1 maja 1947 roku, 23-letnia Evelyn McHale popełniała samobójstwo skacząc z 86 piętra Empire State Building. Świadkiem tego zdarzenia był student fotografii, Robert Wiles. Jeśli
Ostatnie chwile Evelyn
Nikt z bliskich 23-latki nie przypuszczał, że ta planuje odebrać sobie życie. Dzień przed tragicznym zdarzeniem odwiedziła swojego narzeczonego, Barry’ego Rhodesa. Mężczyzna nie zauważył w zachowaniu Evelyn niczego podejrzanego.
Nie wiadomo dokładnie, co skłoniło młodą kobietę do tak desperackiego kroku. 1 maja 1947 roku dostała się na 86 piętro Empire State Building, powiesiła na balustradzie swój płaszcz, napisała krótki list i skoczyła…
Ciało Evelyn wbiło się w dach limuzyny stojącej pod wieżowcem. Po ulicach Nowego Jorku rozległ się głośny huk, który zwrócił uwagę przechodniów. Wśród nich był Robert Wiles, młody fotograf. Mężczyzna niemalże od razu wykonał zdjęcie.
Choć od wykonania fotografii minęło ponad 70 lat, ta nadal wywołuje emocje. Evelyn McHale, mimo upadku z 86 piętra wygląda nadzwyczajnie spokojnie, prawie tak, jakby dopiero usnęła. Lewą dłonią ściska sznur pereł, nogi zaś ma delikatnie skrzyżowane. Nie widać śladów krwi, ani żadnych uszkodzeń ciała. Nie bez przyczyny samobójstwo to okrzyknięto “najpiękniejszym samobójstwem na świecie”.
List
23-latka pozostawiła po sobie krótki list, w którym napisała, że nie chce by ktokolwiek widział jej martwe ciało. Poprosiła, by jej zwłoki skremowano i pochowano bez uroczystości pogrzebowej. Wspomniała, że jej narzeczony poprosił ją o rękę ale nie będzie dla niego dobrą żoną. Stwierdziła, że bez niej będzie mu lepiej. Na koniec napisała, że jest zbyt podobna do swojej matki.
Jak się później okazało, Helen, matka Evelyn cierpiała na depresję.
Popularność
Ostatnia wola Evelyn nie została spełniona. Kilka tygodni po jej śmierci, zdjęcie ukazało się na okładce magazynu Life. Andy Warhol natomiast zainspirował się nim tworząc grafikę o tytule”Suicide”. W 1984 roku post-hardcoreowy zespół Saccharine Trust umieścił je na okładce swojej płyty o tytule „Surviving You, Always”. David Bowie przedstawił swoją interpretację fotografii w teledysku do piosenki „Jump They Say”, a w 1995 roku ukazała się okładka płyty Gilt zespołu Machines of Loving Grace, która do złudzenia przypominała fotografię Wiles’a.
To tylko kilka przykładów…
Źródło
https://michalstraczek.fotoblogia.pl/
https://allthatsinteresting.com/
Dziękujemy, że przeczytałeś/aś artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco, odwiedzaj nas częściej! Oczywiście