Blog
Zaginieni Przed Laty

22 zamordowane kobiety – operacja „Identify Me”

Na przełomie ostatnich 40 lat w Niemczech, Belgii i Holandii odnaleziono 22 ciała zamordowanych kobiet. Interpol w porozumieniu z policją z tych trzech krajów rozpoczął operację „Identify Me” (tł. „Zidentyfikuj mnie”), do której dołączyli również polscy policjanci. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że wśród ofiar znajdują się kobiety z Polski. Celem podejmowanych działań jest ustalenie tożsamości wszystkich 22 ofiar oraz poznanie okoliczności ich śmierci i ujęcie sprawców.

W ramach operacji „Identify Me” Interpol zdecydował się po raz pierwszy upublicznić niektóre szczegóły dotyczące Czarnych Not. Przedstawione rekonstrukcje twarzy, filmy oraz zdjęcia przedmiotów znalezionych przy ciałach, wykorzystywane są do poszukiwania informacji na temat niezidentyfikowanych ofiar oraz do ustalenia okoliczności ich śmierci. W tym celu służby przygotowały specjalną stronę internetową, na której opublikowane zostały materiały, w nadziei, że ktoś może je rozpoznać.

Informacje na temat każdej sprawy, w tym obrazy rekonstrukcji twarzy i inne znaki szczególne, w nadziei, że ktoś może je rozpoznać <<<TUTAJ>>>

„Zidentyfikuj mnie: poszukiwanie nazwisk niezidentyfikowanych ofiar morderstwa”

Ze względu na stopień zaawansowania rozkładu ciał w momencie ich odnajdywania, identyfikacja ofiar oraz ustalenie okoliczności śmierci były znacznie utrudnione. Jak twierdzi rzeczniczka Interpolu Julia Viedma – “współpraca międzynarodowa oraz zaangażowanie społeczeństwa mogą być kluczowe w rozwiązaniu tych spraw”.

W promocję operacji „Identify Me” zaangażowane są nie tylko służby specjalne, ale również znane osoby. Aktorka Carice van Houten, znana m.in. z roli Melisandre z Gry o Tron, wystąpiła w krótkim filmie promującym kampanię.

„Każda z tych kobiet miała swoją historię i zasługuje na sprawiedliwość”

W informacjach udostępnianych na stronie internetowej znajdują się również wszystkie znane cechy jak wiek, kolor włosów, kolor oczu i inne cechy fizyczne zamordowanych kobiet. Niektóre z ofiar mogły pochodzić z określonych regionów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Polski.

Ciało jednej z ofiar, która mogła pochodzić z Polski, odnaleziono pod koniec października 1976 r. na dawnym parkingu De Heul, obok autostrady A12 w kierunku Arnhem, w pobliżu Maarsbergen w Holandii. W momencie śmierci mogła mieć około 13 lat.

Możliwy wizerunek dziewczyny z parkingu – sprawa NL01. Źródło: interpol.int
Kobieta została zidentyfikowana jako 31-letnia Rita Roberts z Wielkiej Brytanii

W listopadzie 2023 r., kilka dni po uruchomieniu operacji „Identify Me”, opublikowano informacje o kobiecie z tatuażem w kształcie kwiatu. Informacja szybko obiegła wiele krajów, dzięki czemu członek rodziny zaginionej Rity Roberts rozpoznał tatuaż na ciele kobiety i powiadomił władze. Jak twierdził, kobieta przeprowadziła się do Antwerpii z Cardiff w lutym 1992 roku. W maju tego samego roku Rita przysłała pocztówkę, po czym zniknęła bez śladu.

Możliwe międzynarodowe badania DNA

Od 2021 roku Interpol zapewnia śledczym globalne narzędzie, które umożliwia identyfikację nieznanych ciał poprzez międzynarodowe dopasowanie pokrewieństwa DNA rodziny.

W przypadku biologicznych krewnych, którzy uważają, że jedna z zamordowanych kobiet może być ich zaginioną rodziną, policja krajowa po skontaktowaniu się może współpracować z Interpolem w celu międzynarodowego porównania DNA.

Być może któraś z historii wydaje Ci się znajoma, pamiętasz członka rodziny lub koleżankę, która nagle zniknęła. Przyjrzyj się materiałom i skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji w celu ustalenia tożsamości i okoliczności śmierci którejkolwiek z ofiar.

Źródła:

https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/232697,Miedzynarodowa-Operacja-Interpolu-Identify-Mequot.html

https://www.interpol.int/How-we-work/Notices/Operation-Identify-Me/NL01-The-girl-on-the-parking-lot

https://www.interpol.int/How-we-work/Notices/Operation-Identify-Me/BEL02-The-woman-with-the-flower-tattoo

https://buzz.gazeta.pl/buzz/7,185693,31029465,od-lat-probuja-ustalic-tozsamosc-22-zamordowanych-kobiet-niektore.html?#s=amtp_pnHP_related

W.B.

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl