Blog
Zaginieni Przed Laty

Belle- najbardziej tajemnicza morderczyni- księżniczka piekieł

Belle najbardziej tajemnicza morderczyni- księżniczka piekieł

Belle… Nazywano ją księżniczką piekieł i lady Sinobrody. Mordowała z zimna krwią, ciała ofiar ćwiartkowała i zakopywała w ogródku. Historia tajemniczej morderczyni bez wątpienia stała się jedną z największych sensacji w latach 1884-1908 roku. Amerykańska morderczyni zabiła ponad 40 osób, w tym swoje dzieci. Do tej pory badacze nie mają pewności, czy kobieta umarła w czasie pożaru w 1908 roku, czy udało się jej uciec i ukryć pod innym nazwiskiem.

Młoda kobieta

Belle Gunness urodziła się jako Brynhild w 1859 roku w norweskim Selbu. Jej ojciec był kamieniarzem. Prawdopodobnie w 1877 roku Guness była w ciąży. W wyniku ataku młodego mężczyzny na wiejskiej potańcówce kobieta poroniła. Chłopak pochodził z bardzo zamożnej rodziny, w związku z tym wszystko uszło mu płazem. Jej znajomi twierdzili, że utrata dziecka miała nią ogromny wpływ. Kobieta wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych w 1881 roku (chociaż źródła podają też datę 1876 rok). Tam zmieniała imię.

Belle najbardziej tajemnicza morderczyni- księżniczka piekieł
Fot. Belle Gunness

W Stanach poznała Madsa Sorensona. Para pobrała się w 1884 roku. Wspólnie prowadzili cukiernię, która nie przynosiła dużych zysków, a po pewnym czasie sklep doszczętnie spłonął. Za pieniądze z odszkodowania małżeństwo kupiło dom. Owocem ich miłości było czworo dzieci: Caroline, Axel, Myrtle oraz Lucy. Dwójka z nich ( Caroline i Alex) szybko zmarła z powodu ostrego zapalenia jelita grubego.  Niegdyś  medycyna nie miała tak wielu możliwości jak dziś. Nikt nawet nie podejrzewał, że dzieci mogły umrzeć z innego powodu. Po latach eksperci uznali, że podobne objawy (nudności, gorączka, biegunka, bóle w dole brzucha) mogły towarzyszyć zatruciu. 13 czerwca 1900 roku rodzina znalazła się w spisie ludności USA. Wynikało z niego, że dwie córki nadal żyły (Myrtle i Lucy). Co istotne, do rodziny dopisano adoptowaną 10- letnią Jennie.

 

Belle najbardziej tajemnicza morderczyni- księżniczka piekieł
Fot. Belle z dziećmi

Śmierć męża

Belle w 1900 roku została wdową. Jej mąż zmarł w dniu, kiedy jego dwie polisy ubezpieczeniowe zapewniły żonie maksymalną wypłatę. Przyczyną śmierci Madsa było powiększenie serca. Podejrzewano zatrucie strychniną. W związku z tym, rodzina zmarłego oskarżyła Belle o zamordowanie męża. Bezsprzecznie, po tym wydarzeniu kobieta nie cieszyła się dobrą reputacją. W rezultacie szybko opuściła Chicago. Za pieniądze z ubezpieczenia kupiła farmę na obrzeżach La Porte w stanie Indiana. Wydawać by się mogło, że śmierć męża była jej na rękę.

Nowy związek

Belle szybko pocieszyła się nową zdobyczą. W stanie Indiana poznała Norwega Petera Gunnessa. Pobrali się w kwietniu 1902 roku. Tydzień po ślubie w tajemniczych okolicznościach umarło dziecko Petera z pierwszego małżeństwa. Istotnie, dziecko wtedy było pod opieką Belle. Tego samego roku w grudniu mężczyzna zmarł. Prawdopodobnie na jego głowę spadła ciężka maszynka do mięsa, jednak inne źródła podają, że z pewnością była to siekierka. W wyniku nieszczęśliwego wypadku jego czaszka uległa zmiażdżeniu. Oczywiście za wszystkie nieszczęśliwe wypadki kobieta dostawała pieniądze z ubezpieczenia.

