Blog
Zaginieni Przed Laty

Były policjant skazany za zabójstwo George’a Floyda

Były policjant skazany za zabójstwo George'a Floyda

Były policjant Derek Chauvin skazany został na 22,5 roku więzienia za zabójstwo George’a Floyda. Prokuratura wnioskowała o karę 30 lat.

Zbrodnia

Były policjant 45-letni Derek Chauvin 25 maja 2020 roku uczestniczył w interwencji w jednym ze sklepików w Minneapolis. Patrol został tam wysłany, ponieważ sprzedawca podejrzewał, że Afroamerykanin George’a Floyda używa fałszywego banknotu dwudziestodolarowego. Na początku podejrzany stawiał opór. To właśnie wtedy obezwładnił go Derek Chauvin. Mężczyzna nie miał szans na obronę, leżał skuty na ziemi. Podczas akcji interwencyjnej 45-letni policjant klęczał na szyi Floyda. Według prokuratury trwało to 9 i pół minuty.

 

Były policjant skazany za zabójstwo George'a Floyda
Fot. Były policjant

Tak długie przyduszanie było dla mężczyzny zagrożeniem życia. Kilkukrotnie Floyd dawał znać, że się dusi. Jego ostatnie słowa brzmiały: – „Nie mogę oddychać” i to one stały się mottem ruchu o powstrzymanie brutalności policji wobec osób o ciemnym kolorze skóry. Krótko po interwencji mężczyzna zmarł. W związku z tym policjant stracił pracę i został oskarżony o zabójstwo.

Demonstracje

Śmierć Floyda poruszyła wiele osób. W związku z tym dramatycznym zdarzeniem rozpętała się fala demonstracji i oskarżeń wobec policji o przemoc. Zrodziła się także debata o rasizmie, ponieważ funkcjonariuszom zarzucano brutalne traktowanie i zabijanie podczas interwencji osoby o ciemnym kolorze skóry.

https://tvn24.pl/swiat/usa-smierc-georgea-floyda-byly-policjant-derek-chauvin-skazany-na-22-i-pol-roku-wiezienia-5132433
Fot. Demonstracje

W Minneapolis i wielu innych miastach USA gromadziły się tłumy ludzi. Protesty przerodziły się w zamieszki ze strzelaninami, również z grabieżami i aktami wandalizmu.

https://tvn24.pl/swiat/usa-smierc-georgea-floyda-byly-policjant-derek-chauvin-skazany-na-22-i-pol-roku-wiezienia-5132433

Sąd

Były policjant 20 kwietnia 2021 roku stanął przed sądem. Został uznany za winnego celowego zabójstwa drugiego stopnia, dokonanego bez premedytacji, lecz w wyniku niebezpiecznych działań, bez liczenia się z życiem i zdrowiem ofiary. W związku z tym mężczyzna został skazany na 22,5 roku więzienia. Chauvinowi groziła maksymalna kara do 30 lat więzienia za morderstwo drugiego stopnia. Jednak mężczyzna nie był wcześniej karany, dlatego zgodnie z wytycznymi złagodzono mu wyrok.

 

Bliscy zamordowanego

Bliscy zamordowanego Afroamerykanina są w okropnej rozpaczy, są również oburzeni wyrokiem, który zapadł. W USA jest jeszcze długa droga do tego, aby ludzie o ciemnym kolorze skóry byli traktowani sprawiedliwie oraz humanitarnie przez organy ścigania.
Podczas pełnej emocji rozprawy w piątek 25 czerwca 2021 roku wystąpiło czterech członków rodziny Floyda. Apelowali do sądu o maksymalny wymiar kary dla byłego policjanta.
-25 maja 2020 mój brat został zamordowany przez Dereka Chauvina. Wszyscy to wiedzą. Ta sytuacja naprawdę dotknęła mnie i moją rodzinę. Przez te wszystkie miesiące chciałem się dowiedzieć. Dlaczego to zrobiłeś, kiedy on nie stwarzał już żadnego zagrożenia? Dlaczego nie pozwoliłeś mu wstać? – pytał w sądzie łamiącym się głosem brat ofiary Terrence Floyd, zwracając się do Chauvina.

Wyrok

– Ten wyrok nie jest oparty na emocjach, czy współczuciu, ani opinii publicznej. Nie chodzi tu też o żadne wysyłanie sygnału – powiedział sędzia Peter Cahill, ogłaszając wymiar kary. Do wyroku dołączył 22-stronicowe uzasadnienie oparte na analizie prawnej.

Wymiar kary jest wyższy od standardowych wytycznych za zabójstwo drugiego stopnia. W przypadku niekaranych wcześniej osób, wytyczne te mówią o karze 12,5-15 lat. Sędzia Cahill uznał, że na niekorzyść byłego policjanta przemówiły cztery dodatkowe czynniki. Zwłaszcza to, że działał ze szczególnym okrucieństwem. Nadużył pozycji władzy i zaufania, a także fakt, że zrobił to na oczach dzieci.

Zastępca prokuratora generalnego Minnesoty Matthew Frank powiedział, że sprawa nie dotyczy „wszystkich policjantów”, lecz Dereka Chauvina. To on zignorował otrzymane szkolenie i postępował wbrew wpajanym mu zasadom. To jest moment, by system sprawiedliwości powiedział rodzinie: „rozumiemy was”  – dodał Frank.

Matka skazanego Carolyn Pawlenty przekonywała, że wbrew medialnemu wizerunkowi jej syna jako „okrutnika bez serca” i rasisty „Derek jest dobrym człowiekiem”. Cichym, honorowym, altruistycznym i kochającym”. – Publika nigdy nie pozna go od tej strony. Skazując mojego syna, skażecie także mnie – powiedziała kobieta. Dodała, że kiedy Chauvin wyjdzie z więzienia, jej prawdopodobnie nie będzie już na tym świecie.

Łagodny wyrok za zbrodnie

Były policjant bez wątpienia dostał łagodny wyrok za zbrodnię, jakiej się dopuścił. Stanowe prawo pozwoli Chauvinowi ubiegać się o warunkowe zwolnienie po 15 latach, na poczet kary zaliczono mu też rok spędzony w areszcie.

Tymczasem we wniosku złożonym w sądzie prokuratura podkreśliła, że Chauvin działał ze szczególnym okrucieństwem. Oraz że zasługuje na 30 lat więzienia. „Jego działania wstrząsnęły społeczeństwem i sumieniem narodu, wywołując falę żalu i protestów” – napisali prokuratorzy. W kwietniu 2021 roku ława przysięgłych uznała byłego policjanta za winnego zabójstwa George’a Floyda. Chauvin w sądzie został skuty i przewieziony do więzienia.
„ ”

Źródło:USA. Śmierć George’a Floyda. Były policjant Derek Chauvin skazany na 22 i pół roku więzienia – TVN24

Derek Chauvin, były policjant z Minneapolis, który zabił George’a Floyda, skazany na 22,5 roku więzienia | Polska Times

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

UDOSTĘPNIJ:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl