Mówi się, iż nikt w Internecie nie jest w pełni anonimowy, a działalność człowieka w sieci zawsze pozostawia jakiś ślad. Trudno zatem uwierzyć, że od wielu lat w cyberprzestrzeni funkcjonuje strefa, w której swobodnie funkcjonują przestępcy, pedofile, mordercy, handlarze bronią czy narkotykami.
Czym jest Darknet?
Mianem Darknet określa się ukryty obszar Internetu, niedostępny dla niewtajemniczonych użytkowników. Do jego zasobów nie można dostać się za pomocą popularnych wyszukiwarek, takich jak Google, Bing czy Yahoo. Aby poruszać się w Darknecie należy korzystać z sieci kodującej adres IP, czyli ukrywającej tożsamość użytkownika.
W związku z powyższym, Darknet to miejsce anonimowe. Jak łatwo się domyśleć, przyciąga ono w dużej mierze tych, których działalność jest nielegalna lub stanowi przestępstwo. W ukrytej sieci można znaleźć wiele niebezpiecznych miejsc. Witryny oferujące sprzedaż i zakup narkotyków, broni, narządów lub żywego towaru. To w tej części Internetu pojawiają się oferty pobicia czy zabójstwa na zlecenie, a także ściśle tajne informacje dotyczące rządu lub wielkich korporacji. W darknecie można także natknąć się na pornografię dziecięcą, brutalne materiały przedstawiające morderstwa czy gwałt. Przestępcy działający za pośrednictwem Dark Web’ u korzystają ze swojej anonimowości. Ustalenie ich tożsamości, a tym samym pociągnięcie do odpowiedzialności karnej jest niezwykle trudne.
Należy jednak zaznaczyć, iż nie wszystko co znajduje się w Darknecie jest nielegalne lub szkodliwe. Ukryty Internet jest alternatywą dla internautów nie mogących jawnie wygłaszać swoich poglądów ze względu na reżim lub prześladowania. Stanowi ono także źródło rzetelnych informacji dla tych, którzy żyją w kraju cenzurujących niekorzystne dla władzy informacje.
Darknet- niebezpieczeństwo dla ciekawskich
Dla wielu z nas to, co owiane jest tajemnicą, wzbudza największą ciekawość. Niestety, w przypadku Darknetu, jej zaspokojenie może mieć przykre, a wręcz dramatyczne skutki. Kontakt z niestosownymi lub brutalnymi materiałami może odbić się na psychice nieświadomego internauty. Ryzyko wzrasta, gdy jeśli jest to osoba wrażliwa, dziecko czy nastolatek. Równie niebezpieczne mogą okazać się znajomości z ,,ciemnej sieci’’. Zakodowane wiadomości są wykorzystywane przez porywaczy, pedofilii, a także grupy terrorystyczne czy sekty do werbowania nowych członków. Darknet to także miejsce pełne oszustów, którzy wyłudzają dane osobowe ofiar, ich hasła (np. e-mail lub w mediach społecznościowych). Internetowi przestępcy potrafią włamać się na ich konta bankowe. Dodatkowo, częstą praktyką oszustów z ukrytego Internetu jest oferowanie usługi (np. napisania pracy dyplomowej, podrobienia dowodu tożsamości) lub sprzedaży, a następnie zerwanie kontaktu po otrzymaniu zaliczki lub wynagrodzenia.
Walka z przestępczością w Darknecie
Cyberprzestępczość to problem międzynarodowy, a więc walka z nim nie stanowi obowiązku wyłącznie jednego państwa. Służby bezpieczeństwa z całego świata podejmują- mniej lub bardziej skuteczne- próby przenikania do ukrytej sieci. Problem polega jednak na tym, iż ograny bezpieczeństwa poszczególnych państw skupiają się na rodzimych przestępcach działających w Darknecie, natomiast skuteczna walka z cyberprzestępczością wymaga międzynarodowej współpracy.
Źródła: