Blog
Zaginieni Przed Laty

Polski aktor niesłusznie skazany za zabójstwo -usłyszał surowy wyrok

Aktor W 1973 roku, aktor Jerzy Nasierowski usłyszał wyrok 25 lat pozbawienia wolności za współudział w zabójstwie. Podczas pobytu w więzieniu napisał powieść, która przyczyniła się do tego, że opuścił zakład karny wcześniej.

Obiecujący aktor

Nasierowski jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, jednak nigdy nie został dopuszczony do obrony dyplomu. Pojawił się w wielu znanych produkcjach filmowych, np. „Godzina pąsowej róży” czy „Błękitny pokój”, gdzie zobaczyć go było można u boku Poli Raksy. Oprócz tego grywał na deskach teatru, w serialach i… prowadził drugie, przestępcze życie, o którym nikt nie wiedział.

aktor
Jerzy Nasierowski

Nigdy nie ukrywał faktu, że jest homoseksualistą. Miał nawet romans ze znanym polskim aktorem – Mieczysławem Gajdą.

„Zakochałem się w nim i próbowałem go zdobyć. Pojechałem nawet do niego do Łodzi. (…) Z Mietkiem byliśmy prawdziwą parą może ze trzy, cztery lata. Zdradzał mnie na potęgę. Dłużej byłem mu wierny, niż on mnie. Byłem konserwatywny. Nie rozwiązły, raczej kochliwy”.

aktor
Mieczysław Gajda

Gajda jednak nie był jedynym mężczyzną w życiu Jerzego Nasierowskiego. Andrzej Rukuszewicz, 16-letni wówczas monter instalacji sanitarnych zmienił życie aktora o 180 stopni. Różnica wieku między mężczyznami wynosiła aż 19 lat.

„Zakochałem się. Akurat tak się złożyło, że był to młody 16-letni złodziejaszek. (…) Nie oszukujmy się. 35-letni facet ponosi moralną odpowiedzialność za 16-latka”.

To właśnie z Rukuszewiczem Nasierowski okradał bogatych znajomych ze środowiska artystycznego. Choć nie były to jego pierwsze włamania – w 1965 roku bowiem wraz z Barbarą Witek-Swinarską (żoną reżysera Konrada Swinarskiego) wtargnął do mieszkania malarza Franciszka Starowieyskiego i ukradł paszport Ewy Starowieyskiej i kilka starych zegarów.

Anna W.

27 stycznia 1972 roku Andrzej Rukuszewicz wspólnie ze swoim znajomym Maciejem Banasiem dokonali włamania do willi aktorki Miry Grelichowskiej-Wajdy w Piasecznie. Na terenie posesji znajdowała się wtedy gosposia, Anna W, która została powalona na ziemię i zakneblowana tak mocno, że zmarła w wyniku uduszenia.

Aktorzy część 2 | www.przegladpiaseczynski.pl
Mira Grelichowska-Wajda

Jak się okazało, o całym zajściu Nasierowski dowiedział się później, od swojego kochanka. Aktor zdecydował się stawić na komisariat milicji i wydać Rukuszewicza, gdy za zabójstwo Anny W. niesłusznie skazano dwóch nastolatków z poprawczaka. Chłopcy przyznali się do winy, ponieważ byli zastraszani i torturowani.

„Ze względów humanitarnych chcę wyjaśnić znane mi okoliczności dotyczące zabójstwa Anny W., dokonanego przez A. Rukuszewicza i M. Banasia. Chcę to wyjaśnić dlatego, że do odpowiedzialności za dokonanie tego przestępstwa zostały pociągnięte osoby niewinne”.

Nasierowski został wówczas zatrzymany i oskarżony o współudział w zbrodni. Uznano, że kierował wykonaniem przestępstwa, opracowując m.in. plan obrabowania mieszkania kobiety.

Wyrok

Proces rozpoczął się 17 września 1973 roku przed Sądem Wojewódzkim m.st. Warszawy. Na ławie oskarżonych zasiedli Jerzy Nasierowski, Andrzej Rukuszewicz i Maciej Banaś. 13 października zapadł prawomocny wyrok. Nasierowskiego i Rukuszewicza skazano na 25 lat więzienia, natomiast Banasia na 15 lat.

Szybko okazało się, że obrońca Nasierowskiego był tajnym współpracownikiem. Co więcej, podczas rozprawy nie wspomniał o tym, że to Nasierowski stawił się na milicję i wydał Rukuszewicza.

Więzienie

Po latach Nasierowski przyznał, że pierwsza noc w więzieniu była najgorsza – rozważał nawet powieszenie się na prześcieradle. By zająć czymś myśli, zaczął pisać. Jego rękopis „Zbrodni i…” trafił w ręce Romana Bratnego, polskiego prozaika, pisarza i scenarzysty filmowego. Mężczyzna zachwycił się tekstem Nasierowskiego.

Dzięki dużym znajomościom i wpływom Bratnego udało mu się wstawić za Nasierowskim, w związku z czym aktor spędził w więzieniu „tylko” 10 i pół roku.

Źródło

https://plejada.pl/

https://weekend.gazeta.pl/

https://pl.wikipedia.org/

https://podcastblog.pl/

Dziękujemy, ze przeczytałeś/aś artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco, odwiedzaj nas częściej!

 

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl