Zaginieni Przed Laty

Chłopiec-Homar stał się mordercą

Chłopiec-Homar- taki pseudonim otrzymał Grady Stiles, który urodził się z ektrodaktylią- wrodzoną wadą polegającą na deformacji dłoni i stóp. W tamtych czasach niepełnosprawność często była traktowana jako sensacja, a osoby o odmiennym wyglądzie niejednokrotnie stawały się cyrkową atrakcją.

Rodzina ,,Homarów’’

Rodzina Stiles od pokoleń zmagała się z ektrodaktylią. W wyniku tej wady niektórym jej członkom już od chwili narodzin towarzyszyła wyraźna deformacja dłoni i stóp. Przejawiała się ona przede wszystkim brakiem środkowych palców lub ich zrośnięciu z innymi. W związku z tym, ich kończyny przypominały szczypce homara.

Choć posiadanie zdeformowanych dłoni i stóp ograniczało sprawność fizyczną, jak również prowadziło do stygmatyzacji w społeczeństwie, rodzina Stiles nie poddawała się. Jej członkowie ze swojej wady uczynili własny znak rozpoznawczy i sposób na zarobek. Jako ,,Rodzina Homarów’’ dołączyli do cyrku, gdzie dawali występy przed zaciekawioną publicznością. Według źródeł, zarobki Stilesów wynosiły od 50 do 80 tysięcy dolarów na sezon.

Fot. ,,Rodzina Homarów”

Grady Stiles- Chłopiec- Homar

Grady Junior urodził się w 1937 roku w Pittsburghu. Podobnie jak wielu członków rodziny, miał zdeformowane kończyny. Zniekształcenie jego stóp uniemożliwiał mu chodzenie. Był on jednak silnym dzieckiem, a swoje dłonie- przypominające szczypce- wykorzystywał do podciągania się na przedmiotach i po podłodze. Grady, który zyskał pseudonim ,,Chłopiec Homar’’ poruszał się jednak w większości na wózku inwalidzkim. Swoje dzieciństwo spędził występując w cyrku wraz ze swoją rodziną.

Pierwsza miłość w cyrku

Choć większość ówczesnego społeczeństwa postrzegała Chłopca- Homara jako dziwadło i cyrkową atrakcję, Grady dostał od życia szansę zaznania miłości. Kiedy do trupy dołączyła nastoletnia Maria Teresa, szybko uległ pierwszemu zauroczeniu. Dziewczyna była zdrowa i sprawna. Dołączyła do cyrku po tym, gdy zdecydowała się uciec z rodzinnego domu. Nie dawała ona występów, jednak zajmowała się obsługą przedstawień. Choć dla wielu okazało się to zaskakujące, odwzajemniła uczucia Chłopca- Homara, a po pewnym czasie wzięła z nim ślub. Grady i Maria Teresa doczekali się dwójki dzieci.

Fot. Grady Stiles w dzieciństwie

Chłopiec- Homar i jego ciemna strona

Z biegiem lat Grady stawał się coraz bardziej agresywny. Co gorsza, popadł w uzależnienie od alkoholu. Swoją niepełnosprawność nadrabiał imponującą siłą. Niestety, dla jego najbliższych nie było to powód do dumy, lecz do strachu.  Mężczyzna często stosował przemoc fizyczną wobec żony i dzieci. Prawdopodobnie, podczas jednej z domowych awantur swoimi ,,szczypcami’’ wyrwał wkładkę domaciczną Marii.  Jego dłonie stały się doskonałym narzędziem do duszenia.

Bezkarne morderstwo

Kiedy córka Chłopca-Homara dorosła, zakochała się i postanowiła wyjść za swojego wybranka. Grady nie akceptował jednak ich związku. Zaledwie dzień przed ślubem zamordował swojego niedoszłego zięcia, którego zwabił do domu pod pretekstem udzielenia mu błogosławieństwa.  Kiedy stanął przed obliczem sądu przyznał się do winy, jednocześnie zastrzegając, iż nie może zostać skazany na karę więzienia. Jego zdaniem, placówki w całym kraju nie nadawały się do przyjęcia osoby niepełnosprawnej. Grady chorował już wtedy także na marskości wątroby i rozedmę płuc. Sąd przyznał mu rację w kwestii warunków w więzieniach, a sam morderca został zwolniony z 15-letnim okresem próbnym. Chłopiec- Homar uniknął kary.

Dalsze życie Chłopca- Homara

Po powrocie do domu Grady dalej pił i znęcał się nad rodziną. W końcu jego małżeństwo z Marią Teresą zakończyło się rozwodem. Co ciekawe, dorosły już Chłopiec-Homar  zdobył względy kolejnej kobiety i ją również poślubił. Mimo to, para szybko się rozwiodła. Dużym zaskoczeniem może okazać się fakt, iż w 1989 roku Maria Teresa zdecydowała się dać mu drugą szansę- byli małżonkowie ponownie się pobrali.

Czas uświadomił kobiecie, iż był to duży błąd. Grady ponownie zaczął stosować przemoc wobec swojej żony i dzieci.  Życie z nim było dla nich koszmarem. Zdeformowane dłonie, które Maria Teresa niegdyś zaakceptowała, stały się dla niej symbolem bólu, krzywdy, kary.

Fot. Grady Stiles jako dorosły

Morderca zamordowany

W pewnym momencie nieudanego małżeństwa i życia pod jednym dachem z tyranem, Maria Teresa straciła nadzieję i cierpliwość. Kobieta zleciła 17-letniemu Chrisowi Wyant’owi zabójstwo męża. Oferowała mu za to 1500 dolarów. W zabójstwie miał mu pomóc syn kobiety z innego małżeństwa. Ich plan doszedł do skutku- Grady poniósł śmierć w wyniku strzałów z broni palnej.

Chłopiec- Homar był bezkarny. Jego żonę skazano

W sprawie morderstwa Gradego Stilesa sąd nie był już tak łaskawy jak wówczas, gdy to on sam był mordercą. Chris Wyant otrzymał karę 27 lat więzienia za morderstwo drugiego stopnia. Maria Teresa została skazana na karę 12 lat pozbawienia wolności, a jej syn na dożywocie.

Zrozpaczona kobieta wielokrotnie próbowała odwoływać się do wyroku. Opowiadała w sądzie o wieloletnim koszmarze i przemocy ze strony męża. Znaczna cześć rodziny potwierdzała jej słowa, zeznając przeciwko Chłopcu-Homarowi. Ich wysiłki nie przyniosły jednak rezultatu. Wyrok nie został zmieniony.

Jako ciekawostkę należy potraktować fakt, iż ponoć Grady Stiles był tak znienawidzony, iż nikt nie chciał nieść jego trumny.

Źródło:

  1. https://menway.interia.pl/historia/news-grady-stiles-nozycoreki-morderca,nId,4638380
  2. https://allthatsinteresting.com/lobster-boy
Exit mobile version