Przeprowadzona w południowej Kalifornii między 11 a 21 stycznia operacja “Lost Angels” odniosła gigantyczny sukces. W wyniku wspólnej pracy amerykańskiej policji oraz kilkudziesięciu agencji FBI, aż 33 zaginionych dzieci wróciło do domów. Urzędnicy aresztowali również jedną osobę zamieszaną w handel ludźmi.
Dodatkowo, jedna z poszukiwanych osób była ofiarą porwania rodzicielskiego, pozostawioną bez opieki. Ośmioro z uwolnionych dzieci było wykorzystywanych seksualnie. Niestety, dwoje z nich uwolniono już kolejny raz.
Ten smutny proces tłumaczy Kristi Johnson, zastępca dyrektora biura terenowego FBI w Los Angeles.
„Handel ludźmi jest współczesnym niewolnictwem, a nieletni zaangażowani w komercyjny handel seksualny są uważani za ofiary. Nierzadko zdarza się, że uratowane ofiary wracają do komercyjnego handlu ludźmi w celach seksualnych dobrowolnie lub siłą, oszustwem lub przymusem” – powiedziała w komunikacie
W listopadzie 2020 roku w toku było ponad 1800 dochodzeń w sprawie handlu ludźmi. Dotyczyły również nieletnich wykorzystywanych w ramach komercyjnego handlu seksualnego. Teraz agencje FBI skupiają się na powrocie dzieci do społeczeństwa, ponieważ wiele z nich pochodzi z dysfunkcyjnych rodzin, które nie zadbają o edukację i terapię psychologiczną odnalezionych nastolatków. Choć FBI nie podaje nazwisk uwolnionych osób, wiadomo, że są w wieku 13 do 17 lat.
Kristi Johnson – zastępca dyrektora biura, które przeprowadziło akcję odbicia zaginionych dzieci
„Ofiary mogą nie identyfikować się jako będące ofiarami handlu ludźmi lub mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że są ofiarami handlu” – dodała Johnson
Dzięki powodzeniu akcji przeprowadzonej w Wirginii jesienią 2020 roku, środki na działania w tym zakresie zostały zwiększone. Wówczas policja uwolniła 27 dzieci, a gruzińska akcja z lata 2020 roku – 26 dzieci. Jest to bezsprzecznie sukces, lecz problem handlu ludźmi nasilił się w ciągu ostatniej dekady i wiele jego ofiar jest nieodnalezionych.
Podsumowując akcję Donald Washington, dyrektor Marshals Service, powiedział mediom:
„Przesłanie dla zaginionych dzieci i ich rodzin jest takie, że nigdy nie przestaniemy cię szukać”
źródła:
“Dzięki powodzeniu akcji przeprowadzonej w Wirginii jesienią 2020 roku, środki na działania w tym zakresie zostały zwiększone. Wówczas policja uwolniła 27 dzieci, a gruzińska akcja z lata 2020 roku – 26 dzieci. Jest to bezsprzecznie sukces, lecz problem handlu ludźmi nasilił się w ciągu ostatniej dekady i wiele jego ofiar jest nieodnalezionych.” gruzińska akcja? Zapewne chodziło o akcję w stanie Georgia ( Gruzja po angielsku to Georgia stąd zapewne pomyłka?)