Blog
Zaginieni Przed Laty

Chodzież. Rusza proces byłego księdza oskarżonego o gwałt

Chodzież. Rusza proces byłego księdza oskarżonego o gwałt

Chodzież. Rusza proces byłego księdza Krzysztofa G. oskarżonego o gwałt i molestowanie nieletniego. Proces będzie się toczył za zamkniętymi drzwiami.

Chodzież

Przed Sądem Rejonowym w Chodzieży w woj. wielkopolskim 10 sierpnia 2021 roku rozpoczął się proces byłego księdza Krzysztofa G., oskarżonego o gwałt i molestowanie Szymona B. Do wstrząsającego zdarzenia dochodziło od 2001 roku. Poszkodowany miał wtedy 14 lat i był ministrantem w kościele w Chodzieży. Duchowny gwałcił i molestował chłopaka przez kilka lat. Gdy Szymon dorósł miał dość życia z traumą i przerwał milczenie.

Mężczyzna swojego oprawcę widział po raz ostatni w grudniu 2015 roku. Krzysztof G. odwiedził Szymona B. w domu. Przyznał się wtedy do winy i powiedział, że sam zgłosi się w tej sprawie do abp. Stanisława Gądeckiego.

Chodzież. Rusza proces byłego księdza oskarżonego o gwałt
Pixabay.com

Kuria

– W kurii była ta sprawa już w 2015 roku złozona, do prokuratury mec. Nowak składał to chyba w styczniu 2017 roku. Kuria jakby chciała, żeby to się przedawniło. Nie zostałem tam nawet poinformowany, że mogę złożyć takie zawiadomienie też do prokuratury. 

– Czekałem parę lat, z czego po drodze (postępowanie) umorzono przez prokuraturę. Udało się przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu na nowo ruszyć to wszystko. Oczekiwania były dosyć duże, ale dzisiejszy stres jest jeszcze większy niż w czasie tych przesłuchań, bo trzeba się będzie zmierzyć ze sprawcą oko w oko. Powiedział podczas wywiadu do TVN24

Proces

Szymon B. na sprawiedliwy proces czeka już kilka lat. Prokurator w tej sprawie domagała się akt postępowania kanonicznego karno-administracyjnego dotyczącego sprawcy.

Chodzież. Rusza proces byłego księdza oskarżonego o gwałt
Pixabay.com

Prokuratura skierowała w tej sprawie akt oskarżenia w grudniu 2020 roku. Byłemu księdzu przedstawiono trzy zarzuty. Dwa z nich dotyczyły zgwałcenia, a jeden molestowania na skutek nadużycia zaufania.

Wywiad

“Niestety żyjemy w takim kraju, że dostał polecenie z góry, żeby wycofał się z tego wniosku dowodowego, on nie zostal zrealizowany” – powiedział w wywiadzie dla TVN24 Szymon B.

Dodał, że “w tej chwili jest sytuacja inna, sąd jest niezawisły i nie wyobrażam sobie, żeby sąd nie miał w materiałach, które będą poprzedzały wydanie w tej sprawie wyroku, tego materiału dowodowego. Będziemy domagali się, żeby sąd ten materiał ściągnął przede wszystkim, bo to nie może być tak, że w jakikolwiek sposób państwo jest skrępowane w tym, żeby mieć wszelkie dane, które są potrzebne do ustalenia stanu faktycznego”.

– Ponownie z kurii gromadzą sobie jakieś dowody. Nie wiem, co robią, jak robią i system prawny cywilny nie leży w kręgu ich zainteresowania, nie współpracują. Ta sprawa właśnie pokazuje, jak wygląda współpraca z Kościołem, jeśli chodzi o wyjaśnienie spraw pedofilii. Ostatnio abp Gądecki powiedział, że Kościół jest prześladowany: -Muszę powiedzieć, że jesteśmy chyba jedynym krajem w Europie, w którym ktoś sobie po prostu nie wydaje akt prokuratorowi, że pojawiają się jakieś wytyczne, które mówią o tym, że trzeba jak z jajkiem się z Kościołem obchodzić- zaznaczył dla TVN24 Szymon B.

Krzysztofowi G. grozi do 12 lat więzienia. Kolejna rozprawa ma się odbyć za zamkniętymi drzwiami we wrześniu 2021 roku.

Źródło:Rusza proces byłego księdza. Jest oskarżony o gwałt i molestowanie nieletniego (msn.com)

Chodzież. Ruszył proces byłego księdza Krzysztofa G. Jest oskarżony o molestowanie i gwałcenie ministranta – TVN24

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl