Blog
Zaginieni Przed Laty

Ostatnie wakacje na wyspie śmierci Koh Tao

Ostatnie wakacje na wyspie śmierci

Ostatnie wakacje! Palmy, plaża i cudowne widoki. Ach, czego potrzeba więcej? Na taki błogi relaks liczyli turyści z Wielkiej Brytanii, którzy we wrześniu 2014 roku wybrali się na małą wysepkę Koh Tao.

Ostatnie wakacje

Ostatnie wakacje na wyspie śmierci
wyspa śmierci

Koh Tao to wyspa w Tajlandii należąca do archipelagu Chumphon na zachodnim brzegu Zatoki Tajlandzkiej. Zajmuje powierzchnię około 21 km². Liczba tamtejszej ludności nie przekracza kilku tysięcy (ok. 2 000 w roku 2017). Niewielki obszar przyciąga co roku wielu turystów. Nie ma w tym nic dziwnego, bo wyspa kusi pięknymi plażami, lazurową wodą, malowniczymi widokami. Zapewne wiele osób marzy, aby spędzić tam wakacje. Taki wyjazd powinien być udaną podróżą i miłym wspomnieniem, a dla dwójki młodych Brytyjczyków skończył się tragicznie…

Ta historia odbiła się światowym echem mrocznej zbrodni. Z pewnością nikt nie pomyślał, że będą to ostatnie wakacje Hanny i Davida…

Raj zamienił się w piekło… Ostatnie wakacje

We wrześniu 2014 roku na Koh Tao dotarła grupa turystów. Wśród nich była młoda i piękna 23-letnia Hannah Witheridge oraz David Miller, 24-letni mężczyzna. Hannah przyleciała do Tajlandii wraz z przyjaciółkami. David z grupą swoich znajomych. Para zaprzyjaźniła się krótko po przybyciu na wyspę – obie grupy spędzały wesoły wieczór w lokalnym barze. Wszyscy, spędzając czas w miłym gronie, cieszyli się każdą niemalże chwilą. Nagle młodziutka Hannah i David zniknęli. Znajomi Davida twierdzili, że widzieli chłopaka ostatni raz około godziny 2:00 w nocy. David razem z Hannah rozmawiali na plaży, blisko pubu. Reszta paczki bawiła się dalej, a po zakończonej zabawie każdy udał się do swojego hotelu. Każdy, poza parą z plaży…

Ostatnie wakacje na wyspie śmierci
Hannah Witheridge

15 września 2014 roku, godzina 6:00

Ostatnie wakacje na wyspie śmierci
Miejsce, gdzie znaleziono ciała

 

Ta noc zakończyła się dla pary tragicznie. Kilkadziesiąt metrów od miejsca, w którym mieli nocować, znaleziono ich zwłoki. Hannah miała podciągniętą spódniczkę, poszarpaną bluzkę i odsłonięte piersi. Wszystko wyglądało na gwałt. Ubranie Davida również było poszarpane, na miejscu było pełno krwi oraz narzędzie – zardzewiała, zakrwawiona motyka. Tuż po znalezieniu ciał, na miejsce zjechali się fotoreporterzy z różnych stron świata.

Nie tylko ustalili oni tożsamość ofiar, ale także zadeptali większość śladów, które nie zostały w sposób prawidłowy zabezpieczone przez tajskich śledczych. Jedynym śladem mogącym doprowadzić służby do wytropienia zabójcy był niedopałek papierosa, z którego udało się wyodrębnić dwa ślady DNA – jeden należał do Hannah, drugi ślad na tamtą chwilę był nieznany. Materiał DNA pobrano od ponad 200 osób…

Próbowano również ustalić, czy para zginęła w tym samym czasie. Śledztwo było na tyle trudne i niejasne, że można tutaj mówić nie tylko o błędach tajskiej policji, ale również o sukcesywnym kryciu prawdziwych morderców.

David Miller

 

Aby usprawnić działanie służb, sprowadzono na wyspę dodatkowych funkcjonariuszy, na wyspie bowiem było jedynie 6 policjantów. Ostatecznie, przy tej sprawie pracowało ich około sześćdziesięciu. Rozpoczęło się śledztwo, które podzieliło ludzi. Brytyjczycy uważali, że za zabójstwem ich rodaków stoi lokalna mafia, zaś tajscy śledczy kierowali podejrzenia na przypływających na wyspę turystów.

Sean McAnna był przyjacielem Davida, miał się z nim spotkać rankiem dnia, kiedy znaleziono ciało Millera na plaży. Tydzień po tej tragedii do McAnna podeszli obcy ludzie. Powiedzieli mu, że to on zabił turystów i na ich oczach ma popełnić samobójstwo. Sean był przekonany, że ma do czynienia z tajską mafią, uciekł więc do najbliższego sklepu. Chłopak napisał w swoich mediach społecznościowych, że mafia chce go wrobić w zabójstwo Davida i Hannah, a jego samobójstwo miałoby świadczyć o jego winie w tej sprawie.

Proces

Na podstawie nagrań z monitoringu, dwa tygodnie po odkryciu ciał, policja zatrzymała dwóch młodych mężczyzn, Zaw Lin i Wai Phyo. 22-letni obywatele Birmy, od razu przyznali się do zarzucanych im czynów – gwałtu dokonanego na 23-latce oraz zabójstwa pary turystów. Obywatele Birmy wyznali później, że śledczy wymusili na nich przyznanie się do winy, w zamian za to obiecywali 2 lata więzienia. W przypadku nieprzyznania się do winy grozili, że obetną im kończyny, a resztę ciała spalą. 22-latkowie twierdzili również, że byli torturowani przez policję, miały o tym świadczyć ślady na ich ciałach, jednak policja wszystkiemu zaprzeczyła.

2015 rok

2015 roku w lipcu ruszyły czynności procesowe. W ich trakcie birmańczycy twierdzili, że w nocy, kiedy zginęli Hanna i David, byli oni zbyt pijani, aby zrobić turystom jakąkolwiek krzywdę. W odpowiedzi na to Sąd przedstawił wyniki badań… Ślady biologiczne znalezione na ciele młodej kobiety oraz ślady DNA pozostawione na papierosie, które łączyły 22-latków z podwójnym morderstwem oraz gwałtem 23-latki. Prokuratura miała również informacje o logowaniu telefonu Davida, z których wynikało, że feralnej nocy telefon mężczyzny logował się w mieszkaniu jednego z oskarżonych. Obrona odpierała zarzuty prokuratury, tłumacząc, że telefon Davida trafił do mieszkania jednego z oskarżonych, ponieważ ten znalazł go na plaży. Na narzędziu zbrodni nie znaleziono jednak odcisków palców birmańczyków, a samo śledztwo zostało zdaniem obrony przeprowadzone w sposób nieprawidłowy.

Zaw Lin i Wai Phyo

24 grudnia 2015 roku tajska prokuratura wniosła o karę śmierci, a tajski sąd przychylił się do tego wniosku. Obywatele Birmy zostali skazani na karę śmierci. Nie był to jednak koniec sprawy.

Jakiś czas po ogłoszeniu wyroku, grupa aktywistów internetowych, Anonnymous, dostała się na stronę internetową tajskiej policji i zamieściła na niej nagranie, na którym oskarżyła rząd Tajlandii oraz funkcjonariuszy o wrobienie Birmańczyków w zabójstwo w celu jak najszybszego zamknięcia sprawy.

Ostatnie wakacje na wyspie śmierci
Zaw Lin i Wai Phyo

Zaw Lin i Wai Phyo w dalszym ciągu oczekują na egzekucję.

Źródło: Zdarzenie na plaży Koh Tao w Tajlandii | #52 KRYMINATORIUM – YouTube

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco, zapraszamy do naszego serwisu ponownie! Jeśli.

Może zainteresować Cię również: Niezidentyfikowana przez 45 lat – Jane Doe Zaginieni Przed Laty

 

 

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl