela.
Uwodzenie dziecka
W schemacie uwodzeniem dziecka, występuje kilka etapów:
- zaprzyjaźnienie się pedofila z dzieckiem w celu pozyskania jego zaufania,
- budowanie relacji z dzieckiem, w której pedofil kreuje siebie na przyjaciela zainteresowanego tym, co dotyczy dziecka,
- ocena ryzyka odkrycia znajomości – sprawdzenie przez sprawcę możliwości odkrycia relacji z dzieckiem,
- ukazanie dziecku zasad wzajemnej ,,przyjaźni” – oczekiwanie otwartości i zaufania,
- budowanie z dzieckiem więzi intymnej poprzez rozmowy o treściach seksualnych i skupianie uwagi na jego ciele,
- kierowanie wyobraźni na rzeczywiste spotkanie – rozmowy o treściach seksualnych i odkrywanie własnego ciała,
- spotkanie w świecie rzeczywistym – kontakt seksualny, często gwałt, przemoc, zmuszanie do uczestnictwa w działaniach komercyjno-pornograficznych.
Działalność pedofilów w Internecie może być indywidualna bądź zorganizowana w struktury określane mianem kręgów pedofilskich. Ze względu na charakter Internetu, przynależność do zorganizowanych grup pedofilskich, jest geograficznie nieograniczona.
Źródło:
- Bębas, Patologie społeczne w sieci, Akapit, Toruń 2013
- Kazana, Zagrożenie pedofilią w cyberprzestrzeni, Warszawa 2017.
- Atamańczuk, Pedofilia jako zagrożenie harmonijnego kształtowania postaw życiowych dzieci i młodzieży, [w:] Pedofilia jako zagrożenia XXI wieku, J. Bukała, G. Gałuszka, K. Wątorek (red.) Kielce 2001
- https://www.heuristic.pl/blog/internet/Grooming-czyli-pedofilia-w-internecie;224.html