Blog
Zaginieni Przed Laty

Niewolnictwo w XXI wieku- wciąż aktualny problem!

Wydawać by się mogło, iż czasy niewolnictwa dawno minęły.
Już wszystkie kraje świata zakazały tego procederu, a handel ludźmi bezsprzecznie uznaje się za przestępstwo.

Problem wciąż aktualny

Niestety, w XXI wieku niewolnictwo wciąż stanowi problem występujący na ogromną skalę. Według raportu brytyjskiej fundacji Anti- slavery, jest to jedna z najbardziej rozwiniętych gałęzi nielegalnego biznesu na świecie. Organizacja szacuje, że liczba niewolników na świecie przekracza obecnie 40 mln! Z kolei ONZ utrzymuje, że w dzisiejszych czasach  ofiar  niewolnictwa jest więcej niż kiedykolwiek w dziejach ludzkości [1].

Jak wygląda niewolnictwo XXI wieku?

Współczesne niewolnictwo może przybierać różne formy. Wśród nich wymienić możemy choćby handel ludźmi, pracę przymusową, niewolniczą pracę za długi, niewolnictwo dzieci, ale także małżeństwa przymusowe i wczesne. Okazuje się także, że na świecie wciąż zdarzają się przypadki klasycznego niewolnictwa, w którym człowiek traktowany jest jako własność, a dzieci dziedziczą status niewolnika po rodzicach. W takich sytuacjach wolność traci często cała rodzina.

Ludzie zostają uwięzieni we współczesnym niewolnictwie najczęściej w wyniku oszustwa, którego przykładem może być obietnica dobrej pracy za granicą, wyjazdu w celach rozrywkowych lub matrymonialnych. Ryzyko zniewolenia zwiększają takie czynniki, jak ubóstwo i wykluczenie społeczne. Należy uświadomić sobie, że ofiarą współczesnego niewolnictwa może zostać każdy- niezależnie od wieku, płci, stanu zdrowia, wyglądu, czy statusu materialnego.

Los osoby zniewolonej zależy od jej oprawcy i sposobu, w jaki zamierza wykorzystać ofiarę- może być to zarówno ciężka, przymusowa praca, wykorzystywanie seksualne, zmuszanie do prostytucji, a w przypadku kobiet także przymusowe zachodzenie w ciąże i rodzenie dzieci, które następnie są sprzedawane [2].

Zwalczanie współczesnego niewolnictwa utrudnia fakt, iż ofiary zostają całkowicie odcięte od swoich bliskich i dawnego środowiska życia.

Zwykle nie mają one możliwości kontaktowania się z otoczeniem, lub  oprawca w pełni kontroluje ten kontakt. Częstą praktyką jest pozbawianie niewolnika jego dotychczasowej tożsamości, a także zniszczenie wszelkich dokumentów, które mogłyby ją potwierdzić. Niektóre ofiary niewolnictwa otrzymują nieco większą swobodę w przemieszczaniu się, czy kontaktach z otoczeniem, jednak są one skutecznie zastraszane w celu wymuszenia bezwzględnego posłuszeństwa.

Zmniejsz ryzyko!

Pamiętajmy zatem, że bez względu na nasze poczucie bezpieczeństwa, w pewnych sytuacjach musimy zawsze zachowywać ostrożność i czujność. Chcąc zmniejszyć ryzyko utracenia wolności warto stosować się do poniższych zasad:

 • Podróżuj tylko z osobami, które dobrze znasz;
 • Przed podróżą poinformuj bliskich o planowanej trasie, docelowym miejscu i czasie pobytu, oraz kto będzie Ci towarzyszył;
 • Poszukując pracy za granicą, korzystaj wyłącznie z pomocy zweryfikowanych pośredników;
 • Sprawdź wiarygodność i opinie o potencjalnym pracodawcy, szczególnie zagranicznym;
 • Unikaj jazdy autostopem;
 • Włącz opcję lokalizacji w swoim telefonie i korzystaj z niej na co dzień;
 • Utrzymuj regularny kontakt z bliskimi ci osobami, szczególnie będąc w podróży lub podejmując pracę poza dotychczasowym miejscem zamieszkania;
 • Zawsze noś przy sobie dokument potwierdzający twoją tożsamość.

 

Źródła:

 1. https://www.antislavery.org/slavery-today/modern-slavery/
 2. https://www.prawo.pl/kadry/wspolczesne-niewolnictwo,189377.html
 3. https://www.cambs.police.uk/information-and-services/Modern-slavery/Translated-modern-slavery/Modern-slavery-Polish

 

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sorbetowa

Świetnie, że poruszyliście ten temat 👏🏻 Nadal mało ludzi ma świadomość tego procederu i żyje w przeświadczeniu, że to się nie dzieje.

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl