Wydawać by się mogło, iż czasy niewolnictwa dawno minęły.
Już wszystkie kraje świata zakazały tego procederu, a handel ludźmi bezsprzecznie uznaje się za przestępstwo.
Problem wciąż aktualny
Niestety, w XXI wieku niewolnictwo wciąż stanowi problem występujący na ogromną skalę. Według raportu brytyjskiej fundacji Anti- slavery, jest to jedna z najbardziej rozwiniętych gałęzi nielegalnego biznesu na świecie. Organizacja szacuje, że liczba niewolników na świecie przekracza obecnie 40 mln! Z kolei ONZ utrzymuje, że w dzisiejszych czasach ofiar niewolnictwa jest więcej niż kiedykolwiek w dziejach ludzkości [1].
Jak wygląda niewolnictwo XXI wieku?
Współczesne niewolnictwo może przybierać różne formy. Wśród nich wymienić możemy choćby handel ludźmi, pracę przymusową, niewolniczą pracę za długi, niewolnictwo dzieci, ale także małżeństwa przymusowe i wczesne. Okazuje się także, że na świecie wciąż zdarzają się przypadki klasycznego niewolnictwa, w którym człowiek traktowany jest jako własność, a dzieci dziedziczą status niewolnika po rodzicach. W takich sytuacjach wolność traci często cała rodzina.
Ludzie zostają uwięzieni we współczesnym niewolnictwie najczęściej w wyniku oszustwa, którego przykładem może być obietnica dobrej pracy za granicą, wyjazdu w celach rozrywkowych lub matrymonialnych. Ryzyko zniewolenia zwiększają takie czynniki, jak ubóstwo i wykluczenie społeczne. Należy uświadomić sobie, że ofiarą współczesnego niewolnictwa może zostać każdy- niezależnie od wieku, płci, stanu zdrowia, wyglądu, czy statusu materialnego.
Los osoby zniewolonej zależy od jej oprawcy i sposobu, w jaki zamierza wykorzystać ofiarę- może być to zarówno ciężka, przymusowa praca, wykorzystywanie seksualne, zmuszanie do prostytucji, a w przypadku kobiet także przymusowe zachodzenie w ciąże i rodzenie dzieci, które następnie są sprzedawane [2].
Zwalczanie współczesnego niewolnictwa utrudnia fakt, iż ofiary zostają całkowicie odcięte od swoich bliskich i dawnego środowiska życia.
Zwykle nie mają one możliwości kontaktowania się z otoczeniem, lub oprawca w pełni kontroluje ten kontakt. Częstą praktyką jest pozbawianie niewolnika jego dotychczasowej tożsamości, a także zniszczenie wszelkich dokumentów, które mogłyby ją potwierdzić. Niektóre ofiary niewolnictwa otrzymują nieco większą swobodę w przemieszczaniu się, czy kontaktach z otoczeniem, jednak są one skutecznie zastraszane w celu wymuszenia bezwzględnego posłuszeństwa.
Zmniejsz ryzyko!
Pamiętajmy zatem, że bez względu na nasze poczucie bezpieczeństwa, w pewnych sytuacjach musimy zawsze zachowywać ostrożność i czujność. Chcąc zmniejszyć ryzyko utracenia wolności warto stosować się do poniższych zasad:
- Podróżuj tylko z osobami, które dobrze znasz;
- Przed podróżą poinformuj bliskich o planowanej trasie, docelowym miejscu i czasie pobytu, oraz kto będzie Ci towarzyszył;
- Poszukując pracy za granicą, korzystaj wyłącznie z pomocy zweryfikowanych pośredników;
- Sprawdź wiarygodność i opinie o potencjalnym pracodawcy, szczególnie zagranicznym;
- Unikaj jazdy autostopem;
- Włącz opcję lokalizacji w swoim telefonie i korzystaj z niej na co dzień;
- Utrzymuj regularny kontakt z bliskimi ci osobami, szczególnie będąc w podróży lub podejmując pracę poza dotychczasowym miejscem zamieszkania;
- Zawsze noś przy sobie dokument potwierdzający twoją tożsamość.
Źródła:
- https://www.antislavery.org/slavery-today/modern-slavery/
- https://www.prawo.pl/kadry/wspolczesne-niewolnictwo,189377.html
- https://www.cambs.police.uk/information-and-services/Modern-slavery/Translated-modern-slavery/Modern-slavery-Polish
Świetnie, że poruszyliście ten temat 👏🏻 Nadal mało ludzi ma świadomość tego procederu i żyje w przeświadczeniu, że to się nie dzieje.