 

Belle najbardziej tajemnicza morderczyni- księżniczka piekieł
Fot. Farma La Porte

Podejrzenia

Belle bez wątpienia była winna tych nieszczęśliwych wypadków. Jennie- adoptowana córka Guness powiedziała swojej koleżance, że mama zabiła tatę, ale jest to tajemnica i nikt nie może się o tym dowiedzieć. Prawdopodobnie Jennie w nocy usłyszała hałas i zeszła do kuchni. Zobaczyła zapłakaną mamę i Petera zwijającego się z bólu na podłodze. Belle przekonała koronera do swojej wersji i niewinności. Była wtedy w kolejnej ciąży – z synem Philipem.  Tymczasem, Jennie zniknęła. Belle mówiła, że wyjechała do szkoły dla dziewcząt w Los Angeles. Z pewnością chciała, by sąsiedzi nie mieli powodów do podejrzeń.

Adoratorzy

Belle była uważana za atrakcyjną kobietę. W związku, z tym mężczyźni ochoczo do niej lgnęli. Była wysoka, mierzyła 183 cm, ważyła 91 kilo, miała blond włosy i niebieskie oczy. Zawsze pięknie ubrana i ozdobiona cenną biżuterią. Po śmierci drugiego męża dawała ogłoszenia w gazetach matrymonialnych. Przedstawiała siebie jako bardzo bogatą wdowę. Zaznaczyła jednak, że potencjalny ukochany musi udowodnić, że myśli o niej poważnie- podczas spotkania miał jej przekazać 500 dolarów. Na stacji kolejowej widywano wielu zamożnych mężczyzn, którzy przyjeżdżali do wdowy. By udowodnić Belle, że są nią zainteresowani przywozili ze sobą kosztowności i pieniądze.  Niewielu z nich opuszczało La Porte.

Belle najbardziej tajemnicza morderczyni- księżniczka piekieł
Fot. Farma Belle

Jednym z zamożnych absztyfikantów był John Moe z Minnesoty. Podróż do La Porte była przedostatnią podróżą w jego życiu.  Belle umiała zwabiać płeć przeciwną słodkimi obietnicami. Następnie mężczyźni ginęli bez śladu. Zawsze miała wszystko dokładnie zaplanowane. Była wylewna, często zwierzała się sąsiadkom ze swoich miłosnych niepowodzeń. Mówiła, że wszyscy kochankowie po pewnym czasie od niej uciekali. Nikt nie spodziewał się, że prawda jest zupełnie inna.  Belle skrywała mroczną tajemnicę.

Drugie oblicze

Belle z pokornej i miłej kobiety zmieniała się w demona. Nikt nawet nie przypuszczał, że ta słodka i atrakcyjna kobieta potrafi mordować z zimną krwią. Znalazła sposób na wygodne życie. Sąsiedzi zaobserwowali nocą aktywność zaradnej singielki. Kopała doły w zagrodzie dla świń. Bez wątpienia te doły były grobami dla jej kochanków. Belle listownie uwodziła mężczyzn, czego dowodzi fragment listu do Andrew Helgeliena: Moje serce bije w dzikim zachwycie dla Ciebie, mój Andrew, kocham cię. Przygotuj się, że zostaniesz tu na zawsze.

Nie miała skrupułów, by zdobyć fortunę, a w konsekwencji sławę, chociaż tej  raczej się nie spodziewała. Po Andrew na farmę przyjechał George Anderson. Zjedli romantyczną kolację. Belle wyznała, że ma problem ze spłatą kredytu hipotecznego. Mężczyzna zaproponował, że spłaci jej zadłużenie jeśli zostanie jego żoną. Belle nie chciała nowego męża- była żądna pieniędzy. George obudził się w nocy i zobaczył stojącą przy łóżku postać. Świeca rozświetlała twarz wykrzywioną z obrzydzenia i nienawiści. Mężczyzna cudem uciekł z farmy. W końcu zaginięciami zamożnych mężczyzn zainteresowali się bliscy.

Pożar

28 kwietnia 1908 roku robotnika rolnego, Joego Maxsona, obudził zapach palonego drewna. Próbował wyjść z pokoju, jednak drzwi były zablokowane. Walił w nie pięściami, by obudzić resztę domowników- Gunness i jej dzieci – 11 -letnią Myrtle, 9-letnią Lucy i 5- letniego Philipa. Mężczyzna wydostał się z domu. Dwóch sąsiadów próbowało pomóc Maxsonowi wyważyć drzwi lub obudzić domowników. Bezskutecznie. Ogień szybko strawił dobytek Belle. W środku znaleziono ciała dzieci i kobiety, która miała odciętą głowę- głowy nie znaleziono. W tamtej chwili uznano, że to ciało Belle. Rozmiary spalonego ciała odpowiadały postaci Gunness.

Belle najbardziej tajemnicza morderczyni- księżniczka piekieł
Fot. spalony dom Belle

Podejrzenie

Lokalne gazety pisały o tragedii matki, która spłonęła z dziećmi na farmie. Na jeden z artykułów natrafił Asle, brat Andresa Helgeliena. Wiedział o romansie brata z wdową. Zaniepokojony, że brat nigdy nie wrócił z farmy zgłosił swoje podejrzenia na policję. Na terenie farmy uwagę policji przykuło miękkie wgłębienie w zagrodzie dla świń. Dokładnie tam gdzie kobieta intensywnie kopała dołki.

Belle najbardziej tajemnicza morderczyni- księżniczka piekieł
Fot. Andrew Helgelien

Mundurowi rozkopali ziemię i trafili na worek z dwiema stopami, dwiema rękami i głowę. Zwłoki należały do Andrew. Nie było to jedyne makabryczne znalezisko na farmie. Miękkich wgłębień było dużo więcej. Znaleziono również ciało Jennie, która rzekomo wyjechała do szkoły. Na farmie znaleziono kolejne worki z kawałkami ciał. Torsy, ramiona, kawałki ludzkiego mięsa. Bez wątpienia, każde ciało było potraktowane w podobny sposób. Na czaszkach ofiar stwierdzono urazy po uderzeniu ostrym narzędziem. Po odnalezieniu sześciu ciał policja przestał liczyć. Szacuje się, że Belle zabiła od 13 osób do 42 osób

Ważne informacje

O podpalenie domu, a także o zamordowanie Belle i jej dzieci oskarżono Raya Lamphere’a. Mężczyzna był złotą rączką na farmie. Prawdopodobnie zakochał się w gospodyni. Zeznawał, że pomagał pozbywać się ciał.  Kobieta zwolniła go kilka miesięcy przed pożarem. Ray nie przyznał się do zbrodni. Zeznał, że wdowa mordowała swoich kochanków i że nie zginęła w pożarze. Opowiadał, że Belle  dolewała swoim ofiarom trucizny do kawy lub  rozłupywała czaszki, tak jak w przypadku drugiego męża Petera. Na koniec zaciągała zwłoki do piwnicy i tam je ćwiartowała. Kawałkami ciała karmiła świnie.

Belle najbardziej tajemnicza morderczyni- księżniczka piekieł
Fot. Wykopywanie zwłok

Pomocnik farmy zeznał również, że Guness udusiła swoje dzieci i uciekła z pieniędzmi swoich kochanków. Ciało kobiety znalezionej w spalonym domu zostało podrzucone i należało do  kobiety z Chicago, która starała się o pracę na farmie. Prawdopodobnie morderczyni ubrała jej zwłoki  w swoje ubrania, a obok ciała zostawiła swoje sztuczne zęby.

Zeznania

Kochanek Belle jej pomagał,  mieli uciec razem, jednak kobieta zdradziła go i zniknęła w lesie. Jej pomocnik zeznał, że zabiła 42- mężczyzn i zgromadziła ponad 250 tys. dolarów. Udało się ustalić, że przed pożarem wypłaciła z lokalnego banku wszystkie swoje oszczędności.  Ray zmarł na gruźlicę w więzieniu.

Aresztowanie

Belle przez lata, aż do 1931 roku była widziana w Chicago, San Francisco, Nowym Jorku, Los Angeles. Na koniec w małym miasteczku Mississippi gdzie zamieszkała. W 1931 roku w Los Angeles aresztowano kobietę znaną jako “Esther Carlson” która otruła Augusta Lindstroma. Dwie osoby, które znały Gunness twierdziły, że rozpoznały ją na zdjęciach. Jednak nie potwierdzono oficjalnie, że była to słynna morderczyni. Carlson zmarła oczekując na proces.

W listopadzie 2007 roku, za zgodą potomków siostry Belle, bezgłowe ciało zostało ekshumowane i zbadane przez antropologów sądowych. Niestety ilość DNA, którą dysponowali była zbyt mała by potwierdzić zeznanie Raya. Za oficjalną datę śmierci księżniczki piekieł uznano 1908 rok. Belle bez wątpienia była okrutną morderczynią. W jej historii jest wiele niewiadomych. Biografowie nadal próbują ustalić niektóre fakty między innymi jej działalność i dokładną datę śmierci, która wciąż jest niejasna. Bezsprzecznie,  jej historia wciąż wzbudza ogromne zainteresowanie.

Źródło:

  1. Kim była Belle Gunness? To jednak z największych morderczyń w historii | naTemat.pl

 

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl