BLOG

Peter Tobin: morderca polskiej studentki Angeliki Kluk i 47 innych kobiet

Życiorys Petera Tobina, seryjnego mordercy i gwałciciela posiadającego co najmniej 40 tożsamości, trzy byłe żony i niemal 50 ofiar może być nie do przyjęcia nawet dla zagorzałych fanów true crimes. Psychopatyczna osobowość mężczyzny nacechowała jego dzieciństwo – już jako siedmiolatek trafił do szkoły poprawczej.

 

Miły aż do ślubu

Wszystkie trzy żony mówią zgodnie: był bardzo uroczy i czarujący, aż do ślubu, po którym zamieniał się w potwora. Pierwsza żona Tobina, Margaret, odkryła, że jej mąż odciął głowę ich szczeniakowi, a następnie została zgwałcona i okaleczona nożem w miejscach intymnych. Nieprzytomnej kobiecie pomógł dopiero sąsiad, kiedy krew kobiety zaczęła skapywać do jego mieszkania. Pomimo wielotygodniowej hospitalizacji Margaret nie złożyła zawiadomienia na policji ze strachu. Rozwiodła się z Tobinem dopiero gdy trafił na trzy lata do więzienia.

Z małżeństwa z Sylvią Jeffries przyszła na świat dwójka dzieci, ale dziewczynka zmarła wkrótce po narodzinach. Tobin pracował wówczas w wodociągach, gdzie kopał rowy. To doświadczenie zawodowe wykorzystywał później w zakopywaniu swoich ofiar. Sylvia nie mogła się uwolnić z tego małżeństwa przez trzy lata.

Dziesięć lat później ożenił się z szesnastoletnią Cathy Wilson. Nastolatka zamieszkała z Tobinem po trzech tygodniach znajomości i wkrótce urodziła syna. Wspomnienia trzeciej żony nie wyróżniają się: kontrolujący każdy krok psychopata, od którego bardzo trudno uciec. Na jedno z widzeń z synem Danielem przywiózł ze sobą ciało Vicky Hamilton, swojej pierwszej potwierdzonej ofiary.

 

Trzy potwierdzone ofiary

 

Vicky Hamilton

 

Vicky Hamilton zaginęła w lutym 1991 roku, a ostatni raz świadkowie widzieli ją na przystanku autobusowym czekającą na autobus do Readding. Policja odnalazła szczątki nastolatki w przydomowym ogródku w miejscowości Margate, gdzie zamieszkiwał Peter Tobin.

 

Dinah McNicol

 

W sierpniu zaginęła Dinah McNicol, która postanowiła wraz ze znajomym wrócić do domu autostopem z festiwalu muzycznego w Liphook. Niestety trafiła na Tobina za kierownicą. Chłopak został wysadzony na skrzyżowaniu autostrady, a Dinah pojechała dalej i już więcej nie widziano. Po jej zniknięciu dokonywano regularnych wypłat z jej konta oszczędnościowo-mieszkaniowego w bankomatach w Hampshire i Sussex. Ciało Dinah odnaleziono w tym samym ogródku, co Vicky.

 

Dawny dom Petera Tobina, gdzie znaleziono zwłoki Vicky i Dinah

 

Ostatnią ofiarą Tobina była polska studentka, która wyjechała dorobić w wakacyjnej pracy do Glasgow. Angelika Kluk pracowała w kościele św. Patryka jako sprzątaczka, a Peter Tobin (pod fałszywym nazwiskiem) jako złota rączka. Ostatni raz była widziana w towarzystwie Tobina 24 września 2006 roku i policja uważa, że została przez niego zaatakowana w garażu przy plebanii. Kluk została pobita, zgwałcona i dźgnięta, a jej ciało zostało ukryte w podziemnej komorze pod podłogą w pobliżu konfesjonału w kościele. Dowody kryminalistyczne sugerowały, że wciąż żyła, kiedy ukrywał ją pod deskami podłogowymi. Policja znalazła jej ciało 29 września, a Tobin został aresztowany w Londynie zaraz po tym. 

 

Angelika Kluk

 

Operacja Anagram

Policja sprawdziła 1400 nierozwiązanych zabójstw pod kątem możliwego połączenia ich z Peterem Tobinem. Ze względu na zestarzenie się próbek DNA nie było już możliwe udowodnienie żadnych innych zbrodni. Sam Tobin powiedział, że zabił 48 kobiet, ale nie poda żadnych dodatkowych informacji i nie zamierza współpracować.

Istnieje teoria, że Tobin zamordował trzy młode kobiety w Glasgow w latach sześćdziesiątych. Istnieją podobieństwa między fotografiami Tobina z tamtej epoki a portretami pamięciowymi. Tobin wyprowadził się z Glasgow w 1969 r. i w tym samym roku oficjalnie zakończyły się zabójstwa.

Dodatkowo naoczni świadkowie tamtych zdarzeń powiedzieli policji, że podejrzanemu brakuje jednego zęba w prawej górnej części jamy ustnej. Rejestry dentystyczne wykazały, że Tobin miał usunięty ząb pod koniec lat sześćdziesiątych.

 

Peter Tobin w 2007 roku, po pojawieniu się w sądzie oskarżonym o zabójstwo Vicky Hamilton. 

Zdjęcie: David Moir / Reuters

 

Wyrok

Ostatecznie Tobin usłyszał wyrok potrójnego dożywocia i nigdy już nie wyjdzie na wolność. Za kratkami miał udar i zawał. Rok temu był w kiepskim stanie ze względu na chorobę nowotworową, ale udało mu się kolejny raz wywinąć śmierci. Ma 74 lata, a w więzieniu zaprzyjaźnił się z pedofilem.

Brat zamordowanej Dinah na wieść o raku Tobina powiedział:

„Miło mi to słyszeć i mam nadzieję, że cierpi”

UDOSTĘPNIJ:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on skype

PRZECZYTAJ TAKŻE:

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszamy do współpracy!

Oferujemy możliwość umieszczenia reklamy na stronie głównej oraz w każdym artykule. Dodatkowo posiadamy możliwość publikacji artykułów sponsorowanych i reklamowych.

Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.

it-agencja.pl