2017 rok. Kingston Upon Hull, przemysłowe miasto w północnej Anglii, zostaje wybrane europejską stolicą kultury. Chociaż poranki są nadal chłodne, to natura budzi się do życia, czego pierwszym znakiem są wszechobecne żonkile.
We wtorek, 25 kwietnia, 49 letnia Renata Antczak zawozi swoją 11-letnią córkę Wiktorię do szkoły. Kamery rejestrują uczennicę wraz z matką w Broadacre Primary School około godziny 8:45 rano. Kobieta ubrana jest w żółtą kurtkę oraz ciemne spodnie.
Pożegnawszy się ze swoim dzieckiem, Renata wraca do czarnego mercedesa e220 i udaje się w drogę powrotną do domu, z którego wychodzi około godziny 13:00, nie zabierając ze sobą żadnych dokumentów ani telefonu.
Pomimo intensywnych starań zarówno brytyjskich jak i polskich śledczych, los kobiety pozostaje nieznany.
Polska i emigracja
Renata Antczak pochodzi z Konstantynowa Łódzkiego. To właśnie tam po ukończeniu prawa rozpoczyna pracę w Urzędzie Miasta, a następnie w Urzędzie Marszałkowskim w sąsiedniej Łodzi. Jeszcze w Polsce kobieta poznaje Majida, swojego przyszłego męża, który z pochodzenia jest Syryjczykiem.
Mężczyzna, z zawodu stomatolog, jest absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Para postanawia się pobrać, czego owocem zostanie dwójka dzieci. W 2010 roku małżeństwo emigruje na Wyspy Brytyjskie do miasta Kingston Upon Hull w Yorkshire. Majid prowadzi praktykę stomatologiczną i cieszy się dużą popularnością wśród lokalnej społeczności. Renata, mimo że nie pracuje w zawodzie, równie szybko odnajduje się w nowym otoczeniu. Jest typem społecznika, chętnie pomaga rodakom.
Pasje
Renata rozwija się także w dziedzinie medycyny niekonwencjonalnej. Uczęszcza na liczne kursy, nieustannie pogłębia swoją wiedzę. Planuje nawet otwarcie własnego biznesu. W ostatnich miesiącach przed zaginięciem kobieta często bywa w Polsce.
Uczestniczy w kursie z zakresu homeopatii. Swoje zainteresowanie alternatywnymi metodami leczenia Renata tłumaczy obniżoną odpornością swojej najmłodszej córki i próbami uchronienia dziecka od częstej antybiotykoterapii.
Od zaginięcia Renaty minęło już blisko trzy i pół roku. Śledczym wciąż nie udaje się ustalić, co wydarzyło się 25 kwietnia 2017. Według zeznań męża zaginionej około godziny 13:00 opuszcza ona ich wspólny dom i pieszo udaje się w nieznanym kierunku. Następuje to po kłótni małżeńskiej.
Tego dnia nie odbiera swojej córki ze szkoły i już nigdy nie nawiązuje kontaktu z rodziną.
Mąż wspomina o istotnej zmianie w zachowaniu kobiety, którą obserwuje od grudnia 2016 roku. Renata zaczyna nosić amulety, odprawiać rytuały uwolnienia i rozstawiać świeczki w domu. W styczniu informuje o chęci wzięcia rozwodu i powrotu do Polski. Mąż podejrzewa kobietę o zdradę.
Prosi swoich kolegów o pomoc w zdobyciu tabletki GHB, potocznie nazywanej pigułką gwałtu. Chce podać ją kobiecie w celu odblokowania jej telefonu i zweryfikowania swoich podejrzeń o domniemanym kochanku. Po nieudanej próbie zdobycia substancji, postanawia zamontować kamerę w samochodzie Renaty.
W komputerze instaluje program zapamiętujący przeglądane strony oraz instaluje urządzenie nagrywające jej rozmowy telefoniczne. Nagrały się też rozmowy Majida z kolegami, które wpadły w ręce brytyjskich śledczych. Mężczyzna został postawiony w stan oskarżenia.
Prokuratura zarzuciła Majidowi podżeganie do popełnienia przestępstwa wraz z zamiarem otrucia Renaty w celu uzyskania informacji z jej telefonu. Został uznany winnym i skazany prawomocnym wyrokiem na 12 miesięcy pozbawienia wolności. Został jednak warunkowo zwolniony z odbywania kary.
Sąd zaznaczył, że nie ma żadnych dowodów na udział Majida w zniknięciu Renaty.
General Dental Council w grudniu 2019 roku zawiesił licencję stomatologiczną Majida M., któremu przysługiwało prawo do odwołania się od tej decyzji w ciągu 28 dni.
Brytyjska policja i wolontariusze szukali Renaty w terenie, zbadali też dom, w którym mieszkała zaginiona wraz z rodziną. Zabezpieczyli jej samochód. Nie przyniosło to jednak żadnych odpowiedzi. Oczekiwanego przełomu w śledztwie.
Badana też hipotezę o wstąpieniu Renaty do sekty na terenie Polski. Nie ma jednak dowodów na to, że Renata opuściła Wielką Brytanię.
Jeśli posiadasz jakiekolwiek informacje dotyczące zaginięcia Renaty Antczak, skontaktuj się z policją pod numerem telefonu 112. Możesz też skontaktować się z nami, gwarantujemy anonimowość. Policja podkreśla, że nawet drobna informacja na temat tego, gdzie przebywała Renata 25 kwietnia 2017 od chwili opuszczenia domu, może być kluczem do rozwiązania sprawy. Nie pozostawaj obojętny. Możesz pomoc.
Rodzina Renaty Antczak jeszcze raz prosi o pomoc w rozwikłaniu zagadki. Każdy sygnał, każdy świadek może być ważny. Polska policja sprawdzi i przekaże angielskim kolegom każdą informację, która dotyczy tajemnicy zaginięcia Renaty Antczak.
„Świadkowie mogą dzwonić w Polsce na numer alarmowy 112” – mówi Adam Kolasa z KWP w Łodzi. – „Osobom, które zechcą przekazać informację anonimowo, zapewniamy taka możliwość.”
Także w Anglii cały czas aktywne są telefony detektywów, którzy zajmują się śledztwem w sprawie domniemanego morderstwa Polki w Hull. Można dzwonić anonimowo na numer Crimestoppers 0800 555 111 albo na policyjny numer 101, wybierając następnie 342.