Blog
Zaginieni Przed Laty

Morderstwa i zaginięcia w statystykach policyjnych

Polska Policja na swojej stronie internetowej upublicznia wybrane statystki dotyczące przestępstw i wykroczeń. Niniejsze opracowanie (dla zabójstw) dotyczy lat 1999-2019. Ostatnie dwadzieścia lat było dla naszego kraju bez wątpienia czasem przemian społecznych, gospodarczych, ale też rozwoju technologicznego. Te czynniki nie pozostały bez wpływu na liczbę zaginięć, zabójstw i ich wykrywalności.

Zabójstwa

Największą zmianę dostrzegamy w porównaniu lat 1999 i 2019 – liczba zabójstw przez te 20 lat spadła o połowę.

Opracowanie: Komenda Główna Policji

Nie znaczy to jednak, że jesteśmy jako społeczeństwo dwukrotnie mniej narażeni na zabójstwo. Na przestrzeni dwóch dekad zmieniał się sposób gromadzenia danych oraz moment rejestracji zabójstwa w statystykach. Dodatkowo od 2014 roku Policja nie prezentuje informacji o czynach karalnych nieletnich.

Niemniej jednak te kwestie nie przesądzają o całościowym wyglądzie statystyk. Ilość zabójstw spadła, choć trudniej stwierdzić, jak bardzo.

W kwestii wykrywalność KGP również zanotowało poprawę. Dane wyglądają następująco:

Opracowanie: Komenda Główna Policji

Na przestrzeni dwóch dekad wykrywalność zabójstw wzrosła o 12 punktów procentowych. W 1999 roku nie wykryto sprawców aż 145 zabójstw, a w 2019 roku “tylko” dwunastu. We wzroście wykrywalności bez wątpienia ma udział postęp technologiczny (monitoring, logowania telefonów itd.) oraz rozwój technik kryminalistycznych.

W podziale na województwa najmniejsza liczba zabójstw przypada na opolskie (najmniejsze województwo w kraju) oraz podkarpackie. Największa zaś na województwo mazowieckie.

Zaginięcia

W kwestii zaginięć statystyka policyjna kończy się niestety na roku 2017 i jest bardzo uboga. Raport policyjny uwzględnia liczbę zgłoszonych osób zaginionych w danych latach oraz podział wiekowy.

Opracowanie: Komenda Główna Policji

Liczba zgłoszonych osób zaginionych w ciągu poszczególnych lat niestety wzrasta. W 2017 roku zgłoszonych zaginięć było więcej o niemal 7 tysięcy niż w 1997!

Niestety nie są dostępne statystyki dotyczące roku 2020. Dzięki nim można byłoby zweryfikować hipotezy naszych czytelników o nietypowym wzroście ilości zgłoszeń w końcówce 2020 roku.

Liczba osób zaginionych poniżej 18 roku życia została podzielona na trzy grupy wiekowe:

Opracowanie: Komenda Główna Policji

Widać niepokojący wzrost zaginięć dzieci do lat 7. Porównując lata 1997 i 2017 liczba ta wzrosła aż pięciokrotnie! Niestety grupa zaginionych w wieku 14-17 lat nadal pozostaje na wysokim poziomie 3-7 tysięcy rocznie.

Uspokajający może być komentarz Policji do powyższych danych:

„Większość zaginionych zostaje odnaleziona w ciągu pierwszych 14 dni po zaginięciu. 95 proc. dzieci w ciągu pierwszych 7 dni z powrotem trafia do swoich domów.”

 

Do tego szczęśliwie wysokiego odsetka odnalezionych dzieci przyczyniają się również nasi drodzy Czytelnicy. Dzięki licznemu udostępnianiu wizerunków zaginionych oraz przekazywaniu choćby szczątkowych informacji wiele osób wraca do domów. 

Dziękujemy!

Autor: Paulina K.

źródła:

https://statystyka.policja.pl/st/przestepstwa-ogolem/przestepstwa-kryminalne/zabojstwo/64003,Zabojstwo.html

https://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/zaginieni/50885,Zaginieni.html

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl