Blog
Zaginieni Przed Laty

Kara śmierci – statystyki i brutalna historia egzekucji

Dwa dni temu, po chwilowym zawieszeniu wykonania kary, stracono Lisę Montgomery w więzieniu Terre Haute w stanie Indiana. Skazanej został podany śmiertelny zastrzyk, a jej egzekucja była pierwszą od 67 lat egzekucją kobiety w Stanach Zjednoczonych.

Kara śmierci w liczbach

Jak podaje Amnesty International, w roku 2019 wykonano 657 egzekucji w 20 krajach. Była to najmniejsza liczba egzekucji, jaką udało się zanotować od co najmniej dekady. Kraje, które wiodą prym w ilości wykonywanych kar śmierci to Chiny, Iran, Arabia Saudyjska, Irak i Egipt. Zdecydowanym liderem są Chiny, jednak autentyczna liczba wykonanych tam egzekucji nie jest znana opinii publicznej.

Na obecny moment 106 krajów usunęło ze swojego prawa wykonywanie kary śmierci, niezależnie od popełnionego przestępstwa. Natomiast 142 państwa zlikwidowały karę śmierci w prawie lub praktyce.

Dostępne dane pokazują, że pod koniec roku 2019, liczba skazańców w celach śmierci wynosiła 26 604. W Iranie wykonano 251 egzekucji, w Iraku 100, a w Arabii Saudyjskiej aż 184. Warto wspomnieć, że u naszych sąsiadów z Białorusi wykonano dwie kary śmierci.

Obecnie stosowane metody kary śmierci to: ścięcie, porażenie prądem, powieszenie, śmiertelny zastrzyk i zastrzelenie.

Kara śmierci kiedyś

Nie jest tajemnicą, że kara śmierci towarzyszy nam od tysiącleci. Jakie są egzekucje, które zapadły Wam w pamięć? Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Rzucenie zwierzętom na pożarcie

Tę metodę odbierania życia stosowano w czasach Rzymskiego Imperium. Skazany na śmierć był wypuszczany na arenę, gdzie chwilę później wychodziły głodne dzikie zwierzęta, które rozszarpywały ofiarę. Wszystkiemu przypatrywali się widzowie, może więc rzec, że ta forma egzekucji była atrakcją dla gapiów.

Atak dzikich zwierząt

Byk Falarisa / byk z brązu

Początki wykonywania tej kary sięgają VI wieku p.n.e. Nazwa wywodzi się od Falarisa, poborcy podatkowego, który opanował Akragas i stał się tyranem.

Byk Falarisa

Antyczne opisy sugerują, że potężny posąg był zrobiony ze spiżu, a swoją wielkością przypominał prawdziwego byka. Był pusty w środku i posiadał wejście do wnętrza. Ofiarę zamykano w środku, następnie podkładano ogień pod byka. W ten sposób człowiek piekł się żywcem, a zebrani gapiowie mogli usłyszeć jedynie przeraźliwe dźwięki wchodzącego z wnętrza posągu.

Pochowanie żywcem

Nie chodzi tu o zakopanie w ziemi. W starożytnym Rzymie skazańców zamykano w jaskiniach, a wejście do nich blokowano olbrzymim kamieniem. Ofiara otrzymywała małą ilość pożywienia oraz wody, kiedy znalazła się już w środku umierała z głodu i spragnienia samotnie w ciemnej jaskini.

Krawat kolumbijski

Ta okrutna metoda została zapoczątkowana w 1948 roku, w trakcie trwania wojen domowych w Kolumbii. Ofiara miała rozcinane gardło, przez powstały na szyi otwór przeciągano następnie język, który wystawał na zewnątrz.

Krwawy orzeł

Istnieje podejrzenie, że tę ogólnie znaną formę egzekucji zmyślono. Wieloetapowe zabijanie ofiary nie byłoby możliwe do wykonania, ponieważ wykrwawiłaby się ona już w trakcie pierwszego kroku.

Krwawy orzeł

Legendy opisują te karę jako wyjątkowo okrutną. Za pomocą ostrego narzędzia nacinano plecy ofierze, oddzielano żebra od kręgosłupa. Następnie rozkładano żebra na boki, rany posypywano solą, wyrywano płuca, które umieszczano na żebrach. Efekt końcowy miał wizualnie przypominać skrzydła.

Bambus

To niezwykle bolesna kara praktykowana w Azji. Ofiarę przywiązywano do kilku pędów bambusa i zostawiano tak na jakiś czas. Ze względu na to, ze bambus rośnie w szybkim tempie, ofiara była nadziewana przez jego twarde pędy.

Bambus

Kara śmierci znana jest od zarania dziejów. Chociaż wiele organizacji sprzeciwia się obecnie wykonywaniu egzekucji powołując się na niehumanitarność tej formy, w wielu krajach ten rodzaj wyroku zgodny jest z literą prawa.

Źródło:

https://facet.wp.pl/10-najbardziej-okrutnych-kar-smierci-6002202944885889g

https://ciekawostkihistoryczne.pl/2019/02/18/tortury-wikingow-krwawy-orzel-patroszenie-zjadanie-jadowitych-wezy/

https://antyczny.blog/2017/07/31/byk-falarisa/

http://lista20.pl/metody-egzekucji-20-najbrutalniejszych-metod-egzekucji/

Kara śmierci 2019: Fakty i liczby

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl