Blog
Zaginieni Przed Laty

Bracia Palasik

Zaginięcie dziecka zawsze budzi wiele kontrowersji. Pojawia się wiele pytań. Dlaczego zaginęło? Kto jest temu winien? Pojawia się wiele osądów – „zaginęło, bo nie miało należytej opieki”, „źle go/ją pilnowali to mają”.

Rodzinie często przypisuje się łatkę tzw. „patologii”. Często te osądy są bardzo krzywdzące dla rodzin zaginionych, którzy przeżywają prawdziwy koszmar związany z zaginięciem dziecka, a dodatkowo muszą się mierzyć z nieprzychylnymi spojrzeniami i komentarzami. Dzisiejsza historia to zaginięcie nie jednego, a dwójki dzieci. To historia zaginięcia braci Palasik.

29.04.1979

W Stroniu Śląskim na podwórku przed kamienicą j bawi się dwóch braci : 10 letni Andrzej i o dwa lata młodszy Mariusz. Chłopcy to dwa przeciwieństwa, jeden spokojny, drugi to dziecko, którego wszędzie pełno. Wydawałoby się, że nic złego nie może się stać. Mama chłopców dogląda ich przecież co chwila z okna. Bracia mają za chwile zjawić się w domu na ich ukochany western „Bonanza”.

W pewnym momencie matka wygląda i nie widzi synów. Z racji, że nigdy się nie oddalali, matkę ogarniają złe przeczucia. Natychmiast zbiega na dół, wypytuje sąsiadów i szuka chłopców, jednak nigdzie nie natrafia na ich ślad.

Zaginiony Andrzej Palasik

Tego dnia w Hucie wybuchł pożar, co wysunęło podejrzenie, że chłopcy wraz z innymi pobiegli zobaczyć co się dzieje. Pojawił się nawet świadek, który twierdził, że widział rodzeństwo ubrudzone z zapałkami w rękach, uciekające z miejsca zdarzenia.

Sprawę badała prokuratura, jednak z powodu braku dowodów sprawa została umorzona, a udział chłopców w podpaleniu nie został potwierdzony. Inny świadek powiedział, że widział chłopców jedzących lody w towarzystwie nieznanego mężczyzny. Ojciec rodzeństwa natychmiast zgłosił zaginięcie na policję.

Huśtawka na której ostatni raz widziani byli chłopcy, przez siostrę

Twierdził, że nie ma możliwości, by chłopcy uciekli, a podpalenie jest nierealne. Komendant ówczesnej milicji potwierdził, że poszukiwania zostały wszczęte natychmiast, a dla policji była to sprawa priorytetowa, którą nadzorowała sama komenda główna.

W poszukiwania włączyła się niezliczona liczba ludzi, w tym żołnierz, uczniowie miejscowej szkoły, sąsiedzi, rodzina, przyjaciele. Przeczesane zostały najmniejsze zakątki miasta, ogródki działkowe, lasy, jednak nic nie wskazało gdzie mogą być chłopcy.

Rodzina zgodnie twierdziła, że ucieczka jest wykluczona, „może nie byliśmy zamożną rodziną, ale bardzo się kochaliśmy, chłopcy nie uciekliby, za bardzo by tęsknili” powiedziała w jednym z wywiadów siostra Mariusza i Andrzeja. Obawiała się, że chłopców uprowadzono.

W tamtych czasach w tajemniczych okolicznościach zaginęło kilkoro dzieci, co gorsze jedna z sąsiadek twierdziła, ze chłopcy skuszeni cukierkami wsiedli do brązowego samochodu. Rodzina nie straciła nadziei. Rodzice zawsze zostawiali otwarte drzwi na wypadek, gdyby bracia wrócili. Nigdy daleko nie odjeżdżali, matka nigdy nie zaprzestała poszukiwań.

Z relacji znajomych wynikało , że z żalu i rozpaczy w przeciągu kilku tygodni całkowicie osiwiała. Mówiono też, że jej nagła i wczesna śmierć (kilka lat po zaginięciu chłopców) spowodowana była żalem i rozpaczą za ukochanymi dziećmi. Ojciec rodzeństwa zmarł w 2007 roku. Teorii było wiele, wiele z nich było bardzo krzywdzących dla kochającej się rodziny.

Mimo, że rodzice chłopców nie żyją , dalej szuka ich rodzeństwo, które liczy, że Andrzej z Mariuszem żyją, a dzięki postępowi i nowym technologią kiedyś nadejdzie dzień, w którym chłopcy się odnajdą i znów w ich rodzinie nastanie spokój.

 

Progresja wiekowa – Mariusz Palasik

 

 

Progresja wiekowa- Andrzej Palasik

Centralne Laboratorium kryminalistyki stworzyło na podstawie zdjęć progresję wiekową chłopców. Kto wie? Może chłopcy żyją, może codziennie mijacie ich w drodze do pracy, może kojarzycie ich twarze. Czekamy na każdy najmniejszy znak.

Jako redaktor #zaginieniprzedlaty, chciałabym dopisać szczęśliwe zakończenie tej smutnej historii.
K.B

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl