19 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci.
Przemoc stosowana wobec dzieci jest cały czas aktualnym, poważnym problemem. Być może nie dostrzegamy go, lub zwyczajnie nie spotykamy się z nim w swoim najbliższym otoczeniu. Często zamykamy oczy, zasłaniamy uszy i uciekamy od tego co trudne. To jednak nie tylko nie zmienia skali problemu, ale ją dramatycznie pogłębia.
Jak wynika z policyjnych statystyk, w Polsce w ubiegłym roku 43657 osób poniżej 18 roku życia zostało pokrzywdzonych przestępstwem, a aż 4359 małoletnich padło ofiarą znęcania się nad rodziną. Dane uzyskane na podstawie statystyk „Niebieskiej Karty” pokazują, że liczba małoletnich osób, w których przypadkach istnieje podejrzenie stosowania przemocy w rodzinie wynosi 19172.
A to przecież jedynie zweryfikowane, zgłoszone przypadki. Ile dzieci czeka na pomoc, cierpiąc w zaciszu domowym, których krzywda nie wychodzi na światło dziennie? Oprawcy bardzo często dokładają wszelkich starań, żeby cierpienie ich ofiar było niezauważalne dla osób z zewnątrz. Co więcej, same ofiary, często wstydząc się sytuacji z którą przyszło im się mierzyć, lub w obawie przed oprawcą, ukrywają swój dramat.
Przemoc doświadczona w dzieciństwie rzutuje na całe życie ofiary. Choć zdarza się, że właśnie z powodu przemocy, jest to bardzo krótkie życie.
Niezmiennie apelujemy o czujność, uwagę, wykazywanie się wrażliwością.
Każdy z nas, będąc świadkiem przemocy wobec dziecka, może uratować jego zdrowie i życie.
Tu zgłosisz przemoc wobec dziecka:
- Policja – 112
- Komitet Ochrony Praw Dziecka – 22 626 94 19
- Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci – 800 100 100
- Krzywdzonemu dziecku można przekazać numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111.
- Najbliższy ośrodek pomocy społecznej
- Można wysłać (także anonimowo) list do najbliższego sądu lub prokuratury z dokładnym opisem sytuacji.