Blog
Zaginieni Przed Laty

Olga Hepnarová i jej krwawa zemsta na społeczeństwie

Olga Hepnarová zapisała się w kryminalnej historii Czechosłowacji jako ostatnia kobieta, na której wykonano karę śmierci. Czym zasłużyła sobie na taki wymiar kary? Kobieta dokonała okrutnej zemsty na społeczeństwie, w którym nie czuła się akceptowana.

Olga Hepnarová w dzieciństwie

Olga urodziła się 30 czerwca 1951 w Pradze. Jej ojciec pracował w banku, a matka była dentystką. Dziewczyna miała także siostrę, która prawdopodobnie była wyraźnie faworyzowana przez rodziców. W związku z tym, Olga czuła się odtrącona i zazdrosna.

Emocjonalny chłód w rodzinnym domu nie był jednak jej jedynym problemem. Hepnarová doświadczała także prześladowania w szkole. Rówieśnicy wyśmiewali jej chłopięcy chód i zgarbioną postawę. Przezywali ją Smoczycą, Mumią i Śpiącą Panną. Dziewczyna twierdziła, że jest traktowana jako ,,ludzki podnóżek’’, czy ,,chłopiec do bicia’’. Kiedy odkryła, że jest biseksualna, utwierdziła się w przekonaniu, że w społeczeństwie nie ma dla niej miejsca.

Fot. Olga Hepnarováj jako dziecko- pierwszy rząd, druga od lewej.

Próba samobójcza

Kiedy Olga miała 13 lat podjęła próbę samobójczą łykając garść tabletek. Prawdopodobnie, życie uratowało jej błędne dobranie dawki leków. Ta dramatyczna sytuacja nie zrobiła jednak wrażenia na rodzicach dziewczyny. Bez wątpienia uznali oni, że córka chce jedynie zwrócić na siebie uwagę i wpędzić innych w poczucie winy.

W związku w próbą samobójczą, Olga została umieszczona w zakładzie psychiatrycznym w Oparzanach. Niestety, nie otrzymała tam pomocy. Doświadczała za to przemocy ze strony innych pensjonariuszek, a także molestowania seksualnego, którego dopuścili się sanitariusze.

Dorastanie

Roczny pobyt w zakładzie psychiatrycznym wzmocnił poczucie osamotnienia Olgi, ale jednocześnie zmienił jej nastawienie do świata. Niegdyś rozpaczliwie poszukiwała akceptacji rodziny i rówieśników, natomiast po ,,leczeniu’’ w zakładzie uznała, że może liczyć wyłącznie na siebie. Dziewczyna straciła wiarę w ludzi i nie zamierzała już nikomu ufać. Ścięła dziecięcy warkocz, zaczęła nałogowo palić papierosy. Zaczęła także zachowywać się prowokacyjnie, badając własną seksualność. Jako tajemnicza outsiderka zaczęła przyciągać uwagę adoratorów i adoratorek. Hepnarová romansowała zatem zarówno z chłopcami, jak i dziewczętami. Nie potrafiła jednak zbudować stałej, zdrowej relacji.

Fot. Olga Hepnarová

Zemsta na społeczeństwie

Kiedy Olga dorosła, szybko zaczęła chwytać się różnych prac fizycznych. Wyprowadziła się z rodzinnego domu, dobrze radziła sobie z własnym utrzymaniem. W jej otoczeniu pojawiło się kilku znajomych, którzy darzyli ją sympatią. Wydawałoby się, że mimo trudności, na swój sposób radzi sobie z życiem. Bez wątpienia, było to jednak wyłącznie złudzenie. Hepnarová pielęgnowała w sobie nienawiść do świata. Była nieszczęśliwa i w dalszym ciągu czuła się ofiarą. Często myślała o śmierci, jednak narastająca latami frustracja i złość sprawiały, że nie chciała już odejść po cichu, niezauważona. Marzyła o zemście.

Zbrodnia

W 1973 roku Olga Hepnarová postanowiła dokonać zemsty za swoje krzywdy. Wysłała listy do redakcji pism „Svobodné slovo” i „Mlady svět”. Ich treść brzmiała następująco:

 

Proszę, żebyście przyjęli ten list jako dokument. Oto moja spowiedź. Ja, Olga Hepnarová, ofiara waszego bestialstwa, skazuję was na karę śmierci przez przejechanie, a ogłaszam, że za moje życie jest X ludzi mało. Acta non verba.

 

Dzień zemsty Olgi nadszedł 10 lipca. Prawdopodobnie zastanawiała się czy jej listy, wysłane kilka dni wcześniej, dotarły już do redakcji. Bez wątpienia, nie zawahała się jednak w realizacji swojego okrutnego planu. Na przystanku tramwajowym przy ulicy Obrońców Pokoju zgromadziło się około 30 osób Dziewczyna wjechała ciężarówką marki Praga RN w grupę ludzi. Bezsprzecznie, zrobiła to celowo. W ten sposób życie straciło 8 osób, a 12 kolejnych zostało rannych. Po wszystkim, Olga  pozostała na miejscu zbrodni i z chłodnym spokojem czekała na przybycie policji. Już podczas zatrzymania przez funkcjonariusza wyznała, że to nie był wypadek- zabiła tych ludzi celowo.

Fot. Miejsce zbrodni

Olga Hepnarová stanęła przed sądem

Proces Olgi trwał zaledwie pięć dni. W tym czasie, morderczyni wielokrotnie podkreślała, że swoją zemstę planowała od lat. Nie chciała żyć jako niezauważona męczennica w społeczeństwie, w którym nie było dla niej miejsca. Bez wątpienia, postrzegała się jako bohaterka osób nieakceptowanych i dręczonych. Dziewczyna została poddana badaniom psychiatrycznych, które wykluczyły jej niepoczytalność. Wykazały one natomiast ponadprzeciętną inteligencję morderczyni.

6 kwietnia 1974 sąd skazał Olgę na karę śmierci. Wyrok został wykonany 12 marca 1975 roku w więzieniu na Pankracu w Pradze. Hepnarová została powieszona. Miała wówczas 24 lata. Istotne staje się to, że stała się ostatnią kobietą w Czechosłowacji, która została skazana na krę śmierci.

Film

W 2016 Tomáš Weinreb i Petr Kazda zrealizowali czesko-polski film Ja, Olga Hepnarová z Michaliną Olszańską w roli głównej, opowiadający o jej losach

 

Źródła:

  1. https://weekend.gazeta.pl/weekend/7,177342,21227503,miala-22-lata-gdy-z-zimna-krwia-zabila-osiem-osob-gdybym.html
  2. https://wyborcza.pl/duzyformat/1,127290,14549581,Popychadlo.html?disableRedirects=true

 

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl