Blog
Zaginieni Przed Laty

Zaginięcia seniorów- czy można temu zapobiec?

Zaginięcia seniorów to problem, który wciąż występuje na wysoką skalę. Osoby starsze, często samotne, zdezorientowane, doświadczone licznymi chorobami, nie zawsze są w stanie zrozumieć zagrożenie i podejmować racjonalne decyzje. Chcąc chronić swoich sędziwych bliskich, należy bliżej przyjrzeć się ich zachowaniu, ale także poznać ich problemy i towarzyszące im na co dzień emocje.

Źródła problemu

Warto zastanowić się, dlaczego seniorzy tak często stają się osobami zaginionymi. Według Krajowego Systemu Informacyjnego Policji,  najczęstsze przyczyny zaginięć osób starszych to choroba psychiczna lub bardzo złe samopoczucie psychiczne, zaburzenia pamięci, nieporozumienia rodzinne, próba ucieczki z Domu Pomocy Społecznej lub szpitala, zamiar popełnienia samobójstwa czy nieszczęśliwy wypadek.  Wskazanie źródła problemu utrudnia fakt, iż podczas etapu rejestracji sprawy, często trudno jest określić jednoznaczną przyczynę zaginięcia seniora.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo seniora?

Choć nie istnieje jedna, w pełni skuteczna metoda na uchronienie bliskiej nam osoby przed zaginięciem, możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia takiej sytuacji. W przypadku osób starszych, warto zastosować się do poniższych rad:

  •  Kontroluj stan zdrowia seniora. Nie bój się pytać o samopoczucie i sprawy zdrowotne. Warto upewnić się, czy nasz bliski stawia się na wskazane konsultacje lekarskie, wykupuje recepty oraz czy zażywa przepisane leki w odpowiedni sposób i zgodnie z zaleconą częstotliwością.
  •  Dbaj o dobre relacje z seniorem. Staraj się być cierpliwy i pełen zrozumienia dla zachowania i problemów starszego człowieka. Niech twój bliski wie, że Ci na nim zależy i może na Ciebie liczyć.
  •  Obserwuj zachowanie seniora. Jeśli zauważysz coś niepokojącego w jego słowach lub zachowaniu, nie lekceważ takich sygnałów.
  •  Zachęcaj osobę starszą do ćwiczeń umysłowych, takich jak rozwiązywanie krzyżówek, gry logiczne. To dobry sposób na wspólne spędzenie czasu, wypełnienie samotnych chwil seniora, ale przede wszystkim wzmacnia pamięć i sprawność umysłową.
  • Zadbaj, by wychodząca osoba starsza zawsze miała przy sobie dokument potwierdzający tożsamość i dane kontaktowe do bliskich. Mogą być one zapisane w telefonie, z poprzedzającym nazwę kontaktu skrótem ICE, np. ICE Córka Anna. Takie oznaczenie wskazuje osobę, którą należy powiadomić, gdyby coś się stało. Dobrym rozwiązaniem jest także noszenie notesu adresowego lub choćby karteczki z cennymi informacjami, umieszczonej w portfelu lub kieszeni. Adres, czy numer telefonu do bliskich można zamieścić także na silikonowej bransoletce.
  •  Jeśli twój bliski choruje, zachęć go do noszenia informatorów o określonej chorobie. Są one dostępne w formie silikonowych bransoletek, np. dla cukrzyków, chorych na Alzheimera padaczkę itp.

 

Fot. Silikonowe bransoletki informacyjne- tu w języku angielskim

Zaginięcia seniorów- skala problemu

Według danych Policji, każdego roku w Polsce zgłaszanych jest ok. 1700 zaginięć osób powyżej 65 roku życia. W większości przypadków, zgłoszenia te są przypisywane do I lub II poziomu poszukiwań. Oznacza to,  że zdrowie lub życie poszukiwanych osób jest bezpośrednio zagrożone, lub istnieje uzasadnione podejrzenie takiego zagrożenia. Taka sytuacja wymaga natychmiastowych działań Policji.

Źródło:

  1. https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/194674,Wyszedl-z-domu-i-nie-powrocil-zaginiecia-seniorow-jako-narastajacy-problem-spole.html

 

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl